Egy kis ijedelem. Belgium mégsem gondolta meg magát, de Ausztria és Hollandia miatt elmarad Románia és Bulgária idénre várt schengeni csatlakozása
Fotó: Wikipédia/Zinneke
Luminița Odobescu külügyminiszter kedd este közölte: Belgium megerősítette, hogy támogatja Románia csatlakozását a schengeni övezethez, miután Nicole de Moor belga migrációért és menekültügyekért felelős államtitkár nyilatkozata alapján úgy tűnt, hogy Brüsszel a legfrissebb forgatókönyv szerint a rendszer reformjától teszi függővé a schengeni övezet jövőbeli bővítését.
2023. december 06., 08:432023. december 06., 08:43
2023. december 06., 08:512023. december 06., 08:51
„Köszönjük, hogy Belgium továbbra is támogatja a schengeni csatlakozásunkat” – áll a Luminița Odobescu által az X-en (volt Twitter) közzétett üzenetben, amely egyúttal megosztja a Nicole de Moor által posztolt, a korábban megfogalmazott álláspontot tisztázó nyilatkozatot.
– áll a belga államtitkár által kedd este az X-en közzétett üzenetben.
A poszt azt követően látott napvilágot, hogy Nicole de Moor, a belga kormány migrációért és menekültügyekért felelős államtitkára kedden, a bel- és igazságügyi tanács ülésére való érkezésekor azt mondta, hogy szó van a schengeni térség jövőbeni bővítéséről, de előbb magát a rendszert kell megreformálni. Arra a konkrét kérdésre, hogy véleménye szerint nem alkalmas az időpont a schengeni térség bővítésére, a belga államtitkár azt felelte, „természetesen tárgyalunk a schengeni térség jövőbeni bővítéséről, de előbb magát a rendszert kell megreformálni, és Európának is készen kell állnia”.
Az Európai Bizottságnak (EB) továbbra is célkitűzése a schengeni övezet bővítése, és hogy még ebben az évben befogadja Romániát és Bulgáriát a belső határellenőrzés nélküli térségbe – nyilatkozta kedden az EB belügyi biztosa, Ylva Johansson. A bel- és igazságügyi tanács ülését követő sajtótájékoztatón az újságírók azt is megkérdezték Ylva Johanssontól, meg tudja-e ígérni, hogy a testület az év végéig szavazni fog Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról. „Azt tudom megígérni, hogy fáradhatatlanul dolgozni fogunk ennek megvalósításán” – válaszolt. Hangsúlyozta, az EB támogatja és szeretné, hogy a két ország még december 31-e előtt a schengeni övezet teljes jogú tagjává váljon. Ylva Johansson hozzátette, a bel- és igazságügyi tanács keddi ülésén „az volt az érzése”, hogy a testület készen áll még ebben az évben meghozni ezt a döntést. „Nem hangzott el erre vonatkozó ígéret, de én ezt éreztem” – mondta.
Mint ismeretes, Belgium mostanáig nem ellenezte Románia és Bulgária felvételét a belső határellenőrzéstől mentes övezetbe. Tavaly Ausztria szavazott Románia felvétele ellen, míg Bulgária csatlakozását Ausztria mellett Hollandia is megvétózta.
Nicole de Moor, a belga kormány migrációért és menekültügyekért felelős államtitkára azt mondta, hogy szó van a schengeni térség jövőbeni bővítéséről, de előbb magát a rendszert kell megreformálni.
A jelek szerint hiú ábrándnak bizonyultak a román kormányzati illetékesek azon várakozásai, hogy Románia idén végre csatlakozhat a schengeni övezethez.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!