Elszalasztotta a magyar–román kapcsolatok javításának lehetőségét Bukarest a Novák–Iohannis-találkozóval

Elpuskázott esély. Iohannis és a román politikai vezetés újabb lehetőséget játszott el a magyar-román viszony normalizálására •  Fotó: Presidency

Elpuskázott esély. Iohannis és a román politikai vezetés újabb lehetőséget játszott el a magyar-román viszony normalizálására

Fotó: Presidency

Bukarest részéről elszalasztott lehetőség volt a Novák Katalin és Klaus Iohannis államfő közötti budapesti találkozó a magyar–román kapcsolatok javítására – vélekedett a Krónikának nyilatkozva Pászkán Zsolt. A Magyar Külügyi Intézet elemzője szerint az okok sokrétűek: sem Iohannis, sem a román külügy, sem a titkosszolgálatok nem képesek felülkerekedni a magyarellenességen. Az elemző szerint a látogatásnak kevés érdemi hozadéka volt, és elképzelhető, hogy annak célja valójában Iohannis személyes nemzetközi politikai ambícióiban keresendő, és nem biztos, hogy az OTP magától készül távozni a romániai piacról.

Balogh Levente

2023. október 13., 19:012023. október 13., 19:01

2023. október 13., 19:182023. október 13., 19:18

Volt-e konkrét hozadéka Novák Katalin és Klaus Iohannis szerdai budapesti találkozójának, vagy csupán protokolláris jellegű eseménynek tekinthető? – tettük fel a kérdést Pászkán Zsoltnak, a Magyar Külügyi Intézet nagybányai születésű elemzőjének. Pászkán szerint pontosabb azt mondani, hogy újabb elszalasztott lehetőség volt mind a politikai döntéshozatali rendszer (nem csak a politikusok), mind személyesen Klaus Iohannis elnök részéről arra, hogy a román – igaz, csak regionális, de mégiscsak geopolitikai – érdekeiket nézve legalább kiegyensúlyozott, de akár még együttműködővé is fejleszthető kapcsolatot alakítsanak ki a magyar politikai vezetéssel. Vagy akár még arra is, hogy

az elnöki tisztségtől búcsúzó Klaus Iohannis túllépjen a saját árnyékán, legyőzze a magyarokkal mint bel- és külpolitikailag szomszédos nemzettel és a magyar politikai vezetéssel mint világnézetileg más úton járó szomszéddal szembeni ellenségességét.

Szerinte részben más-más okokból, de mindkét fél, a román döntéshozatali rendszer és Klaus Iohannis is kudarcot vallott, még akkor is, ha ezt – legalábbis egyelőre – nem tudják vagy akarják belátni. Pászkán úgy véli, a bukaresti politikai döntéshozó rendszer

Idézet
személyes és intézményi neveltetésből fakadóan, valamint a politikai céljai és opportunizmusa, merkantilista megfontolásai miatt nem tud és nem is akar lemondani a magyarellenesség sok szempontból kényelmes és belpolitikailag (és újabban külpolitikailag is) hasznosítható eszközéről.

Ebben az esetben a döntéshozók körébe beletartozik a román külügyminisztériumon és csatolt szervein belüli, már nem olyan »ifjú törökökből« álló magyarellenes csoportosulás, melynek Bogdan Aurescu volt tárcavezető csak a legközismertebb alakja, de távolról sem egyedüli képviselője, valamint a román titkosszolgálatokon belüli formális és informális szerveződéseiben helyet foglaló egyének. Hogy ennek ellenére sor került a Novák–Iohannis-találkozóra, valami olyan háttere lehet az elemző szerint, mely túlmutat(hat) egy protokolláris eseményen és azt jelezheti, hogy a román félnek (vagy legalábbis személyesen Iohannisnak) valami nagyon fontos oka lehetett arra, hogy a fenti terheltségén túlmenően „eléggé hangsúlyos lustasággal is sújtott” román elnök ennyire kilépjen a személyes és intézményi komfortzónájából. „És mivel a tárgyalás nyilvánosságra került elemei közül egyik sem jelentett újdonságot, vagy valamilyen látványos változást az eddigi gyakorlathoz és nyilatkozatokhoz képest, az a gyanúm, hogy ez az ok Iohannis személyes politikai jövőjével kapcsolatos, hiszen

Idézet
az eredetileg is eléggé utopisztikus NATO-főtitkárság után most éppen a »dzsungelezős« Josep Borrell EU-s külügyi és biztonságpolitikai főképviselői tisztségét nézte ki magának, vagy nézték ki neki.

