Diktatúra. Szíriában az Aszad-rendszer kíméletlenül leszámolt a politikai ellenfelekkel
Fotó: Xin Huashefa/Xinhua/Agerpres
Egy amerikai székhelyű szíriai érdekvédelmi szervezet vezetője hétfőn azt mondta, hogy egy Damaszkusz külterületén található tömegsírban legalább 100 ezer ember holtteste fekszik, akiket a megbuktatott elnök, Bassár el-Aszad korábbi kormánya ölt meg.
2024. december 17., 09:572024. december 17., 09:57
Muaz Musztafa a Reutersnek Damaszkuszból telefonon adott interjújában elmondta, hogy a szíriai fővárostól 40 kilométerre északra fekvő al-Kutajfahban található helyszín egyike annak az öt tömegsírnak, amelyet az évek során azonosított.
– mondta Musztafa, a szíriai vészhelyzeti munkacsoport vezetője. „Ez egy nagyon-nagyon szélsőségesen, szinte igazságtalanul konzervatív becslés” – tette hozzá.
Musztafa elmondta, hogy biztos benne, hogy ötnél több tömegsír van, és hogy a szíriaiak mellett az áldozatok között amerikai és brit állampolgárok és más külföldiek is vannak.
A Reuters nem tudta megerősíteni Musztafa állításait.
Aszadot és az őt az elnöki tisztségben megelőző megelőző, 2000-ben elhunyt apját, Háfezt a szíriaiak, jogvédő csoportok és más kormányok széles körű, bírósági eljárás nélküli gyilkosságokkal vádolják, beleértve az ország hírhedt börtönrendszerében végrehajtott tömeges kivégzéseket.
Aszad ismételten tagadta, hogy kormánya megsértette volna az emberi jogokat, és ellenzőit szélsőségeseknek állította be.
„Beszélhettünk azokkal az emberekkel, akik ezeken a tömegsírokkal foglalkoztak, akik maguktól menekültek el Szíriából, vagy akiknek segítettünk a menekülésben” – mondta Musztafa.
Csoportja beszélt olyan buldózersofőrökkel, akiket arra kényszerítettek, hogy sírokat ássanak, és „sokszor parancsra összenyomták a holttesteket, hogy beférjenek, majd földdel fedték be őket” – mondta.
Musztafa aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a sírhelyek nincsenek biztosítva, és azt mondta, hogy meg kell őrizni őket, hogy a nyomozáshoz szükséges bizonyítékok megmaradjanak.
Eközben december 8-i megbuktatása óta hétfőn először fordult a nyilvánossághoz Bassár el-Aszad volt szíriai vezető, aki a szíriai elnöki hivatal Telegram-csatornáján számolt be moszkvai keltezésű írásos közleményében az orosz fővárosba történt távozását megelőző órákról.
Közölte, hogy
Az elnököt a Hajat Tahrír as-Sám iszlamista szervezet vezette felkelők űzték el a hatalomból, miután villámoffenzívával végigsöpörtek az országon, véget vetve az „Aszad-klán” ötvenéves uralmának.
„Az események alatt egy percig sem gondoltam lemondásra vagy menedékkérésre” – állította Aszad a közleményben. Közlése szerint egészen december 8-ika, vasárnap hajnalig a szíriai fővárosban maradt, és ellátta a feladatait.
„Ahogy a »terrorista erők« beszivárogtak Damaszkuszba, orosz szövetségeseinkkel Latakiába indultam, hogy onnan felügyeljem a harci műveleteket” – írta. A hmeimimi légibázisra érkezve azonban „világossá vált, hogy erőink minden frontvonalról teljesen elvonultak, és a hadsereg utolsó állásai is elestek”.
A Kreml december 9-én jelentette be: Vlagyimir Putyin elnök úgy döntött, menedéket nyújt Moszkvában Aszadnak, akinek a támogatására 2015-ben légierőt vonultatott fel a lázadókkal szemben Szíriában.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
szóljon hozzá!