Bírálta az ankarai kormány Donald Trump amerikai elnök nyilatkozatát, amelyet az örmény népirtás 102. évfordulója alkalmából adott ki. A török külügyminisztérium szerint „téves információk és hamis definíciók" szerepelnek a közleményben.
2017. április 25., 14:522017. április 25., 14:52
2017. április 25., 16:062017. április 25., 16:06
Az amerikai elnök a 20. század egyik legnagyobb tömegeket érintő szörnyűségéről írt, és az örményekhez hasonlóan „Mec Jegernként\", azaz nagy sorscsapásként említette a történteket, de nem használta a népirtás kifejezést. Törökország legjelentősebb szövetségeseként az amerikai szövetségi kormányzat hivatalosan nem ismeri el népirtásnak az örmények ellen elkövetett tömeggyilkosságokat az Oszmán Birodalom végnapjaiban.
Az Egyesült Államok 50 tagállama közül 45 tekinti népirtásnak az örmények ellen elkövetett bűnöket. A török külügyminisztérium kedd hajnalban felszólította Donald Trumpot, hogy vonja vissza a történelmet egyoldalúan ábrázoló nyilatkozatát, és használjon olyan kifejezéseket, amelyek mindkét oldal fájdalmát figyelembe veszik.
Recep Tayyip Erdogan török elnök – aki május közepére tervezi első találkozását Trumppal – hétfőn tisztelettel adózott az Oszmán Birodalom minden örmény lakójának, aki az I. világháború nehéz feltételei között vesztette életét. Erdogan a törökök lehetséges felelősségét ugyan nem említette, de leszögezte, hogy Törökországban nem tűrik el az örmények kiközösítését.
A történteket 28 ország, az Európai Parlament és az Európa Tanács is népirtásnak tekinti. Az Oszmán Birodalomban az örményeket már a XIX. században ellenségnek tekintették, de azoknak a rémtetteknek a kezdete, amelyeket sokan népirtásnak tartanak, 1915. április 24-én volt, amikor Isztambulban őrizetbe vettek, majd kivégeztek mintegy 250 törökellenes, nacionalizmussal gyanúsított örmény vezetőt. 1915 és 1917 között az Oszmán Birodalom hatóságai tömegesen legyilkolták az örmény lakosság egy részét.
A két év alatt és még utána is, 1922-ig legalább egymillió, örmény források szerint 1,5 millió örmény halt meg a deportálások, halálmenetek és tömeggyilkosságok során, százezrek kerestek menedéket külföldön. Április 24. az örmény holokausztnak is nevezett tömeggyilkosságok áldozatainak emléknapja. Törökország következetesen elutasítja, hogy az örmény lakosságot érintő eseményeket népirtásnak nevezzék.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.