Persze Borrell teljesítményét tekintve erre akár esélye is lehet, tökéletesen döccenésmentes lenne a hasonlóan középszerű balos spanyol politikussal történő átmenet. Tehát nem lehet kizárni, hogy Iohannis azt jött kipuhatolni Budapestre, hogy számíthat-e valamilyen heves ellenkezésre a magyar politikai vezetőség részéről, különösen úgy, hogy jövőre európai parlamenti választás is lesz, és éppen a tervezett magyar EU-s elnökség idejére esik majd a különböző uniós szintű tisztségek szétosztása. De ezen kívül ez egy gyorsan feledésbe merülő látogatás volt” – mutatott rá Pászkán.

A gazdasági együttműködési potenciál a versenyszférában van, a román állam csak kerékkötő

Felvetésünkre, hogy mivel a találkozón mégiscsak szó esett a gazdasági együttműködés növeléséről, milyen potenciál van még ezen a téren, az elemző kifejtette, a potenciál elsősorban a magángazdaságban van, hiszen azokon a területeken, ahol az államnak erősebb beleszólása van a dolgok menetébe, ott inkább akadálya, mint elősegítője az együttműködésnek.

„De a jelenlegi helyzet (kb. 12 milliárd dolláros kereskedelem) is elsősorban a magyar cégek dinamizmusának köszönhető, hiszen a magyar vállalatok 2,5-3 milliárd eurót fektettek be Romániában, ezzel szemben a romániai cégek csak kb. 150 millió euróval jelentek meg a magyarországi gazdaságban. Ezzel szemben

Idézet
több jel van arra, hogy az OTP Románia nem önként tervezi elhagyni az országot, hanem azért, mert a bukaresti politika a Román Nemzeti Bank révén igyekezett, vagy igyekszik kiszorítani a piacról.

Ráadásul a gazdaság az a terület, ahol Klaus Iohannis elnöknek nincs közvetlen hatásköre (hacsak nem a titkosszolgálatok révén, de akkor visszakerültünk az első ponthoz, azaz ahhoz, hogy azok pontosan az ellenkezőjében érdekeltek). Így a legtöbb, amit remélhetünk az az, hogy a román politikai döntéshozatali rendszer távol tartja ettől magát a területtől és hagyja a szerves fejlődést érvényesülni” – figyelmeztetett a budapesti szakértő.

Kettős mérce az erdélyi gazdaságfejlesztési program elleni támadás

Felidéztük, hogy Magyarország komoly gesztust tesz Romániának azzal, hogy minden fórumon támogatja az ország schengeni csatlakozását, ehhez képest Klaus Iohannis ismét csak a magyar kormány erdélyi gazdaságfejlesztési programja elleni román álláspontot ismételte meg, és a kisebbségi jogok terén sem lehet előre lépésről beszélni.

Pászkán szerint

Klaus Iohannis ebben az esetben is csak szó szerint felolvasta azt, amit a már említett döntéshozatali központok megírtak neki.

„Ez nemcsak káros a román érdekekre nézve, hanem ráadásul nagyon durva kettős mérce bizonyítéka. Hiszen a romániai német közösség – először a szász és később a sváb is – gazdasági támogatását szolgáló Saxonia Alapítvány úgy működik a hasonló magyar intézményekhez és programokhoz viszonyítva területileg sokkal szűkebb, etnikailag sokkal korlátozottabb és korlátozóbb feltételekkel, hogy annak tevékenységére a román kormánynak semmilyen befolyása nincs, sőt a támogatási szerződéseket kizárólag az alapítvány vezetője és a mindenkori bukaresti német nagykövet szokta aláírni. De hasonló példákat lehetne találni a román kormány határon túli románoknak, vagy románoknak tekintett (sokszor ez utóbbiak akaratától függetlenül is) közösségek számára nyújtott támogatások esetében, melyek területileg és etnikailag szűken az érintett közösségekre korlátozódnak anélkül, hogy ezekbe a döntésekbe az adott országok politikai vezetését bevonnák.

