Fotó: Facebook/Giorgia Meloni
Emilia-Romagna tartomány Forli, Faenza és Ravenna városaiban is személyesen mérte fel az árvízhelyzetet vasárnap Giorgia Meloni olasz miniszterelnök. 26 ezer ember lakását mosta el az ár, háromszáz út járhatatlan.
2023. május 21., 20:102023. május 21., 20:10
2023. május 21., 21:152023. május 21., 21:15
Meloni a sár és törmelékek borította utcákon a helyi lakosokkal is beszélt. Köszönetet mondott a kárenyhítésen fáradhatatlanul dolgozó önkénteseknek. A kormányfő a hirosimai G7-es csúcstalálkozót egy nappal a vége előtt elhagyva a legtöbb kárt elszenvedő Forli, Faenza és Ravenna városokat kereste fel, utóbbiban a prefektúrán egyeztetett a legsürgősebb intézkedésekről. A miniszterelnököt Stefano Bonaccini tartományi elnök kísérte.
Elsők között említette a földcsuszamlásoktól sújtott területek biztonságossá tételét. Azt mondta, nehéz felbecsülni a károkat, de jelentős értékről van szó. A katasztrófa sújtotta övezet anyagi támogatása első részletéről a keddi kormányülésen határoznak. A miniszterelnök úgy vélte, nem a gazdasági helyreállítási alap forrásait használják fel erre.
Meloni kijelentette: büszkeséggel töltötte el az egymást segítő emberek, a sarat lapátoló fiatalok látványa. A tragédia lehetőséget kínál arra, hogy megmutassuk, Olaszország képes az újraindulásra. A katasztrófavédelem egyenlőre hétfő délután egy óráig meghosszabbította a legmagasabb szintű, vörös színű riasztást, de már csak Emilia-Romagna néhány térségében. Az áradások 42, önkormányzattal bíró helység területét érintették, háromszáz utat tettek járhatatlanná. A tűzoltók beavatkozására négyezer esetben volt szükség, gépjárművekkel, illetve vízi eszközökkel.
Az olasz vasutak bejelentése szerint a régióban továbbra sem sikerült teljesen helyreállítani a vonatforgalmat. Jelenleg
Rokonoknál, sportlétesítményekben, szállodákban helyezték el őket.
Továbbra is teljes a készültség Ravennában és térségében a folyók tetőzése miatt. Az oktatási intézmények hétfőn is zárva tartanak.
A prefektus óva intette a lakosságot és a máshonnan érkezőket attól, hogy megközelítsék az elárasztott területet, és arra kérte őket, hogy hagyják szabadon az utakat a mentők előtt.
Faenzában az ár elsodorta a temető egy részét. Cervia területén a medréből kilépett Savia-folyó több mint nyolcszáz hektáron elárasztotta az ország egyik legismertebb sótelepét, amely a Vatikánt is ellátja.
A Coldiretti termelői szervezet adatai szerint még kétszázötvenezer tenyészállat vár mentésre, az elpusztított gyümölcsösök újratelepítéséhez legalább négy év kell, és negyvenötezerre teszik az árvízben tönkrement méhkaptárok számát.
Az esőfelhők Emilia-Romagnából az északkeleti Piemont felé vonultak tovább, és hétfőn az ország középső és déli részét is elérik.
Az EU vészhelyzeti felszereléseket biztosít
Olaszország vasárnap aktiválta az uniós polgári védelmi mechanizmust, amelyen keresztül az EU koordinálja a katasztrófák és vészhelyzetek elleni küzdelmet. Nyolc uniós tagállam nagy kapacitású szivattyúberendezéseket ajánlott fel, a helyszínre szállításuk folyamatban van.
Az EU katasztrófaelhárítási koordinációs központja folyamatos kapcsolatban áll az olasz hatóságokkal, és készen áll arra, hogy szükség esetén további segítséget nyújtson.
Az EU Copernicus szolgálata az olasz polgári védelem kérésére az érintett területek műholdas vészhelyzeti megfigyelését is biztosítja.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!