Erdélyi és magyarországi katonai támaszpont felújítására is előirányoztak összegeket az Egyesült Államok védelmi minisztériumának 2018-as költségvetésében – számolt be csütörtökön a belgiumi Belga hírügynökség.
2018. január 05., 09:492018. január 05., 09:49
A Pentagon költségvetésében 214,2 millió dollárt különítettek el arra a célra, hogy Európában található amerikai katonai létesítményeket – köztük légi támaszpontokat – újítsanak fel. A European Deterrence Initiative (Európai Elrettentési Kezdeményezés) elnevezésű program keretében megvalósuló beruházás célja az erősítés szállításának biztosítása, illetve hadianyag raktározása egy esetleges orosz agresszió megelőzésére.
Az összeg közel kétharmadát, 67 millió dollárt a Central Region Storage Facility (Középső Régiós Raktározási Létesítmény) elnevezésű projektre költik, amely a Luxemburghoz közel fekvő Sanemban működő logisztikai raktárt jelent. Ez a helyszín ad otthont az amerikai légierő 86-ik karbantartó századának.
Az Egyesült Államok hadserege a Krím Oroszországhoz csatolása, illetve az Oroszország és a Nyugat között kialakult feszült helyzet miatt döntött több, a hidegháború után elhagyott belgiumi, hollandiai és németországi raktár ismételt használatba vétele mellett. Az egyik legfontosabb ilyen létesítmény a hollandiai Zutendaalban található, ahol a NATO égisze alatt hagyományos fegyverzetet tárolnak, és ezzel több mint 150 új munkahelyet hoznak létre. A raktárnak május elsejéig kell használhatóvá válnia.
Sok pénzt kapott a védelmi tárca - Jelentős mértékben, 11,3 százalékkal növekedett a védelmi minisztérium költségvetése 2018-ban az egy évvel korábbi összeghez képest. Ez számszerűsítve annyit jelent, hogy a tárca 18 164,9 millió lejből gazdálkodhat. A döntés annak nyomán született, hogy Donald Trump amerikai elnök felvetésére reagálva Bukarest vállalta, hogy bruttó hazai termékének 2 százalékát védelmi költségekre fordítja. Mint ismeretes, Románia mintegy négymilliárd dollár értékben vásárol Patriot légvédelmi rakétákat az Egyesült Államoktól.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!