Nem kérnek belőle. A Hamász terrorszervezet vezetői nem tartják elfogadhatónak az izraeli javaslatokat
Fotó: Videófelvétel
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
2025. április 18., 10:292025. április 18., 10:29
A Hamász tisztségviselője a CNN-nek elmondta: „Az ajánlatot teljes egészében és részleteiben is elutasítják”.
Az elutasítás arra késztette a radikális jobboldali izraeli politikusokat, hogy azonnali gázai eszkalációra szólítsanak fel, arra sürgetve Benjámin Netanjahu miniszterelnököt, hogy szabadítsa el a „poklot” és törekedjen a „teljes győzelemre”.
Az izraeli tűzszüneti javaslat nem garantálta a háború befejezését, és Gáza lefegyverzésére szólított fel, mindkettő vörös vonal a Hamász számára.
„Átfogó csomagot akarunk” – mondta a tisztségviselő.
Az izraeli terv 45 napos tűzszünetet írt elő, amely alatt a két fél tárgyalásokat folytatott volna egy állandó tűzszünetről.
A javaslat szerint a fennmaradó 59 túszt fokozatosan engednék szabadon, kezdve az amerikai-izraeli Edan Alexanderrel a tűzszünet első napján, az Egyesült Államoknak tett „különleges gesztusként”. További kilenc izraeli túszt két lépésben engednének szabadon, cserébe 120 életfogytiglani börtönbüntetését töltő palesztin fogolyért és több mint 1100, 2023. október 7. óta vád nélkül fogva tartott fogolyért.
valamint 16 elhunyt izraeli túsz holttestének kiadását az Izrael által fogva tartott 160 elhunyt palesztin földi maradványaiért cserébe.
A Hamász több napig tanulmányozta a javaslatot, mielőtt válaszolt volna.
De a javaslatnak kezdettől fogva kevés esélye volt a sikerre.
Emellett az izraeli erők teljes kivonását követelte Gázából, míg az izraeli javaslat csak a hadsereg ideiglenes átcsoportosítását tartalmazta.
Egy csütörtök este Katarból sugárzott televíziós nyilatkozatában Halil Al-Hajja, a tárgyalódelegáció vezetője azt mondta: „Az ellenállás és annak fegyverkezése a (izraeli) megszállás létéhez kapcsolódik, és ez népünk és minden megszállás alatt álló nép természetes joga”.
Al-Hajja ragaszkodott ahhoz, hogy a Hamász „azonnal” készen áll arra, hogy tárgyalásokat kezdjen egy átfogó megállapodásról, amely a palesztin foglyok „rögzített számáért” cserébe a fennmaradó túszok szabadon bocsátását eredményezné. Egy ilyen megállapodás magában foglalná a gázai újjáépítés megkezdését és a gázai blokád megszüntetését.
„Izrael állam nem adja meg magát a Hamásznak, és nem fogja befejezni a háborút a teljes győzelem és minden céljának teljesítése nélkül, beleértve a Hamász felszámolását és az összes túsz kiszabadítását” – mondta.
Itamar Ben Gvir nemzetbiztonsági miniszter csatlakozott Szmotricshoz.
– írta a Telegramon.
A túszok családjait képviselő jobboldali csoport, a Remény Fóruma hasonló állásponton van.
„Csak masszív katonai nyomás, teljes blokád és a területek elfoglalása kényszerítheti a Hamászt arra, hogy könyörögjön az egyezségért. Mire várnak még?!” – írták az X-en.
Izrael március elején lezárta a humanitárius segélyek és a part menti enklávéba irányuló szállítmányok útját, és ezzel olyan humanitárius válságot idézett elő, amely az ENSZ tisztségviselői szerint a háború kezdete óta a legsúlyosabb.
Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala szerint
A gázai palesztin egészségügyi minisztérium szerint a Gáza elleni támadások március 18. óta közel 1700 palesztin életét oltották ki.
Izrael azzal érvelt, hogy a humanitárius blokád nyomást gyakorolt a Hamászra, hogy beleegyezzen a tűzszünetbe. Szerdán Jiszráel Kac védelmi miniszter azt mondta: „A Hamászra nagy nyomás nehezedik, hogy hajtsa végre az egyezséget, és egyre nő a feszültség közte és a helyi lakosság között”.
Izrael 2023 októberében indított háborút a Hamász ellen a Gázai övezetben, miután a terrorszervezet meglepetésszerű támadást intézett Dél-Izrael ellen, amelyben az izraeli hatóságok szerint 1200 ember vesztette életét és 251 embert ejtettek túszul.
Az enklávé egészségügyi minisztériuma szerint azóta több mint 51 ezer palesztin halt meg Gázában.
Izrael szerint ez a szám nem reális, és arra is felhívta a figyelmet, hogy abba a fegyveres terroristákat is beleszámolják.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.
A nyomozók ijesztő felfedezést tettek az Air India 171-es járatának júniusban történt, 279 ember életét követelő balesetének előzetes vizsgálata során – számolt be a BBC.
A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
szóljon hozzá!