Fülöp király szerint a katalán kiválás „lerombolná a demokratikus együttélést”
Fotó: AFP
Újfent elfogadhatatlannak nevezte a spanyol uralkodó a katalán függetlenségre irányuló törekvéseket. VI. Fülöp az Asztúria Hercegnője-díj péntek esti oviedói átadóján hangsúlyozta, Katalónia a 21. századi Spanyolország része és az is marad.
2017. október 21., 11:122017. október 21., 11:12
2017. október 21., 11:442017. október 21., 11:44
A király hozzátette, Spanyolország jogállami keretek között, demokratikus intézményrendszere segítségével fogja rendezni a konfliktust. A hetek óta tartó belpolitikai válságot az október 1-jén tartott katalán függetlenségi népszavazás váltotta ki, amelyet a spanyol alkotmánybíróság törvényellenesnek talált és a madridi kormány is a leghatározottabban elítélt.
VI. Fülöp szerint a jövőről szóló egyetlen olyan terv sem valósulhat meg, amely lerombolná a demokratikus együttélést, és a jövőről és a szabadságról szóló egyetlen elképzelés sem alapulhat a társadalom fájdalmas és szívet tépő megosztásán.
Az Asztúria Hercegnője-díjat nyolc kategóriában ítélik oda, idén az egyetértés kategóriában az Európai Unió kapta a spanyol Nobel-díjként emlegetetett kitüntetést. A díjat Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke vette át a 28 országot tömörítő szervezet nevében. Juncker és Tajani örömének adott hangot, hogy sok spanyol zászlót látott Oviedóban, Asztúria tartomány fővárosában. Köszönőbeszédében az Európai Parlament elnöke elutasította a „nacionalista egoizmusokat”. A közönség ünneplése közepette arra szólított fel, hogy ne szülessenek határok az európaiak között.
Tajani a spanyol belpolitikai válságra utalva hangsúlyozta, a törvény tiszteletben tartása nem lehetőség, hanem kötelesség. Ugyanezt emelte ki Jean-Claude Juncker is. „Európa ereje a jogállamiságon alapul” – mondta az Európai Bizottság elnöke. „Spanyolország helye Európa szívében van, Spanyolország nélkül Európa sokkal szegényebb lenne” – fogalmazott spanyolul kezdett beszédében, amelyet aztán a Viva Espana, Viva Európa (Éljen Spanyolország, éljen Európa) felkiáltással zárt.
Donald Tusk a sokat vitatott katalán referendumra utalva szintén azt emelte ki, hogy a törvényt mindenkinek tiszteletben kell tartania. Az Európai Tanács elnöke úgy vélekedett, a párbeszéd mindig jobb megoldás a konfliktusnál. A lengyel politikus külön örömének adott hangot, hogy honfitársa, Adam Zagajewski is kitüntetést vehetett át Oviedóban. A neves író, költő az irodalom kategóriában kapta meg a rangos elismerést.
Új szintre lépett az Ukrajna és Magyarország között a Kárpátalján élő őshonos magyar közösség jogfosztása nyomán kialakult konfliktus: az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy magyar „kémhálózatot” leplezett le Kárpátalján.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni. De mit is lehet tudni az új egyházfőről?
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök fogadkozott, hogy Izrael egyedül is megvédi magát a jemeni húszi lázadók ellen, miután Donald Trump amerikai elnök megállapodást kötött az Irán által támogatott csoporttal.
Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
szóljon hozzá!