Diktatúra. Szíriában az Aszad-rendszer kíméletlenül leszámolt a politikai ellenfelekkel
Fotó: Xin Huashefa/Xinhua/Agerpres
Egy amerikai székhelyű szíriai érdekvédelmi szervezet vezetője hétfőn azt mondta, hogy egy Damaszkusz külterületén található tömegsírban legalább 100 ezer ember holtteste fekszik, akiket a megbuktatott elnök, Bassár el-Aszad korábbi kormánya ölt meg.
2024. december 17., 09:572024. december 17., 09:57
Muaz Musztafa a Reutersnek Damaszkuszból telefonon adott interjújában elmondta, hogy a szíriai fővárostól 40 kilométerre északra fekvő al-Kutajfahban található helyszín egyike annak az öt tömegsírnak, amelyet az évek során azonosított.
– mondta Musztafa, a szíriai vészhelyzeti munkacsoport vezetője. „Ez egy nagyon-nagyon szélsőségesen, szinte igazságtalanul konzervatív becslés” – tette hozzá.
Musztafa elmondta, hogy biztos benne, hogy ötnél több tömegsír van, és hogy a szíriaiak mellett az áldozatok között amerikai és brit állampolgárok és más külföldiek is vannak.
A Reuters nem tudta megerősíteni Musztafa állításait.
Aszadot és az őt az elnöki tisztségben megelőző megelőző, 2000-ben elhunyt apját, Háfezt a szíriaiak, jogvédő csoportok és más kormányok széles körű, bírósági eljárás nélküli gyilkosságokkal vádolják, beleértve az ország hírhedt börtönrendszerében végrehajtott tömeges kivégzéseket.
Aszad ismételten tagadta, hogy kormánya megsértette volna az emberi jogokat, és ellenzőit szélsőségeseknek állította be.
„Beszélhettünk azokkal az emberekkel, akik ezeken a tömegsírokkal foglalkoztak, akik maguktól menekültek el Szíriából, vagy akiknek segítettünk a menekülésben” – mondta Musztafa.
Csoportja beszélt olyan buldózersofőrökkel, akiket arra kényszerítettek, hogy sírokat ássanak, és „sokszor parancsra összenyomták a holttesteket, hogy beférjenek, majd földdel fedték be őket” – mondta.
Musztafa aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a sírhelyek nincsenek biztosítva, és azt mondta, hogy meg kell őrizni őket, hogy a nyomozáshoz szükséges bizonyítékok megmaradjanak.
Eközben december 8-i megbuktatása óta hétfőn először fordult a nyilvánossághoz Bassár el-Aszad volt szíriai vezető, aki a szíriai elnöki hivatal Telegram-csatornáján számolt be moszkvai keltezésű írásos közleményében az orosz fővárosba történt távozását megelőző órákról.
Közölte, hogy
Az elnököt a Hajat Tahrír as-Sám iszlamista szervezet vezette felkelők űzték el a hatalomból, miután villámoffenzívával végigsöpörtek az országon, véget vetve az „Aszad-klán” ötvenéves uralmának.
„Az események alatt egy percig sem gondoltam lemondásra vagy menedékkérésre” – állította Aszad a közleményben. Közlése szerint egészen december 8-ika, vasárnap hajnalig a szíriai fővárosban maradt, és ellátta a feladatait.
„Ahogy a »terrorista erők« beszivárogtak Damaszkuszba, orosz szövetségeseinkkel Latakiába indultam, hogy onnan felügyeljem a harci műveleteket” – írta. A hmeimimi légibázisra érkezve azonban „világossá vált, hogy erőink minden frontvonalról teljesen elvonultak, és a hadsereg utolsó állásai is elestek”.
A Kreml december 9-én jelentette be: Vlagyimir Putyin elnök úgy döntött, menedéket nyújt Moszkvában Aszadnak, akinek a támogatására 2015-ben légierőt vonultatott fel a lázadókkal szemben Szíriában.
Biztonsági figyelmeztetést tett közzé az Egyesült Államok, Kanada és több európai ország hírszerzése orosz kibertámadások kivédésére.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint Izrael „valószínűleg” megölte Mohammed Szinvárt, a Hamász de facto vezetőjét Gázában.
A csángómagyar közösség helyzetéről szerveztek konferenciát szerdán a magyar Országházban. Felszólalt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Kövér László, az Országgyűlés elnöke, akik szerint a magyarság integráns, sajátos részét képezi a csángóság.
A Hollandiában betiltott Hardliners motorosbanda tagjai bérelték fel az asseni Drents Múzeumban kiállított dák műkincsek elrablóit – számolt be szerdán alvilági és rendőrségi információkra hivatkozva az RTL Nieuws.
A magyar kormány jól tette, hogy nem avatkozott bele a romániai elnökválasztási folyamatba – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Az Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileuma alkalmából Partium-napot rendezett a Partiumi Keresztény Egyetem május 19-én a budapesti akadémiai székházban, hogy bemutassa a régió tudományos és kulturális sokszínűségét.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok az izraeli Vaskupola mintájára rakétavédelmi rendszert épít, amelyet Aranykupolának nevezett el.
Az Ukrán Nemzeti Gárda megerősítette, hogy hat katona meghalt, tízen pedig megsebesültek egy Szumi megyei lőtér ellen május 20-án végrehajtott légicsapásban, az ügyben belső vizsgálatot indítottak.
szóljon hozzá!