EU: üdvözöljük Trump Oroszország elleni szankciós fenyegetését, de az 50 napos határidő túl hosszú

Trump

Elégedetlen. Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője szerint a Trump által megszabott 50 napos határidő túl hosszú

Fotó: Európai Tanács

Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő a Telegraph hétfő esti beszámolója szerint, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.

Krónika

2025. július 15., 10:002025. július 15., 10:00

„Egyfelől nagyon pozitív, hogy Trump elnök határozott álláspontot képvisel Oroszországgal szemben... Másrészt 50 nap nagyon hosszú idő, ha azt látjuk, hogy ártatlan civileket gyilkolnak” – mondta.

Mint arról beszámoltunk, korábban a nap folyamán Trump bejelentette, hogy a Fehér Ház „súlyos vámokat” fog kivetni Oroszországra, ha az 50 napon belül nem egyezik bele az ukrajnai háború befejezéséről szóló megállapodásba.

„Nagyon súlyos vámokat fogunk kivetni, ha 50 napon belül nem kötünk megállapodást. Olyan vámokat, amelyek körülbelül 100 százalékosak, ezeket másodlagos vámoknak nevezzük” – mondta.

Kallas felszólította Ukrajna szövetségeseit, hogy szigorítsák Oroszországgal szembeni álláspontjukat, és továbbra is támogassák Kijevet, hogy a drón- és rakétatámadásokat fokozó Moszkva véget vessen az Ukrajna elleni háborújának.

„Világos, hogy mindannyiunknak nagyobb nyomást kell gyakorolnunk, hogy ők is békét akarjanak, és jó, hogy az amerikaiak megteszik a lépéseket, és remélem, hogy katonai segítséget nyújtanak, ahogy az európaiak is” – mondta Kallas.

Egy nappal korábban Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok további Patriotokat szállít Ukrajnának, amelyek költségeit a NATO téríti meg.

„Patriotokat fogunk küldeni nekik, amelyekre nagy szükségük van, mert (Vlagyimir Putyin orosz elnök) nagyon sok embert meglepett. Szépen beszél, aztán este mindenkit lebombáz. De van egy kis probléma. Nem tetszik nekem” – mondta.

Trump: nem monmdtam le a Putyinnal folytatott párbeszédről, elkötelezett vagyok a kollektív védelem mellett
Donald Trump egy, a BBC-nek adott hétfői exkluzív telefoninterjúban elmondta, hogy csalódott, de nem mondott le a Vlagyimir Putyinnal folytatott párbeszédről.
A BBC kérdésére, hogy végzett-e Putyinnal, az elnök így válaszolt: „Csalódtam benne, de nem végeztem vele. De csalódott vagyok benne”.
Arra a kérdésre, hogy hogyan fogja meggyőzni Putyint, hogy „hagyja abba a vérontást”, az amerikai elnök azt válaszolta: „Dolgozunk rajta”.
A beszélgetés a NATO-ra terelődött, amelyet Trump korábban „elavult” szövetségként bírált. Arra a kérdésre, hogy még mindig így gondolja-e, így válaszolt: „Nem. Szerintem a NATO most ennek az ellenkezőjévé válik”, mivel a szövetség „saját maga fizeti a számláit”.
Azt is elmondta, hogy még mindig hisz a kollektív védelemben, mert ez azt jelenti, hogy a kisebb országok meg tudják védeni magukat a nagyobbakkal szemben.
Az amerikai elnököt megkérdezték, hogy bízik-e az orosz vezetőben, mire azt válaszolta: „Szinte senkiben sem bízom”.

Az orosz drón- és rakétatámadásokban legalább 6 ember meghalt és további 30 megsebesült – jelentették ukrán tisztviselők hétfőn kora reggel.

Ukrajna rendszeresen szembesül a polgári infrastruktúrája elleni orosz támadásokkal, az utóbbi hetekben egyre több támadás érte Moszkva részéről.

Ugyanakkor az orosz gazdaság nem ingott meg Trump bejelentése nyomán: a Reuters szerint az orosz rubel visszafordította veszteségeit a dollárral szemben, és emelkedett a kínai jüannal szemben, miután Donald Trump amerikai elnök figyelmeztetett, hogy „nagyon súlyos vámokat” vet ki Oroszországra, ha 50 napon belül nem születik megállapodás a békés rendezésről.
A rubel az év eleje óta mintegy 45%-kal drágult a dollárral szemben.

„Trump a piaci várakozások alatt teljesített” – mondta Artyom Nyikolajev, az Invest Era elemzője.