Idézet
Az pedig, hogy a román kormánynak jóval kevesebb gazdaságfejlesztési programja van a határon túli román közösségek számára, kizárólag Bukarest közömbösségének tulajdonítható és nem az érintett országok vélt vagy valós hatáskörének valami szemérmes tiszteletben tartásának.

Ugyanis nem tudok olyan, a magyarországi román közösség gazdasági fejlődését szolgáló romániai támogatási kezdeményezésről, mely azért bukott volna el, mert a magyar politikai vezetés elzárkózott ennek engedélyezésétől” – idézte fel Pászkán.

Kérdésünkre, hogy egyáltalán van lehetőség előre lépésre a romániai magyar közösség jogainak biztosítása terén a jelenlegi nemzetközi kontextusban, a Magyar Külügyi Intézet elemzője úgy vélekedett, a 2024-es európai parlamenti választásig, valamint a szintén 2024-es romániai választási „szuperév” végéig nagy valószínűséggel nincs esély előre lépésre és utána is nagyon sok elem szerencsés együttállására lenne szükség (és itt már nemcsak az orosz–ukrán háború lezárulásáról van szó), hogy ez megtörténjen.

Idézet
Az igazi változást az hozná meg, ha Romániában megszűnne a rendszerszintű etnocídiumra törekvés,

ha a román oktatási rendszer felhagyna a magyar közösség és az általa lakott területek magyar múltjának eltagadásával, sőt, elhazudásával. Ha a magyar közösség mentesülne a formális és informális korlátozások, sőt szinte mindennapos megaláztatások alól, ha a magyar anyanyelv használata az élet minden területén nem ütközne politikai, közigazgatási, igazságszolgáltatási akadályokba és az anyanyelvhasználatra vonatkozó jogszabályok nem okoznának anyagi hátrányt az azt érvényesítő közigazgatási hatóságok számára, hanem ezt központi, vagy uniós forrásokból fedeznék. Továbbá ha a román intézmények és média megszüntetné a magyar közösség elleni – szinte szünet nélküli – információs hadviselést és ha a román társadalom elfogadná, hogy a románok is csak társbérlők, vagy társtulajdonosok ezen a területen, és nem mindörökre urak” – sorolta a szükséges feltételeket Pászkán.

Nem vehető komolyan a szorosabb együttműködésről szóló román felvetés

Mennyire vehető komolyan ilyen körülmények között a román államfő részéről az együttműködés fokozására való hajlandóságra vonatkozó kijelentés? – tettük fel a kérdést. Hiszen Romániában a két államfő találkozóját úgy kezelték, hogy az csak apropóul szolgált a fősodratú bukaresti médiumok számára ahhoz, hogy „orbánozhassanak” egy kicsit, amikor azt sulykolták: a magyar miniszterelnök oroszbarát, és „elmenekült” Iohannis elől, hogy ne kelljen mellette állnia, amikor az Európa- és Ukrajna-párti üzeneteket fogalmaz meg.

Pászkán rámutatott: már csak a fenti válaszokból következően is semennyire sem vehető komolyan.

Idézet
Klaus Iohannis egyszerre érez ellenérzéseket (de talán gyűlöletet is) szász származásúként és magát románnak vallóként is,

ami, lássuk be, nem kis teljesítmény. Ami pedig az „Orbán-epizódot” illeti, ez egészen október 11-e (a látogatás napja) délelőttjéig nem létezett a román médiában, sem saját kútfőből, sem román és magyar diplomáciai források alapján. Ezért az a gyanúm, hogy ez egy utolsó pillanatban előrángatott manipuláció volt, melynek két fő oka volt. Részben az, hogy

