Elemző Moldováról: Moszkva nehezen engedi el az országot, reform és életszínvonal-növekedés kell

Nehéz út. Moldova polgárainak többsége a nyugati orientációra szavazott, de ehhez egyrészt reformok kellenek, másrészt Moszkva ellenállását is le kell küzdeni •  Fotó: Rostás Szabolcs

Nehéz út. Moldova polgárainak többsége a nyugati orientációra szavazott, de ehhez egyrészt reformok kellenek, másrészt Moszkva ellenállását is le kell küzdeni

Fotó: Rostás Szabolcs

Bár Maia Sandu elnökválasztási győzelmével a Moldova nyugati orientációját támogató oldal aratott diadalt, az ország EU-csatlakozása nem lesz egyszerű folyamat – vélekedett a Krónikának Barabás T. János szakértő. A Magyar Külügyi Intézet kolozsvári születésű vezető elemzője szerint Moldova nyugati fordulata akkor válhat visszafordíthatatlanná, ha főleg vidéken növekszik az életszínvonal, felgyorsulnak a reformok. Ugyanakkor Moszkva stratégiai célja távol tartani határaitól a nyugati tőkét és katonaságot, ezért hibrid háborúval igyekszik gyengíteni az EU és a NATO politikáját, ebben a közdelemben Moldova eszköz a Kreml számára, tehát nem akarja „elengedni”.

Balogh Levente

2024. november 05., 13:572024. november 05., 13:57

2024. november 05., 15:222024. november 05., 15:22

Maia Sandu eddigi államfő elnökválasztási győzelme után sem lesz könnyű a Moldovai Köztársaság helyzete: bár a Nyugaton élő moldovaiak támogatásával a Nyugat-barát irányzat győzött, Oroszország nem könnyen engedi el az országot – vélekedett a Krónikának nyilatkozva Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője a vasárnapi második forduló kapcsán.

Felvetésünkre, miszerint Sandu győzelme nyomná kőbe véshető-e a volt szovjet tagköztársaság nyugati irányba fordulása, az elemző megjegyezte: az uniós csatlakozás támogatásáról szóló, az első fordulóval egyszerre megtartott sikeres referendum után az ország EU-s tagfelvételének célja, lakossági támogatása bekerül az alkotmányba.

korábban írtuk

Moldova: a külföldön élő szavazóknak köszönhetően újrázhat Maia Sandu elnök
Moldova: a külföldön élő szavazóknak köszönhetően újrázhat Maia Sandu elnök

Moldova külföldön élő állampolgárainak köszönhetően újrázhat az államfői székben Maia Sandu jelenlegi elnök – derült ki az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában leadott szavazatok közel száz százalékának megszámlálása után.

„Egyébként a népszavazás egyik célja az volt, hogy maradjon a nyugati politikai irány, akkor is, ha jövőre az oroszbarát ellenzék győz a parlamenti választásokon. Alexandr Stoianoglo ellenzéki elnökjelölt sem ellenezte az EU-tagfelvételt, csupán nem tartotta sürgősnek, elsősorban a »társadalmi igazságosság« visszaállítását követelte, meglehetősen populista módon. Ugyanakkor

Idézet
a tagfelvételre legjobb esetben is 2030 után kerülhet sor, addig sok minden történhet, ami akadályozhatja a folyamatot, hiszen éles vetélkedés zajlik a Nyugat és Oroszország között, amelyben Moldova eszköz. Ha az ortodoxia belső küzdelmeit, vagy az internetes közösségi portálok (facebook, youtube, telegram, x) kommentáradatát nézzük, hamar rájöhetünk, hogy az oroszoknak vannak tartalékaik. Moldova gazdasága már a Nyugat felé fordult, kereskedelme 70 százaléka az EU-val bonyolódik, de nyugati fordulata akkor válhat visszafordíthatatlanná, ha főleg vidéken növekszik az életszínvonal, felgyorsulnak a reformok”

– mutatott rá a kolozsvári születésű elemző, aki Magyarország chișinăui és bukaresti nagykövetségén is tevékenykedett diplomataként.

Kérdésünkre, miszerint mi várható, Moszkva megpróbál beavatkozni, hogy magához láncolja Moldovát, vagy elengedi, az elemző kifejtette: Moszkva stratégiai célja távol tartani határaitól a nyugati tőkét és katonaságot, ezért hibrid háborúval igyekszik gyengíteni az EU és a NATO politikáját, ebben a közdelemben Moldova eszköz a Kreml számára, tehát nem lesz „elengedés”.

