Fotó: Videófelvétel
Az izraeli erők támadást intéztek két olyan helyszín ellen Gáza középső részén, amelyet a katonai erők szerint a fegyveresek arra használnak, hogy rakétákat lőjenek ki Izraelre – közölte szombaton a hadsereg, miközben folytatja a Hamász elleni hadjáratát.
2024. január 13., 21:222024. január 13., 21:22
Több tucat rakétakilövő állást semmisítettek meg – tette hozzá a közlemény.
A hadsereg közzétett egy videót, amely szerinte az egyik műveletet mutatja. Közleményük szerint a felvételen látható, hogy
videón látható, hogy a rakéta mintegy 100 méter megtétele után földet ér.
Délebbre, Hán-Júnisz városában az izraeli erők egy épületben lévő alagútaknára csaptak le, és fegyvereket és robbanóanyagokat fedeztek fel.
A hadsereg közleménye szerint „terrorista beszivárgás” történt a Hebron városától mintegy 20 kilométerre nyugatra fekvő Adora településen, és izraeli katonák kerültek tűz alá. A katonák átkutatták a környéket és megöltek három támadót, egyikük 19 éves volt, ketten pedig 16 évesek.
Ciszjordániában az amúgy is feszült helyzet tovább fokozódott október 7-e után, amikor a Hamász szélsőséges palesztin szervezet támadást indított Izrael déli részén, ami komoly konfliktust robbantott ki a Gázai övezetben. Azóta 338 embert öltek meg Ciszjordániában.
Az Izrael által az 1967-es hatnapos háborúban Jordániától elfoglalt Ciszjordániában mintegy hárommillió palesztin él.
Németország szerint szó sincs népirtásról Gázában, Törökország szerint igen
A német kormány szerint Izrael nem követett el népirtást a palesztin többségi lakosságú Gázában, a török elnök szerint viszont konkrét, képi bizonyítékok vannak erre – derült ki a német kormány és a török elnök pénteken közzétett állásfoglalásából, amelyekben a hágai Nemzetközi Bíróságon (ICJ) csütörtökön megkezdődött per fejleményeit kommentálták.
A pert a Dél-afrikai Köztársaság kezdeményezte, mert úgy véli, hogy Izrael a Hamász palesztin iszlamista szervezet elleni, Gázai övezeti hadműveletével megsérti az ENSZ egy 1948-as egyezményét, amely a népirtás tilalmáról szól.
A német kormány közleménye szerint „Németország határozottan visszautasítja a népirtás Izraellel szemben felhozott vádját, mert az minden alapot nélkülöz”. Berlin szerint „éppen a Hamász célja Izrael megsemmisítése”. Hozzátették, hogy „Németország a holokauszt során elkövetett emberiesség elleni bűncselekményei, azaz saját történelmi tapasztalatai okán is magáénak vallja a népirtás tilalmáról szóló egyezményt, amely a nemzetközi jog egyik eszközeként gondoskodik annak kinyilatkoztatásáról, hogy soha többé ne legyen népirtás a világon”. A közleményt azzal zárták, hogy a „német kormány tiltakozik az egyezmény politikai célokra történő felhasználása ellen”.
Recep Tayyip Erdogan török elnök viszont azt mondta pénteki isztambuli sajtótájékoztatóján: „Törökország a nemzetközi bíróságnak bemutatott dokumentumokkal, elsősorban helyszíni képfelvételekkel támasztja alá a népirtás tényét abban bízva, hogy a bíróság igazságot szolgáltat, és el fogja ítélni Izraelt”.
Erdogannak erre és korábbi nyilatkozataira reagálva Jiszráél Katz izraeli külügyminiszter „az örmények elleni népirtással terhelt ország vezetőjének” nevezte őt, és kijelentette, hogy alaptalan vádakkal illeti Izraelt.
A Gázai övezetet irányító Hamász fegyveresei Izrael elleni október 7-i támadásukban 1140 embert meggyilkoltak, további 203-at pedig elhurcoltak a Gázai övezetbe túsznak.
A gázai hatóságok legfrissebb közlése szerint a megtorló izraeli hadműveletnek már több mint 23 700 palesztin civil halálos áldozata van.
Tal Becker, az izraeli külügyminisztérium jogi tanácsadója a per pénteki tárgyalásán azzal védekezett, hogy „Dél-Afrika nagyon eltorzítja az eseményeket, mert Izrael gázai katonai akciói önvédelmi cselekmények, amelyek a szélsőséges palesztin szervezetek megsemmisítését célozzák”.
Donald Trump amerikai elnök Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével tartott skóciai megbeszélése után bejelentette: megállapodtak a vámok ügyében, amelyekről hónapok óta folynak a tárgyalások.
Oroszország, amely vasárnap ünnepli az orosz flotta napját, „biztonsági okokból” lemondta az erre az alkalomra tervezett nagyszabású haditengerészeti parádét Szentpéterváron – jelentette be a Kreml orosz hírügynökségek jelentése szerint.
Az Iszlám Állam dzsihadista szervezethez köthető felkelők gyilkoltak meg vasárnap 38 embert a Kongói Demokratikus Köztársaság forrongó keleti részén egy templomban.
A pólóján szereplő felirattal utalt arra Magyarország miniszterelnök, hogy jövőre mikor rendezhetik a parlamenti választást az anyaországban. Orbán Viktor ugyanakkor megismételte az egy nappal korábban a Tusványoson tett győzelmi várakozásait.
Törökország délkeleti részén 50 Celsius-foknál magasabb hőmérsékletet mértek szombaton, ami nehezíti az erdőtüzek oltását. Görögország már az idei harmadik hőhullámot szenvedi el, és ott is erdőtüzek pusztítanak.
Nicușor Dan államfő megbeszélést folytatott szombaton Salzburgban Christian Stocker osztrák kancellárral.
Oroszország szombatra virradó éjszaka 208 drónnal és 27 rakétával és légibombával támadta Ukrajnát, a fő célpont Dnyipropetrovszk megye volt, amelynek székhelyén, Dnyipróban az eddigi adatok szerint két ember életét vesztette.
A korrupcióellenes hatóságokat a nyugati globalista körök erőltették rá Kijevre, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig hibázott, amikor azt hitte, most megszabadulhat a gyámságuk alól – összegzett Dunda György kárpátaljai újságíró.
A belga szövetségi kormány jóváhagyta azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi radikális szervezetek betiltását az ország biztonságának és demokratikus rendjének védelme érdekében – közölte pénteken a belga belügyminisztérium.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken bejelentette, hogy az ukrán és az orosz tárgyalók megkezdték az egyeztetéseket egy esetleges találkozóról a két ország vezetői között, ami egy lépés az orosz invázió befejezése felé.
szóljon hozzá!