Fotó: Wikipédia/Zinneke
Hollandia nem vonja vissza vétóját Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásával szemben – mondta Eric van der Burg, a királyság migrációs minisztere a bolgár közszolgálati rádiónak (BNR) – írja a Novinite.
2023. október 22., 15:352023. október 22., 15:35
A Bel- és Igazságügyi Tanács luxembourgi ülése után tömören így válaszolt: „A helyzet jelenleg nem változott, és nem látom, hogy rövid távon változna”.
ragaszkodik egy bulgáriai misszióhoz, mielőtt országa végleges döntést hozna.
„Először is egy független missziót akarunk a tények megállapítására. Aztán várjuk az Európai Bizottság jelentését. Meg akarunk bizonyosodni, hogy nemcsak elfogadták a jogállamisággal kapcsolatos szükséges törvényeket, hanem végre is hajtják azokat” – szögezte le.
A spanyol EU-elnükség ugyanakkor még derűlátó atekintetben, hogy idén bővíthető a schengeni övezet.
– mondta Fernando Grande-Marlaska spanyol belügyminiszter, akinek országa jelenleg az EU Tanácsának soros elnökségét tölti be.
„Mindent megteszünk azért, hogy decemberben megállapodásra jussunk. Megpróbáljuk elérni, szorítunk érte, nagyon keményen dolgozunk rajta. Együtt dolgozunk Ausztriával és mind a 27 tagországgal. És hiszem, hogy végül sikerrel járunk” – mondta Fernando Grande-Marlaska a BNR-nek.
Mint arról beszámoltunk, a héten az Európai Bizottság mind Románia, mind Bulgária esetében megállapította, hogy sikerrel valósította meg a határellenőrzésre és a migránshelyzet kezelésére vonatkozó új uniós programot.
Romániának és Bulgáriának eredetileg 2011-ben kellett volna a schengeni térséghez csatlakoznia, azonban azóta több nyugat-európai tagállam sorozatosan kifogásokat emelt a felvételük ellen, kezdetben a korrupció és az igazságszolgáltatás reformjának elmaradása miatt. Miután tavaly decemberre úgy tűnt, hogy ezeket az aggodalmakat sikerült eloszlatni, és minden tagállam elismerte, hogy a két ország teljes mértékben teljesíti a schengeni csatlakozás technikai feltételeit, az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának december 8-i ülése előtt Hollandia és Ausztria is kifogásokat emelt.
Hollandiának Bulgáriával van problémája: a holland kormány szerint a balkáni országban problémák vannak a jogállamisággal, ezért azok megoldásáig nem támogatja a schengeni csatlakozását.
Ausztria jelezte: mivel nem tartja kielégítőnek az uniós külső határok védelmét, mert egy év alatt több mint százezer migráns érkezett EU-tagállamokon keresztül az országba, nem támogatja a schengeni övezet bővítését. A vétóról való lemondás fejében Bécs a határőrizet szigorítását és a kitoloncolást lehetővé tevő uniós jogszabályokat követel. Románia és más európai országok lobbija ellenére Karl Nehammer osztrák kancellár továbbra sem hajlandó módosítani álláspontját.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
szóljon hozzá!