Idézet
Adott 50 napot, amely alatt az orosz vezetés kitalálhat valamit, és meghosszabbíthatja a tárgyalási folyamatolt. Ráadásul Trump szereti elhalasztani és meghosszabbítani az ilyen határidőket”.

Az orosz részvénypiac 2,7%-kal emelkedett Trump nyilatkozata után a moszkvai tőzsde szerint.

Eközben John Thune, a washingtoni szenátus többségi vezetője jelezte, hogy

a szenátus valószínűleg halasztani fogja az Oroszország kereskedelmi partnerei ellen irányuló jelentős szankciócsomag elfogadását.

A döntés Donald Trump amerikai elnök azon kijelentését követi, hogy kész még a nyár folyamán egyoldalúan lépéseket tenni, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök nem mozdul el a békemegállapodás felé Ukrajnával.

„Úgy hangzik, mintha most az elnök megpróbálna valamit egyedül tenni” – mondta Thune újságíróknak a Politico szerint.

„Ha egy bizonyos ponton az elnök arra a következtetésre jut, hogy ennek van értelme, és hozzáadott értéket és befolyást jelent, amire szüksége van azokon a tárgyalásokon, hogy a törvényjavaslatot előrébb vigye, akkor megtesszük. Készen állunk” – tette hozzá.

A Lindsey Graham republikánus és Richard Blumenthal demokrata szenátor által kidolgozott és 85 szenátor által támogatott szenátusi jogszabály

felhatalmazná Trumpot, hogy még keményebb, legalább 500 százalékos másodlagos vámokat vessen ki az Oroszországgal kereskedelmet fenntartó országokból importált árukra – itt Kína, Brazília és India érintett.

A törvényjavaslat felhatalmazást tartalmaz arra is, hogy Trump legalább 500 százalékra emelje az Oroszországból származó, fennmaradó amerikai importra kivetett vámokat, bár ennek a lépésnek valószínűleg kevésbé lenne azonnali hatása, mivel a meglévő szankciók már jelentősen korlátozták a Moszkvával folytatott kereskedelmet.

Thune felvetette, hogy Trump elnök fenyegetése szükségtelenné teheti, hogy a szenátus azonnal elfogadja a Graham-Blumenthal törvényjavaslatot. „Megpróbáljuk a lehető legjobban ... összehangolni a stratégiákat a Fehér Házzal és persze a képviselőházzal” – magyarázta Thune. „Így egy perc alatt készen állunk majd a kezdeményezésre” – jegyezte meg.


Miniszterelnököt cserél Zelenszkij
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Julija Szviridenkónak, az első miniszterelnök-helyettesnek és gazdasági miniszternek azt javasolta hétfőn, hogy ő vezesse a kormányt Denisz Smihal jelenlegi miniszterelnök helyett.
Az elnök közösségi oldalain beszámolt arról, hogy találkozott Szviridenkóval, és meghallgatta jelentését az Ukrajna támogatásáról szóló megállapodások teljesítéséről, amelyeket az ország újjáépítéséről szóló konferencián kötöttek európai és amerikai partnerekkel.
„Megvitattuk azokat a konkrét intézkedéseket is, amelyek erősíthetik Ukrajna gazdasági potenciálját, bővíthetik az ukrán állampolgárokat támogató programokat, valamint növelhetik saját fegyvergyártásunkat. Ennek érdekében megkezdjük a végrehajtó hatalom rendszerének átalakítását Ukrajnában. Julija Szviridenkónak javasoltam, hogy álljon az ukrán kormány élére, és újítsa meg annak működését. Várom az új kormány cselekvési programjának mihamarabbi bemutatását” – fejtette ki Zelenszkij.
Ukrán hírforrások már korábban jelezték, hogy júliusban átalakítások várhatók az ukrán kormányban – emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál. A hírportál értesülései szerint a 39 éves Julija Szviridenko három, hozzá közel álló tisztségviselőt is magával hozna a kormányba.
Zelenszkij később Smihalt védelmi miniszternek javasolta.
„Denisz Smihal hatalmas tapasztalata bizonyára hasznos lesz majd Ukrajna védelmi miniszterének tisztségében, éppen ebben az ágazatban vannak most az ország erőforrásai összpontosítva a legtöbb feladattal és rendkívül sok felelősséggel” – hangzott el az ukrán vezető Telegram-oldalán közzétett bejelentésében.
Rusztem Umerov jelenlegi védelmi minisztert várhatóan amerikai nagykövetté tervezik kinevezni.
Az ukrán parlament a tervek szerint szerdán szavaz az eddigi kormány felmenteséről és csütörtökön az új kabinet kinevezéséről.

Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll a legközelebb az EU-tagsághoz a horvát államfő szerint
Arcátlan sértés olyan országokkal szemben, mint Montenegró és Észak-Macedónia, azt állítani, hogy Ukrajna áll a legközelebb az EU-tagsághoz – mondta Zoran Milanovic horvát kormányfő hétfőn Zágrábban, Rumen Radev bolgár elnökkel tartott közösen sajtótájékoztatóján.
„Egyre valószínűbbnek tűnik számomra, hogy bizonyos európai struktúrák cinizmusa és arcátlansága megállíthatatlan. Ezek az emberek mintha megszállottjai lennének Ukrajnának, és ez lenne a módja a hatalmon maradásuknak”
– fogalmazott a horvát elnök.
Hozzátette: Ukrajna háborúban álló ország, területi kiterjedése nem egyértelmű, és nem képes finanszírozni önmagát.
Azt állítani, hogy közelebb van az EU-tagsághoz, mint Montenegró vagy Észak-Macedónia, arcátlan sértés ezekkel az országokkal szemben – húzta alá.
Radev úgy vélte: nem lenne jó jelzés a nyugat-balkáni országok számára, ha Ukrajna a geopolitikai körülmények miatt elsőbbséget élvezne, anélkül, hogy teljesítené a tagsághoz szükséges feltételeket, és ugyanez vonatkozik szerinte Észak-Macedóniára is.
„Bulgária nem akadályozza Észak-Macedóniát az EU-tagság felé vezető úton. Az ország saját magát akadályozza, mert nem teljesíti a koppenhágai kritériumokat, különösen azokat, amelyek a diszkriminációval és az emberi jogokkal kapcsolatosak” – mondta Radev.
Szófia három éve vár arra, hogy Szkopje bevonja a bolgár kisebbséget Észak-Macedónia alkotmányába – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy nincsenek további feltételeik azokon kívül, amelyekben megállapodtak.
Milanovic szerint Horvátországnak több kritériumot kellett teljesítenie a tagsághoz, mint bármely más országnak.
„Emiatt nincs neheztelés vagy harag, de a valóság az, hogy egyes nyugat-balkáni országok potenciálisan kevésbé felkészülten csatlakoznak majd az EU-hoz” – vélekedett.
Megjegyezte továbbá, hogy Ukrajna tagja lesz az EU-nak, bármit is gondoljon ő vagy a horvát kormányfő, de egyelőre a megmaradásáért küzd, és most ebben kell segíteni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Donald Trump ötvennapos határidőt szabott Vlagyimir Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.

Donald Trump ötvennapos határidőt szabott Vlagyimir Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére
2025. július 14., hétfő

Magyar–román bűnszervezet szállította a drogot Budapestre, a magyar rendőrség nemzetközi összefogással számolta fel

Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.

Magyar–román bűnszervezet szállította a drogot Budapestre, a magyar rendőrség nemzetközi összefogással számolta fel
2025. július 14., hétfő

Svédország az észt börtönökben bérel cellákat, mert nem tudja kezelni a bűnözők számának növekedését

Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.

Svédország az észt börtönökben bérel cellákat, mert nem tudja kezelni a bűnözők számának növekedését
2025. július 14., hétfő

Levált a Kapu Tibort szállító űrkapszula a Nemzetközi Űrállomásról, megkezdte útját a Föld felé

Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.

Levált a Kapu Tibort szállító űrkapszula a Nemzetközi Űrállomásról, megkezdte útját a Föld felé
2025. július 14., hétfő

Gázai tűzszünet: már nem olyan nagy az optimizmus

Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.

Gázai tűzszünet: már nem olyan nagy az optimizmus
2025. július 14., hétfő

Trump Patriotokat ígért Ukrajnának, mert elege van abból, hogy Putyin nem hajlandó lépni a béke érdekében

Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.

Trump Patriotokat ígért Ukrajnának, mert elege van abból, hogy Putyin nem hajlandó lépni a béke érdekében
2025. július 13., vasárnap

Borsos árat kell fizetnie a hétvégétől annak, aki közlekedési szabályt sért Bulgáriában

Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.

Borsos árat kell fizetnie a hétvégétől annak, aki közlekedési szabályt sért Bulgáriában
2025. július 13., vasárnap

Változások várhatóak Európában a kézipoggyászra vonatkozó szabályokat illetően

Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.

Változások várhatóak Európában a kézipoggyászra vonatkozó szabályokat illetően
2025. július 13., vasárnap

Megfordult a trend: hosszú idő óta több romániai távozott Németországból, mint ahány odament

Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.

Megfordult a trend: hosszú idő óta több romániai távozott Németországból, mint ahány odament
2025. július 12., szombat

Orbán Viktor: az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni

,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.

Orbán Viktor: az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni