Évtizedes sebek mérgezik Ciprus fővárosában, Nicosiában a görög és a török közösségek viszonyát

Az utolsó kettészakított főváros. Ezt a háromnyelvű – angol, francia és német – táblát olvashatják utoljára a ciprusi főváros Ledra utcai határátkelőjének görög oldalán mindazok, akik át szeretnének kelni Nicosia északi részére.

2011. június 20., 09:312011. június 20., 09:31

Az 1964 óta felosztott városban – amelynek határait az 1974-es török invázió után hermetikusan lezárták – ma már három ellenőrző pont működik, ahol nemcsak gyalogosan, de gépjárművel is át lehet lépni a török, illetve a görög oldalra. A megélénkült forgalom ellenére a sziget egyesítése továbbra is távoli álomnak tűnik, hiszen mindkét oldalon rengeteg a tüske, a görögök és a törökök pedig sok esetben gyanakodva néznek egymásra.

A hidegháborús Berlin szelleme

Egykedvű határőrök figyelik a főleg turistákból álló, északi irányba hömpölygő tömeget a ciprusi főváros görög oldalán, s tüzetes ellenőrzést csak egy-egy, a török részről érkező visszatérő esetében végeznek. Aki először látogat – az ENSZ által 1964 óta ellenőrzött ütközőzónán átvezető – Ledra utcai határállomáshoz, annak picit az az érzése, mintha a hidegháború alatt felosztott Berlinben próbálna meg átjutni nyugatról keletre. Leszámítva talán azt a kulturális választóvonalat, hogy míg az északi, mozlim oldalon müezzin hív imára, addig fél óra múlva délről erős harangzúgás jelzi a keresztény ortodox jelenlétet. A ki- és belépési pont között, a Nicosia térképén először sötétzöld krétával megrajzolt, emiatt csak zöld zónának – illetve ENSZ-ütközőzónának – nevezett területen romos, a háború nyomait viselő épületek és egy kihalt, csak a világszervezet itt állomásozó békefenntartói által őrjáratozásra használt, hatalmas fémajtókkal eltakart kísértetutca található. Tilos fotózni – olvasható több figyelmeztető feliraton. Ha azonban valaki egy pillanatra bekukucskál a pléhlemezek rései között, képet kaphat arról, hogyan is nézhetett ki az óváros eme része harminchét évvel ezelőtt. A plakátok, falfirkák 1974 óta ékesítik az épületek falait, homlokzatát. A határnyitást követően persze a helyiek óriásplakátokkal takarták le a „halott zónában” lassan négy évtizede üresen álló épületek oldalát, hogy az alkalmi kíváncsiskodók a lehető legkevesebbet lássanak a történelem eme szomorú és máig megoldatlan felvonásából.

A túloldalon török lobogó és a csak Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság zászlója leng jó magasan mindenhol. A görögök szerint azért, hogy bosszantsák őket. Igaz, a magas, a másik oldalról is jól látható zászlórudas technikát ők is előszeretettel alkalmazzák.

Európa határvonala

A biztonsági zóna mögött a török hatóságok tisztségviselői légkondicionált konténerben állítják ki a fehér lapra nyomatott, a belépéshez elengedhetetlen vízumot. Az útlevélbe nem pecsételnek. Teljes név, okmányszám, állampolgárság és egy határozott dátumszignó után már be is lehet lépni a török részre. Itt – a megszokott déli hangulathoz képest – más világ várja a látogatókat. Néhány méteren belül érezhetően megszűnik Európa. Mecsetek és minaretek nőnek ki a földből. Több keresztény templomot pedig korábban mozlim vallási központtá alakítottak. Mint például az áttérő turisták egyik kedvencének számító Szent Zsófia-katedrálist.