Idézet
Az orosz külügyminisztériumi szóvivő csalást kiáltott a moldovai referendum kapcsán, ez számomra jeladás, hogy a befolyásolási kísérlet élénken tovább fog zajlani”

– vetítette előra Barabás T..

Felvetettük azt is, vajon áthidalhatók-e, és ha igen, hogyan az országban élők és a diaszpóra közötti törésvonalak, amelyek most is megmutatkoztak, hiszen Sandu csak a külföldön élő moldovaiaknak köszönhetően győzött. Az elemző kifejtette: a korosztályok, valamint a városiak és a vidékiek közötti mentalitáskülönbség Moldova területén is óriási.

„Ezen csak egy gyors társadalmi, gazdasági fejlődés változtathat, de a reformok lassú haladását tekintve nem várható a társadalmi törésvonalak gyors halványodása. Hogy a gondokat szemléltessem, két olyan járásban is (Ungheni, Cahul) az oroszbarát Stoianoglo jött ki győztesnek a választáson, ahol nagyobb EU-s segélyeket költöttek el például ipari parkok létrehozására. Ezekben a parkokban

Idézet
a kormányzat gyenge menedzsmentképességei miatt alig működik a vállalkozó-állam-önkormányzat egyeztetési mechanizmus ipartelepítési ügyekben, alig van működő gyár, elmarad tehát a gazdasági növekedés társadalmi békítő hatása. A Moldova feje fölött zajló propagandaháború sem kedvez a megbékélésnek”

– hangsúlyozta a budapesti elemző.

korábban írtuk

Moldova függetlensége nem opció. Várakozásaikról beszéltek a Krónikának a Kolozsváron szavazó besszarábiaiak
Moldova függetlensége nem opció. Várakozásaikról beszéltek a Krónikának a Kolozsváron szavazó besszarábiaiak

Az EU-párti Maia Sandu hivatalban lévő elnök és kihívója, a Moszkva emberének tartott Alexandr Stoianoglo közül választanak államfőt vasárnap a Moldovai Köztársaság polgárai. Több ezren a Kolozsváron létesített szavazókörzetekben járulnak urnákhoz.

Arra is rákérdeztünk, milyen lehet a viszony Románia és Moldova között, ezek után mennyire reális forgatókönyv az esetleges egyesülés? „Bukarest és Chișinău között egyre szorosabb viszony van, egy sor intézmény működése, például a médiáé, energiaiparé már Bukaresttől függ. Ebben a testvéri viszonyban megjelennek a román belpolitika feszültségei is, lásd az AUR párt vezetői ki vannak tiltva Moldovából, de a román segélyek hatékonysága is kérdéses. A kétoldalú kapcsolatok tehát hullámzók lesznek, latinos temperamentummal.

Idézet
Egyesülésre legfeljebb Moldova EU-tagfelvétele után kerülhet sor, de szerintem a moldovai vidéki elit megőrizne valamilyen különállást, nem adnák át teljesen Bukarestnek helyi hatalmukat, befolyásukat, vagyis egy lehetséges közös kormányban lenne moldovai ügyek minisztere is például”

– vázolta fel a lehetséges forgatókönyvet Barabás T. János.

Kreml: nem tekinthető tisztességesnek a moldovai elnökválasztás eredménye
Nem tekinthető tisztességesnek a moldovai elnökválasztás eredménye – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden újságíróknak. „Ez a választás nem volt sem demokratikus, sem tisztességes. És tele volt manipulációkkal, választási manipulációkkal” – nyilatkozta a szóvivő. Hangsúlyozta, hogy orosz beavatkozás a moldovai elnökválasztásba „nem volt és nem is lehetett”. Az ezzel kapcsolatos vádakat megalapozatlannak minősítette. Kifogásolta ugyanakkor, hogy Chișinău sem az Oroszországban élő moldovaiak százezrei, sem pedig a Dnyesztermellék – a szakadár Transznisztria – lakosainak többsége számára nem biztosította, hogy élhessenek a szavazati jogukkal, ami óhatatlanul befolyásolta az eredményt. Peszkov szerint a moldovai elnökválasztás után Oroszország nem hajlik rá, hogy a kétoldalú kapcsolatok kilátásait „rózsaszín szemüvegen át” nézze, mint ahogyan a dnyesztermellékiek sem hajlanak rá, hogy bármilyen módon támogassák a jelenlegi moldovai vezetést.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 06., péntek

Több ezer ember menekült el Szíria harmadik legnagyobb városából

Több ezer ember menekült el a közép-szíriai Homszból, az ország harmadik legnagyobb városából péntekre virradóan – közölte egy háborús megfigyelő szervezet és helyi civilek.

