Diktatúra. Szíriában az Aszad-rendszer kíméletlenül leszámolt a politikai ellenfelekkel
Fotó: Xin Huashefa/Xinhua/Agerpres
Egy amerikai székhelyű szíriai érdekvédelmi szervezet vezetője hétfőn azt mondta, hogy egy Damaszkusz külterületén található tömegsírban legalább 100 ezer ember holtteste fekszik, akiket a megbuktatott elnök, Bassár el-Aszad korábbi kormánya ölt meg.
2024. december 17., 09:572024. december 17., 09:57
Muaz Musztafa a Reutersnek Damaszkuszból telefonon adott interjújában elmondta, hogy a szíriai fővárostól 40 kilométerre északra fekvő al-Kutajfahban található helyszín egyike annak az öt tömegsírnak, amelyet az évek során azonosított.
– mondta Musztafa, a szíriai vészhelyzeti munkacsoport vezetője. „Ez egy nagyon-nagyon szélsőségesen, szinte igazságtalanul konzervatív becslés” – tette hozzá.
Musztafa elmondta, hogy biztos benne, hogy ötnél több tömegsír van, és hogy a szíriaiak mellett az áldozatok között amerikai és brit állampolgárok és más külföldiek is vannak.
A Reuters nem tudta megerősíteni Musztafa állításait.
Aszadot és az őt az elnöki tisztségben megelőző megelőző, 2000-ben elhunyt apját, Háfezt a szíriaiak, jogvédő csoportok és más kormányok széles körű, bírósági eljárás nélküli gyilkosságokkal vádolják, beleértve az ország hírhedt börtönrendszerében végrehajtott tömeges kivégzéseket.
Aszad ismételten tagadta, hogy kormánya megsértette volna az emberi jogokat, és ellenzőit szélsőségeseknek állította be.
„Beszélhettünk azokkal az emberekkel, akik ezeken a tömegsírokkal foglalkoztak, akik maguktól menekültek el Szíriából, vagy akiknek segítettünk a menekülésben” – mondta Musztafa.
Csoportja beszélt olyan buldózersofőrökkel, akiket arra kényszerítettek, hogy sírokat ássanak, és „sokszor parancsra összenyomták a holttesteket, hogy beférjenek, majd földdel fedték be őket” – mondta.
Musztafa aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a sírhelyek nincsenek biztosítva, és azt mondta, hogy meg kell őrizni őket, hogy a nyomozáshoz szükséges bizonyítékok megmaradjanak.
Eközben december 8-i megbuktatása óta hétfőn először fordult a nyilvánossághoz Bassár el-Aszad volt szíriai vezető, aki a szíriai elnöki hivatal Telegram-csatornáján számolt be moszkvai keltezésű írásos közleményében az orosz fővárosba történt távozását megelőző órákról.
Közölte, hogy
Az elnököt a Hajat Tahrír as-Sám iszlamista szervezet vezette felkelők űzték el a hatalomból, miután villámoffenzívával végigsöpörtek az országon, véget vetve az „Aszad-klán” ötvenéves uralmának.
„Az események alatt egy percig sem gondoltam lemondásra vagy menedékkérésre” – állította Aszad a közleményben. Közlése szerint egészen december 8-ika, vasárnap hajnalig a szíriai fővárosban maradt, és ellátta a feladatait.
„Ahogy a »terrorista erők« beszivárogtak Damaszkuszba, orosz szövetségeseinkkel Latakiába indultam, hogy onnan felügyeljem a harci műveleteket” – írta. A hmeimimi légibázisra érkezve azonban „világossá vált, hogy erőink minden frontvonalról teljesen elvonultak, és a hadsereg utolsó állásai is elestek”.
A Kreml december 9-én jelentette be: Vlagyimir Putyin elnök úgy döntött, menedéket nyújt Moszkvában Aszadnak, akinek a támogatására 2015-ben légierőt vonultatott fel a lázadókkal szemben Szíriában.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
szóljon hozzá!