Az 1200-as évek elején francia minták alapján épített templomot még a sziget török hódítása elején, 1570-ben alakítják mozlim imádkozóhellyé, a helyiek ma Szelimije-mecsetnek nevezik. Népszerű turistacsalogató még az egykori katedrális mellett található, a 17. században dervisek számára épített nagy fogadó, a Büyük Han, amelynek impozáns belső udvarában számtalan bolt, kávézó üzemel. A helyi boroktól a fűszereken és a kézzel készített szappanon át az ismert nyugati divatmárkák koppintott termékeikig minden megtalálható a kis bazárok polcain.

A határnyitás óta a török oldalon szemmel láthatóan a bevásárlóturizmusra építenek, több-kevesebb sikerrel. Noha a hivatalos pénznem a török líra, a boltokban elfogadják az eurót is, igaz, a két valuta közötti árfolyamkülönbség ilyenkor lényegesen rosszabb, érdemes tehát helyi fizetőeszközt váltani. A helyiek is örülnek, ha a turisták nem egyből euróval próbálnak meg fizetni. Az árak azonban a görög részhez képest sem számítanak olcsónak. Az üzletsorok ugyanakkor csak az ütközőzóna utáni néhány utcára korlátozódnak. Az ide érkezők nem is igen szoktak mélyebbre hatolni a 85 ezres északi részben. (A görög oldalon közel 314 ezren laknak – a szerk.) A helyiek egyébként barátságosak, főleg miután megtudják, hogy Magyarországról érkeztünk, széles mosoly kíséretében, Magyarisztán felkiáltásokkal invitálnak be mindenhová. Érdekes az is, noha a pénzváltáshoz a bankban elkérték az útlevelet, ám a török alkalmazottaknak sokáig tartott, mire kiderítették, melyik országot is jelöli a „Hungary” angol szó, hiszen az ő rendszerükben – magyarul leírva – Magyar Köztársaságként szerepel hazánk.

Tüskék a görögök és törökök között

Az északi oldal történeti belvárosának legészakibb pontján, a Kyrenia kapu előtt Kemal Atatürk monumentális szobrának oltalmazó kezei mutatják az Ankara felé vezető helyes irányt, nem messze áll ettől a Rettegések Háza elnevezésű kiállítóhely, amely a görögök által elkövetett szörnyűségeket mutatja be. A másik oldalon is számtalan olyan tárlat akad, amely a mozlimok terhére írt visszásságokat tárja a nagyvilág elé. Ilyen látható például a nicosiai Bizánci Múzeumban is, ahol az 1974-es invázió után a török által elfoglalt területek kulturális pusztulását, a kora keresztény, bizánci és középkori ortodox templomok kifosztását, illetve a műkincsek szigetről történő kicsempészését, gazdag műgyűjtőknek történő eladását és visszaszerzésének folyamatát, az egyes műtárgyak kalandos történetét mutatja be. Hiába nyitottak meg 2003 óta hét határátkelőt a szigeten, az ellentétek, az évtizedes tüskék mind a mai napig megvannak a görög és a török ciprióták között. Sok görög például nem hajlandó átmenni a török részre, mondván, a saját országában ő senkinek sem mutatja meg az útlevelét. Az 1974-es események miatt még ezerötszáz görögöt és közel ötszáz törököt keresnek hozzátartozóik, míg az inváziót követően mintegy 180 ezer görögnek és ötvenezer töröknek kellett elhagyni otthonát és átköltöznie az ENSZ ütközőzónájának másik oldalára. Ez azóta is számtalan súlyos problémát vet fel a két fél között, hiszen – főleg északon – az egykori tulajdonosok helyére új, sok esetben Törökországból betelepített családok költöztek, megnehezítve a majdani egyesülés utáni tulajdonviszonyok elrendezését.

