Optimista. Zelenszkij szerint kellő Ukrajna nyugati támogatás mellett lv végéig véget vethet az Oroszország elleni háború forró szakaszának
Fotó: Facebook/Володимир Зеленський
A partnerek támogatásával Ukrajna megpróbálhatja az év végéig lezárni az Oroszországgal folytatott háború forró szakaszát – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy, a BBC-nek adott interjúban.
2024. július 20., 11:042024. július 20., 11:04
„Hiszem, hogy ha egységesek vagyunk és követjük például a békecsúcs formátumát, akkor véget vethetünk a háború forró szakaszának. Megpróbálhatjuk ezt az év végéig megtenni” – mondta Zelenszkij a pénteki interjúban.
Bár azt mondta, hogy készül egy ilyen terv, az elnök nem árult el gyakorlati részleteket arról, hogy ez mit tartalmazhat.
Oroszországot nem hívták meg a júniusban Svájcban tartott globális békecsúcsra, de Kijev közölte, hogy egy utókonferenciára orosz képviselőt is meg akar hívni. Ukrajna azt reméli, hogy a csúcstalálkozó résztvevői által közösen kidolgozott béketervet adhat át Moszkvának.
Az orosz külügyminisztérium elutasította a második csúcstalálkozón való részvételt.
A világnak nyomást kell gyakorolnia Oroszországra, és arra kell kényszerítenie, hogy fontolja meg a diplomáciai rendezést – mondta az ukrán elnök.
– mondta Zelenszkij, hozzátéve, hogy Oroszország gyengítése a harctéren előnyösebb helyzetbe hozná Ukrajnát a tárgyalásokon.
„Az Oroszországra gyakorolt nyomással szerintem lehetséges, hogy diplomáciai rendezésben állapodjunk meg” – szögezte le.
Egy nappal a svájci csúcstalálkozó előtt Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy a béketárgyalások feltételeként Ukrajnának teljes mértékben vissza kell vonulnia négy, részben megszállt területről, amelyeket Moszkva 2022-ben illegálisan annektált. Kijev elutasította ezt a követelést.
A Kreml viszont elutasította a Zelenszkij által kidolgozott 10 pontos békeformulában szereplő legfontosabb feltételt, az orosz erők teljes kivonását.
Egyébként Zelenszkij az Ukrajnának szállított nyugati fegyverek bevetésére szabott területi korlátozások feloldását kérte Londontól pénteken.
Zelenszkij, aki részt vett és felszólalt a munkáspárti brit kormány pénteki ülésén, kijelentette:
Az ukrán államfő, aki Sir Keir Starmer brit miniszterelnök mellett ült a kabinetasztalnál, elmondta, hogy Oroszország havonta átlagosan 3500 precíziós vezérlésű bombát vet be Ukrajna ellen. Nem lehet mindegyiket lelőni, e bombák hordozóit azonban maradéktalanul meg lehet semmisíteni – fogalmazott Zelenszkij a Downing Streeten tartott kabinetülésen.
Az ukrán államfő ugyanezt a kérést fogalmazta meg az Európai Politikai Közösség (EPC) előző nap tartott angliai csúcstalálkozóján is.
Zelenszkij az Oxfordshire megyei Blenheim-kastélyban – Sir Winston Churchill volt brit miniszterelnök egykori otthonában – tartott rendezvényen elmondta:
Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy ez nem járt a háború eszkalációjával, sőt éppen ellenkezőleg, megakadályozta, hogy Putyin kiterjessze a konfliktust.
Zelenszkij az EPC-találkozón is azzal érvelt, hogy
John Healey brit védelmi miniszter és Jonathan Reynolds, az üzleti ügyek minisztere péntek este a brit kormány által jelentős diplomáciai események megrendezésére használt londoni Lancaster House-ban fogadta Zelenszkijt, abból az alkalomból, hogy több brit védelmi ipari óriáscég kibővített ipari szerződést írt alá Ukrajnával.
A találkozón jelen volt a UK Export Finance kormányzati exportfinanszírozási ügynökség, valamint a legnagyobb védelmi ipari vállalatok közül a BAE Systems, a Thales UK, az MBDA, a KBR és a Babcock.
Healey a rendezvényen bejelentette:
Eközben Zelenszkij telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump volt amerikai elnökkel, a Republikánus Párt elnökjelöltjével, aki jelentős eséllyel rendelkezik az idei elnökválasztás megnyerésére.
A két vezető, akik között bonyolult volt a viszony, először beszélt egymással, mióta Trump elhagyta a Fehér Házat, és egy nappal azután, hogy hivatalosan is elfogadta a Republikánus Párt elnökjelöltségét. A CNN emlékeztet: Európában aggódnak amiatt, hogy milyen politikát folytatna Trump az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, ha megnyerné a novemberi elnökválasztást.
