Diktatúra. Szíriában az Aszad-rendszer kíméletlenül leszámolt a politikai ellenfelekkel
Fotó: Xin Huashefa/Xinhua/Agerpres
Egy amerikai székhelyű szíriai érdekvédelmi szervezet vezetője hétfőn azt mondta, hogy egy Damaszkusz külterületén található tömegsírban legalább 100 ezer ember holtteste fekszik, akiket a megbuktatott elnök, Bassár el-Aszad korábbi kormánya ölt meg.
2024. december 17., 09:572024. december 17., 09:57
Muaz Musztafa a Reutersnek Damaszkuszból telefonon adott interjújában elmondta, hogy a szíriai fővárostól 40 kilométerre északra fekvő al-Kutajfahban található helyszín egyike annak az öt tömegsírnak, amelyet az évek során azonosított.
– mondta Musztafa, a szíriai vészhelyzeti munkacsoport vezetője. „Ez egy nagyon-nagyon szélsőségesen, szinte igazságtalanul konzervatív becslés” – tette hozzá.
Musztafa elmondta, hogy biztos benne, hogy ötnél több tömegsír van, és hogy a szíriaiak mellett az áldozatok között amerikai és brit állampolgárok és más külföldiek is vannak.
A Reuters nem tudta megerősíteni Musztafa állításait.
Aszadot és az őt az elnöki tisztségben megelőző megelőző, 2000-ben elhunyt apját, Háfezt a szíriaiak, jogvédő csoportok és más kormányok széles körű, bírósági eljárás nélküli gyilkosságokkal vádolják, beleértve az ország hírhedt börtönrendszerében végrehajtott tömeges kivégzéseket.
Aszad ismételten tagadta, hogy kormánya megsértette volna az emberi jogokat, és ellenzőit szélsőségeseknek állította be.
„Beszélhettünk azokkal az emberekkel, akik ezeken a tömegsírokkal foglalkoztak, akik maguktól menekültek el Szíriából, vagy akiknek segítettünk a menekülésben” – mondta Musztafa.
Csoportja beszélt olyan buldózersofőrökkel, akiket arra kényszerítettek, hogy sírokat ássanak, és „sokszor parancsra összenyomták a holttesteket, hogy beférjenek, majd földdel fedték be őket” – mondta.
Musztafa aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a sírhelyek nincsenek biztosítva, és azt mondta, hogy meg kell őrizni őket, hogy a nyomozáshoz szükséges bizonyítékok megmaradjanak.
Eközben december 8-i megbuktatása óta hétfőn először fordult a nyilvánossághoz Bassár el-Aszad volt szíriai vezető, aki a szíriai elnöki hivatal Telegram-csatornáján számolt be moszkvai keltezésű írásos közleményében az orosz fővárosba történt távozását megelőző órákról.
Közölte, hogy
Az elnököt a Hajat Tahrír as-Sám iszlamista szervezet vezette felkelők űzték el a hatalomból, miután villámoffenzívával végigsöpörtek az országon, véget vetve az „Aszad-klán” ötvenéves uralmának.
„Az események alatt egy percig sem gondoltam lemondásra vagy menedékkérésre” – állította Aszad a közleményben. Közlése szerint egészen december 8-ika, vasárnap hajnalig a szíriai fővárosban maradt, és ellátta a feladatait.
„Ahogy a »terrorista erők« beszivárogtak Damaszkuszba, orosz szövetségeseinkkel Latakiába indultam, hogy onnan felügyeljem a harci műveleteket” – írta. A hmeimimi légibázisra érkezve azonban „világossá vált, hogy erőink minden frontvonalról teljesen elvonultak, és a hadsereg utolsó állásai is elestek”.
A Kreml december 9-én jelentette be: Vlagyimir Putyin elnök úgy döntött, menedéket nyújt Moszkvában Aszadnak, akinek a támogatására 2015-ben légierőt vonultatott fel a lázadókkal szemben Szíriában.
Romániát hagyta el a legtöbb lakos az elmúlt 20 évben az Unió tagállamai közül – derül ki az Eurostat statisztikai hivatal Európa népessége – 2025-ös kiadás című kutatásából, mely számos más érdekességre, ugyanakkor szomorú adatokra is rávilágít.
Késes támadás történt a hamburgi pályaudvaron péntek este 18 óra után – írja a Bild. A merényletben legalább tizenketten megsérültek, ebből hárman életveszélyes állapotban vannak.
Ukrajna és Oroszország végrehajtotta az ezer-ezer fős fogolycsere-megállapodás első szakaszát, amelynek keretében 390 ukrán fogoly tért haza – számolt be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
Lesz következő fordulója Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak, de irreális, hogy ezt a Vatikánban tartsák meg, a találkozó idejéről és helyszínéről még nem döntöttek – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő azzal vádolta meg csütörtök este Franciaországot, Nagy-Britanniát és Kanadát, hogy arra bátorítja a Hamász „tömeggyilkosait”, hogy vég nélkül harcoljanak.
Ukrajnának fel kellene adnia minden olyan elképzelést, hogy visszaállítsa a Szovjetunió 1991-es összeomlása nyomán létrejött, vagy akár a 2022-es nagyszabású orosz invázió előtti származó határokat – mondta csütörtökön Valerij Zaluzsnij.
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben „terroristapártoló” tevékenység miatt – közölte a belbiztonsági minisztérium csütörtökön.
Az orosz elnök ütközőövezet létrehozásáról döntött csütörtökön Oroszország és Ukrajna határa mentén.
Biztonsági figyelmeztetést tett közzé az Egyesült Államok, Kanada és több európai ország hírszerzése orosz kibertámadások kivédésére.
szóljon hozzá!