Mosolyszünet. Georgia egyelőre lemondhat az EU-csatlakozásról
Fotó: Kallós Attila
Az Európai Unió felfüggeszti Georgia uniós csatlakozási folyamatát – jelentette be az X-en kedden a szervezet georgiai diplomáciai képviselete az EU tbiliszi nagykövetére hivatkozva, a lépést a kaukázusi ország parlamentje által elfogadott, a külföldi ügynökökről szóló törvénnyel, valamint a tbiliszi kormány „nyugatellenes retorikájával” indokolva.
2024. július 09., 15:052024. július 09., 15:05
2024. július 09., 15:282024. július 09., 15:28
Pawel Herczynski elmondta, hogy a döntést - amelynek értelmében az EU befagyasztotta a Tbiliszinek 2024-re előirányzott, 30 millió eurónyi (pénzügyi támogatást is – az Európai Tanácsot alkotó vezetők legutóbbi értekezletén hozták meg.
A támogatást Georgia a külföldi katonai és védelmi kiadások finanszírozására létrehozott uniós alap, az Európai Békekeret (EPF) égisze alatt kapta volna.
A nagykövet hozzátette:
„Szomorú, hogy az EU és a Georgia közötti kapcsolatok ilyen mélypontot értek el, amikor éppen most soha nem látott magasságba emelkedhetnének” – fogalmazott az MTI szerint.
Az EU tavaly adta meg a hivatalos tagjelölti státust Tbiliszinek.
A jogszabály ellen már korábban az EU is tiltakozott.
A törvény előírja, hogy a finanszírozásuk több mint 20 százalékát külföldről kapó szervezeteknek „külföldi befolyást érvényesítő ügynökként” kell regisztráltatniuk magukat, és pénzbírságot, valamint szigorú közzétételi követelményeket vezet be a jogsértések esetére.
Orosz hírszerzés: Washington hatalomváltásra készül Georgiában
Az Egyesült Államok eltökélt szándéka, hogy az október 26-i parlamenti választások nyomán hatalomváltást érjen el Georgiában – közölte kedden az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR).
Az SZVR szerint a Fehér Ház nagyszabású információs kampányt dolgozott ki a kormányzó Georgiai Álom párt lejáratására, amely azon a vádon fog alapulni, hogy Oroszország a hibás Georgia minden bajáért. Az orosz hírszerzés azt állította, az amerikai terv kulcsszerepet szán Szalome Zurabisvili elnöknek a kormányellenes érzelmek szításában.
Zurabisvili a moszkvai közlés értelmében várhatóan interjút ad majd az amerikai médiának, amelyben a kormányt fogja hibáztatni Tbiliszi EU-csatlakozási tárgyalásainak felfüggesztéséért, és figyelmeztetni fog a Moszkvához való közeledés „katasztrofális következményeire”.
Az orosz hírszerzés azt állította, hogy a georgiai ellenzéki erők már „parancsot kaptak” arra, hogy tüntetéseket tervezzenek az országban. „Faltörő kosként” Tbiliszi lakosságát fogják felhasználni, amelyet tavasszal már „bemelegítettek” a külföldi ügynökökről szóló törvény miatt megtartott kormányellenes megmozdulásokon – közölte az SZVR.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!