„Zelenszkij ukrán elnök úrral nagyon jó telefonbeszélgetést folytattunk a mai nap folyamán. Gratulált nekem a nagyon sikeres republikánus nemzeti konvencióhoz és ahhoz, hogy én lettem az Egyesült Államok republikánus elnökjelöltje” – írta Trump a Truth Social közösségi oldalon közzétett bejegyzésében. „Elítélte a múlt szombati szörnyű merényletet, és megjegyezte, hogy az amerikai nép ezekben az időkben az egység szellemében összefogott” – tette hozzá.
Trump így folytatta:
Az X-en közzétett, a hívást ismertető bejegyzésében
„Erőt és teljes biztonságot kívántam neki a jövőben” – írta. „Kitértem a nemzetünk szabadságának és függetlenségének védelméhez nyújtott létfontosságú kétpárti amerikai támogatásra is” – tette hozzá.
Zelenszkij végezetül közölte: „Megállapodtunk Trump elnökkel, hogy egy személyes találkozón megbeszéljük, milyen lépésekkel lehet a békét tisztességessé és valóban tartóssá tenni”.
Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója óta
A CNN múlt havi elnökjelölti vitájában Trump azt mondta, hogy Putyin feltételei a megállapodáshoz – amely magában foglalná, hogy Ukrajna átengedi a jelenleg Oroszország által megszállt négy területet – „nem elfogadhatóak”. Ugyanakkor a volt elnök és szövetségesei bírálták az amerikai katonai segélyek Kijevbe küldését.
Trumpnak és Zelenszkijnek amúgy megvan a maga története. Közel öt évvel ezelőtt Trump a 2020-as választások előtt egy telefonbeszélgetésen többször is sürgette, hogy Zelenszkij vizsgálja ki politikai riválisa, Joe Biden és fia, Hunter ukrajnai ügyleteit. Ez a Trump szavai szerint „tökéletes telefonhívás” vezetett az első vádemeléséhez.
Az európai diplomaták felkészültek Trump esetleges visszatérésére a Fehér Házba – számolt be korábban a CNN.
A múlt héten, amikor Zelenszkij az Egyesült Államokban járt, azt mondta, hogy „mindenki novemberre vár”, beleértve Putyint is. Megjegyezte: Biden és Trump „nagyon különbözőek”, de mindketten támogatják a demokráciát, ezért állította: „Szerintem Putyin mindkettőjüket utálni fogja”.
Történelmi mértéket ért el szombaton a légszennyezés Lahorban, Pakisztán második legnagyobb városában, ahol a hatóságok már intézkedtek, hogy megkíséreljék megfékezni a szmogot.
Holtan találták a hétfői ausztriai kettős gyilkosság gyanúsítottját, egy 56 éves vadászt, aki célzott fejlövéssel végzett egy polgármesterrel és egy vadászatvezetővel az alsó-ausztriai Mühlviertel tájegységben.
Néhány nappal az amerikai elnökválasztás előtt a washingtoni hírszerző ügynökségek arra hívják fel a figyelmet, hogy Oroszországból származó célzott félretájékoztatási kampányok zajlanak – adta hírül szombaton a német DPA hírügynökség.
Pedro Sanchez spanyol kormányfővel találkozik a következő napokban Marcel Ciolacu miniszterelnök.
„Lehengerlő válasszal” fenyegette meg szombaton Izraelt és az Egyesült Államokat Irán részéről Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője.
Az Egyesült Államok regisztrált választóinak 48 százaléka teljes mértékben vagy nagy mértékben bízik a szavazatszámlálásban az országos jelentőségű választásokon.
Nemzeti gyásznapot tartanak szombaton Szerbiában az újvidéki tragédia miatt, amelynek következtében pénteken 14 ember vesztette életét és hárman súlyosan megsérültek.
Izraeli légicsapások legkevesebb 52 ember halálát okozták pénteken Libanon keleti részében, Baalbek és Szúr város térségében, a libanoni egészségügyi minisztérium késő esti közlése szerint 72 további ember megsebesült.
Észak-Korea kész a győzelemig segíteni Oroszországot az ukrajnai konfliktusban – jelentette ki Coj Szon Hi észak-koreai külügyminiszter, amikor pénteken Moszkvában fogadta őt Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője.
Tizennégy ember meghalt és sokan megsérültek pénteken, amikor leszakadt az újvidéki vasútállomás szerkezetének egy része. Miloš Vučević szerb kormányfő szerint a mai Újvidék egyik legnehezebb napja a világháború óta.
szóljon hozzá!