Idézet
bizonyos körök minden áron be akarták árnyékolni, sározni a magyar–román találkozót, hogy csak valamilyen negatív kontextusban jelenhessen meg,

részben pedig az – és egyelőre ezt tartom a valószínűbbnek –, hogy feledtessék azt a kínos epizódot, hogy alig egy nappal korábban a véresszájú Diana Şoşoacă és az AUR-os képviselők, elsősorban George Simion botránykeltésétől megrettenve a román fél lefújta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszédét a román parlament előtt. Zelenszkij elnök és a román politikai vezetés megfutamodására kellett kitalálni Orbán Viktor kormányfő képzelt »megfutamodását«” – világított rá a lehetséges okokra Pászkán Zsolt a Krónikának.

korábban írtuk

Miért is akadékoskodik Bukarest? Magyarországról tizenhétszer több pénz érkezik Romániába, mint fordítva
Miért is akadékoskodik Bukarest? Magyarországról tizenhétszer több pénz érkezik Romániába, mint fordítva

Romániából összesen 420 millió eurót kitevő beruházás érkezett Magyarországra, Bulgáriába, Csehországba és Lengyelországba, miközben az említett négy országból 5,1 milliárd eurót fektettek be Romániába, tehát az arány 1 a 12-höz.

korábban írtuk

Iohannis Budapesten: Románia nyitott a magyar beruházások támogatására az ország egész területén
Iohannis Budapesten: Románia nyitott a magyar beruházások támogatására az ország egész területén

Románia nyitott a magyar beruházások támogatására az ország egész területén, a román vállalatokat pedig arra ösztönzik, hogy továbbra is fektessenek be Magyarországon – nyilatkozta Klaus Iohannis szerdán Budapesten.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 12., szombat

Egy nyugdíjasnak 50 lej is sokat jelent – A PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja

A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.

Egy nyugdíjasnak 50 lej is sokat jelent – A PSD a deficitcsökkentő intézkedések terhének elosztását bírálja
2025. július 12., szombat

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé, a cél a demokratikus jobboldal újjáépítése

Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.

Megválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé, a cél a demokratikus jobboldal újjáépítése
2025. július 12., szombat

A PSD távol marad a PNL kongresszusától, nem ugyanaz a kormányzati és a politikai együttműködés

A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.

A PSD távol marad a PNL kongresszusától, nem ugyanaz a kormányzati és a politikai együttműködés
2025. július 12., szombat

Nicușor Dan a PNL kongresszusán: az a legjobb az országnak, ha a koalíció folytatja a munkáját

Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.

Nicușor Dan a PNL kongresszusán: az a legjobb az országnak, ha a koalíció folytatja a munkáját
2025. július 11., péntek

„Veszélyben” az állami vállalatok vezetőségei – ismertette a deficitcsökkentés második csomagját a miniszterelnök

Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.

„Veszélyben” az állami vállalatok vezetőségei – ismertette a deficitcsökkentés második csomagját a miniszterelnök
2025. július 11., péntek

Az államkasszába utalta fizetése 20 százalékát az energiaügyi miniszter

Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.

Az államkasszába utalta fizetése 20 százalékát az energiaügyi miniszter
2025. július 11., péntek

Megszabadulna a román hadsereg a Kalasnyikovoktól, nagyszabású fegyverbeszerzést tervez

Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.

Megszabadulna a román hadsereg a Kalasnyikovoktól, nagyszabású fegyverbeszerzést tervez
2025. július 11., péntek

Megtagadta egy korábbi miniszterelnök fuvarozását egy bukaresti taxis, most már bánhatja

A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.

Megtagadta egy korábbi miniszterelnök fuvarozását egy bukaresti taxis, most már bánhatja
2025. július 11., péntek

Sok állami cég vezetőjét „kényeztetik el” csillagászati összegű fizetéssel, de akadt, aki lemondott róla

Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.

Sok állami cég vezetőjét „kényeztetik el” csillagászati összegű fizetéssel, de akadt, aki lemondott róla
2025. július 11., péntek

Visszaelőzte a PSD a PNL-t, de továbbra is az AUR a nyerő egy friss felmérés szerint

A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.

Visszaelőzte a PSD a PNL-t, de továbbra is az AUR a nyerő egy friss felmérés szerint