Nem kertel. Evgeniya Guţul gagauz vezető jelezte: ha Románia be akarja kebelezni Moldovát, az csak Gagauzia nélkül történhet
Fotó: Facebook/Evgeniya Guţul
A Moldovai Köztársasághoz tartozó autonóm régió, Gagauzia kikiáltja a függetlenségét, ha Moldova a Romániával való egyesülés mellett dönt – figyelmeztette a moldovai hatóságokat a terület vezetője, Evgeniya Guţul.
2024. április 06., 13:002024. április 06., 13:00
2024. április 06., 13:032024. április 06., 13:03
„Ha a jelenlegi moldovai hatóságok az egyesülés mellett döntenek (Romániával), Gagauzia autonóm régió nem marad csendben (...)
– írta Guţul a Telegramon pénteken.
Az autonóm terület vezetője – gagauzul baskánja – Marcel Ciolacu román miniszterelnöknek a Besszarábia Romániával való egyesülésének évforulója alkalmából küldött üzenetére reagált. Ebben az üzenetben Ciolacu úgy jellemezte Besszarábia Romániával való egyesülésének napját, mint „a Prut mindkét oldalán élő románok lelkének ünnepét (...), amellyel megemlékezünk az 1918. március 27-i történelmi aktusról, amely beteljesítette a besszarábiai románok akaratát, hogy egy évszázados cári megszállás után visszatérjenek az anyaországba”.
„Országunk lakóinak túlnyomó többsége számára csak egyetlen haza létezik, Moldova. Ez a mi közös otthonunk, ahol sikerül harmonikus interetnikus kapcsolatokat és polgári egyetértést kialakítani” - tette hozzá.
Gagauzia baskánja hangsúlyozta, hogy
„Nem véletlenül nevezik Gagauziát a moldovai függetlenség horgonyának. Igazi moldovai hazafiak vagyunk, és továbbra is meg fogjuk védeni szuverenitását” – zárta bejegyzését.
A Moldovában betiltott, oroszbarátként számon tartott Şor párt egykori politikusa a szavazatok 52,34%-át szerezte meg a tavaly tartott baskáni, azaz Gagauzia régió vezetői tisztségére kiírt választások második fordulójában.
A gagauzok
A gagauzok a Prut és a Jalpug folyásvidékén, Budzsák síkságán élő, mintegy 230 ezer főt számláló, a török nyelvek közé tartozó gagauz nyelvet beszélő nép, amely feltehetően az úzok leszármazottja. Összefüggő területen Moldova délkeleti részén, Gagauziában, illetve Dél-Ukrajnában élnek, de kisebb csoportjaik megtalálhatóak Bulgáriában, Romániában, Oroszországban, Görögországban, Törökországban és Közép-Ázsiában is. Hagyományosan mezőgazdasági tevékenységgel, főleg szőlőtermesztéssel foglalkoznak. Zömmel ortodox vallásúak. Gagauzia az 1994. december 23-iki törvény nyomán jött létre Moldova autonóm területeként. Hozzá tartoznak mindazok a közösségek, ahol a gagauzok a népesség több mint 50 százalékát teszik ki, valamint azok a helységek, ahol a helyi népszavazásokon a többség Gagauziához akar tartozni. Moldova öt megyéje (Comrat, Ceadîr-Lunga, Congaz, Vulcănești) alkotja a gagauz autonóm területet (Gagauz-Yeri).
Újabb dróntámadásra panaszkodnak a transznisztriai szakadárok
Kamikaze drón csapott le egy, az oroszbarát hatóságok által működtetett katonai létesítményre a Dnyeszteren túli területen – közölte a szakadár moldovai régió „biztonsági minisztériuma”.
Az úgynevezett minisztérium által közzétett üzenet szerint a célpont hat kilométerre található az ukrán határtól. A legközelebbi frontvonal mintegy 200 kilométerre van Moldovától keletre.
„A célpont egy radarállomás volt, amely kisebb károkat szenvedett, de nem voltak áldozatok. Egy nyomozócsoport dolgozik a helyszínen. Büntetőeljárás indult” – tudatta a „minisztérium”, amely ugyanakkor nem közölte, hogy ki lehet a felelős.
Az incidens a második ilyen eset kevesebb mint egy hónapon belül. Márciusban a Dnyeszteren túli hatóságok szerint egy dróncsapás megsemmisített egy helikoptert a régióban.
Moldova reintegrációs hivatala, amely a Dnyeszteren túli területtel fenntartott kapcsolatokért felel, közölte, hogy tanulmányozza a legutóbbi incidensről készült felvételeket, de nem fér hozzá a szeparatista hatóságok által ellenőrzött területhez.
A hivatal arra figyelmeztetett, hogy az incidens szándékos kísérlet lehet arra, hogy pánikot keltsenek és felhívják a figyelmet az enklávéra, hozzátéve, hogy „csak a törvényes bűnüldöző hatóságok képesek alapos vizsgálatot folytatni”.
Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök.
Joe Biden amerikai elnök döntése, amivel lehetővé tette Kijev számára, hogy mélységi csapásmérésre alkalmas amerikai rakétákat használjon Oroszország területén, ellehetetleníti a béketrágyalásokat – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Útblokáddal tiltakoznak a gazdák Franciaországban az ellen, hogy az Európai Bizottság az év végéig szabadkereskedelmi megállapodást kötne az Argentínát és Brazíliát is magába foglaló Dél-amerikai Közös Piac nevű kereskedelmi szervezettel.
Román embercsempész bukott le vasárnap éjfél táján a Magyarország déli határához közeli Öttömösön, hat közel-keleti migránst szállított. A magyar rendőrség naponta őrizetbe vesz illegális bevándorlókat szállító embercsempészeket.
Tizenegy ember meghalt, köztük két gyermek, az Ukrajna északkeleti részén fekvő Szumiban egy lakóházat érő orosz rakétatámadásban – közölték hétfőn ukrán tisztségviselők.
Hírlapi kacsa, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő és az amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump telefonon beszélt egymással – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Harmadik világháborúhoz vezethet, mivel eszkalálja az ukrajnai konfliktust Washington döntése, miszerint engedélyezi Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú amerikai rakétákkal mélyen Oroszországba csapjon – reagáltak magas rangú orosz törv&eacu
Joe Biden elnök kormánya lehetővé fogja tenni Ukrajnának, hogy az Egyesült Államok által biztosított fegyvereket használhasson mélyen orosz területre irányuló csapásokhoz.
Moszkva fegyveres erői tömeges csapást mértek reggel nagy hatótávolságú légi és tengeri precíziós fegyverekkel, valamint csapásmérő drónokkal az ukrán hadiipart ellátó kritikus energetikai infrastrukturális létesítményekre és hadiipari vállalatokra.
Változatlan Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja – ismertette vasárnap Olaf Scholz német kancellár, egyúttal védelmébe vette az orosz vezetővel november 15-én folytatott telefonbeszélgetését.
szóljon hozzá!