Több ezer ember menekült el Szíria harmadik legnagyobb városából
2024. december 06., péntek

Orbán Viktor: az erdélyi magyarok képesek beazonosítani és elhárítani a veszélyt

Romániában veszélyes helyzet jött létre, az erdélyi magyarok azonban képesek felismerni és elhárítani a veszélyt – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában a romániai <

Orbán Viktor: az erdélyi magyarok képesek beazonosítani és elhárítani a veszélyt
2024. december 06., péntek

Moszkva tagadja, hogy beavatkozott volna a romániai elnökválasztásba

Moszkva tagadja, hogy beavatkozott volna a romániai választásokba, miután olyan hírszerzési infomációk láttak napvilágot, miszerint egy külső állami szereplő befolyásolta az elnökválasztás első fordulóját.

Moszkva tagadja, hogy beavatkozott volna a romániai elnökválasztásba
2024. december 06., péntek

Külföldön már javában zajlik voksolás az elnökválasztás második fordulójában

Pénteken 10.30 óráig 3506 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Külföldön már javában zajlik voksolás az elnökválasztás második fordulójában
2024. december 06., péntek

Több százezer tüzérségi lövedéket és több ezer rakétát ígér Washington Ukrajnának

A Fehér Ház utolsó pillanatos erőfeszítéseket tervez Ukrajna megsegítésére, beleértve több fegyver átadását és átfogó szankciókat Oroszország ellen – mondta Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó csütörtökön.

Több százezer tüzérségi lövedéket és több ezer rakétát ígér Washington Ukrajnának
2024. december 06., péntek

Hiába bukott meg a francia kormány, Macron nem hajlandó lemondani

Emmanuel Macron csütörtök esti televíziós beszédében kijelentette, hogy kitölti francia elnöki megbizatását „annak 2027-ben esedékes végéig”.

Hiába bukott meg a francia kormány, Macron nem hajlandó lemondani
2024. december 05., csütörtök

Romániai választások: Antony Blinken és a német külügy is orosz befolyásolási kísérletről beszél

„A román hatóságok az elnökválasztás befolyásolására tett nagyszabású és jól finanszírozott orosz erőfeszítést lepleztek le” – jelentette ki csütörtökön Antony Blinken amerikai külügyminiszter.

Romániai választások: Antony Blinken és a német külügy is orosz befolyásolási kísérletről beszél
2024. december 05., csütörtök

Nacsa Lőrinc: a magyar kormány azon dolgozik, hogy 2004. december 5-e soha többet ne történhessen meg

A magyar kormány azon dolgozik, hogy 2004. december 5-e soha többet ne történhessen meg, és a nemzetellenes politika soha ne kapjon többséget Magyarországon – mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön.

Nacsa Lőrinc: a magyar kormány azon dolgozik, hogy 2004. december 5-e soha többet ne történhessen meg
2024. december 05., csütörtök

Trump stábjával egyeztetett egy ukrán küldöttség, Moszkva várja a megválasztott elnök rendezési tervét

Donald Trump megválasztott elnök vezető tanácsadóival találkozott szerdán egy ukrán küldöttség az elnöki hivatal vezetője, Andrij Jermak vezetésével Washingtonban – jelentette a Reuters a találkozó részleteit ismerő forrásra hivatkozva.

Trump stábjával egyeztetett egy ukrán küldöttség, Moszkva várja a megválasztott elnök rendezési tervét
2024. december 05., csütörtök

Gáza: kimentették egy, a Hamász által megölt izraeli túsz holttestét

Az izraeli hadsereg (IDF) kimentette egy túsz holttestét a Gázai övezetből – jelentette be szerda este a katonai szóvivő.

Gáza: kimentették egy, a Hamász által megölt izraeli túsz holttestét