Balogh Roland
A szerző a Magyar Nemzet munkatársa

 

Kemény dió Ciprus újraegyesítés

A Földközi-tenger harmadik legnagyobb szigete Törökország által megszállt részén 1983 óta létezik a csak Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság szakadár állam, miközben Ciprus (a megszállt területek nélkül) 2004. május 1. óta az Európai Unió tagja. Ciprus egy háromhatalmi – Nagy-Britannia, Görögország és Törökország által 1960-ban szentesített – egyezmény nyomán nyilvánította ki függetlenségét, a szigetnek Görögországhoz való csatlakozása kérdésében azonban a görög és a török etnikum között állandósultak a feszültségek és öszszetűzések, ezért 1963 végén létrehozták az ún. „zöld vonalat”, amely a görögök lakta területet volt hivatott elválasztani a töröklakta területektől, így kettéosztva az országot. 1974. július 15-én a görögországi katonai junta által támogatott ciprusi görög katonatisztek csoportja, a Nemzeti Gárda, azzal a szándékkal, hogy Ciprust Görögországgal egyesítsék, államcsínyt kísérelt meg III. Makariosz görög-ortodox pátriárka, államfő ellen. Néhány nappal később, a háromhatalmi egyezményre és a török etnikum védelmére hivatkozva Törökország 40 ezer fős inváziós csapatot tett partra a sziget északi részén, és megkezdte annak teljes megszállását. Ennek hatására 200 ezer fős görög lakosság indult meg a görög fennhatóságú déli területek felé, a délen lakó törökök többségét pedig (több mint 60 ezret) az északi területekre telepítették a ciprusi kormány és az ENSZ beleegyezésével. Ciprus 2004. évi, az EU-hoz való csatlakozása előtt Kofi Annan akkori ENSZ-főtitkár vezetésével rendezési terv született a sziget újraegyesítésére, az ez ügyben rendezett népszavazáson azonban a ciprusi törökök az egyesítés mellett, a ciprusi görögök többsége az egyesítés ellen szavazott, így a terv kudarcba fulladt. 

Krónika

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 16., szerda

Trump: a vámok mellett más szankciók is jöhetnek Oroszország ellen, de orosz források szerint Putyin folytatni akarja a háborút

Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.

Trump: a vámok mellett más szankciók is jöhetnek Oroszország ellen, de orosz források szerint Putyin folytatni akarja a háborút
2025. július 15., kedd

Missziós balatoni körútra indul Böjte Csaba a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjaival

Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.

Missziós balatoni körútra indul Böjte Csaba a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjaival
2025. július 15., kedd

Orbán Viktor: vegyék az EU szankciós listájára azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József haláláért

A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.

Orbán Viktor: vegyék az EU szankciós listájára azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József haláláért
2025. július 15., kedd

Küldetés teljesítve: leszállt a Kapu Tibort szállító űrkapszula

Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.

Küldetés teljesítve: leszállt a Kapu Tibort szállító űrkapszula
2025. július 15., kedd

Peking: Kína és Oroszország „igazságosabb” nemzetközi rendet akar

Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.

Peking: Kína és Oroszország „igazságosabb” nemzetközi rendet akar
2025. július 15., kedd

EU: üdvözöljük Trump Oroszország elleni szankciós fenyegetését, de az 50 napos határidő túl hosszú

Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.

EU: üdvözöljük Trump Oroszország elleni szankciós fenyegetését, de az 50 napos határidő túl hosszú
2025. július 14., hétfő

Donald Trump ötvennapos határidőt szabott Vlagyimir Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.

Donald Trump ötvennapos határidőt szabott Vlagyimir Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére
2025. július 14., hétfő

Magyar–román bűnszervezet szállította a drogot Budapestre, a magyar rendőrség nemzetközi összefogással számolta fel

Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.

Magyar–román bűnszervezet szállította a drogot Budapestre, a magyar rendőrség nemzetközi összefogással számolta fel
2025. július 14., hétfő

Svédország az észt börtönökben bérel cellákat, mert nem tudja kezelni a bűnözők számának növekedését

Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.

Svédország az észt börtönökben bérel cellákat, mert nem tudja kezelni a bűnözők számának növekedését
2025. július 14., hétfő

Levált a Kapu Tibort szállító űrkapszula a Nemzetközi Űrállomásról, megkezdte útját a Föld felé

Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.

Levált a Kapu Tibort szállító űrkapszula a Nemzetközi Űrállomásról, megkezdte útját a Föld felé