A Trump–Putyin csúcstalálkozó alternatívájaként európai csúcstalálkozót hívna össze Ukrajna ügyében Emmanuel Macron francia államfő
Fotó: Facebook/Emmanuel Macron
Az európai vezetők jövő héten Párizsban tanácskoznak az ukrajnai háborúról, miután felmerült, hogy Donald Trump külön béketárgyalásokat folytatna Oroszországgal. Az Európa részvétele nélkül folytatott Trump–Putyin csúcstalálkozó alternatíváját szervezné meg Macron elnök.
2025. február 16., 11:062025. február 16., 11:06
2025. február 16., 11:532025. február 16., 11:53
Donald Trump megbízásából a Fehér Ház tisztviselői hamarosan Szaúd-Arábiában találkoznak orosz diplomatákkal, miközben Kijev szerint Ukrajnát még hivatalosan meg sem hívták. Volodimir Zelenszkij és több európai vezető attól tart, hogy a kontinens kimarad a békefolyamatból.
Kellogg szerint az Ukrajna és Oroszország közötti korábbi béketárgyalások kudarcának egyik oka az volt, hogy túl sok olyan ország vett részt, amelyek nem voltak képesek ilyen folyamatok végrehajtására.
Az európai vezetők jövő héten rendkívüli csúcstalálkozóra gyűlnek össze, hogy megvitassák az ukrajnai háború helyzetét, miután felmerült, hogy az Egyesült Államok Oroszországgal külön béketárgyalásokat folytathat, Európa részvétele nélkül.
Keir Starmer brit kormányfő, aki várhatóan részt vesz a Párizsban megrendezendő csúcson, „egy nemzedékekre kiható biztonságpolitikai fordulópontnak” nevezte a helyzetet, és hangsúlyozta, hogy Európának nagyobb szerepet kell vállalnia a NATO-ban.
Az amerikai kormány szerint Ukrajnát is meghívták, azonban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök állítja, hogy országa nem kapott hivatalos meghívást.
A tárgyalásokkal kapcsolatban Keith Kellogg úgy véli, Európa továbbra is a 2015-ös minszki megállapodások árnyékában él, amelyek francia és német közvetítéssel próbálták leállítani a harcokat a kelet-ukrajnai Donbász régióban, de nem hoztak tartós békét.
Keir Starmer mindeközben azt az álláspontot képviseli, hogy az Egyesült Államok és Európa között szoros együttműködésre van szükség az ukrajnai helyzet rendezéséhez. Kiemelte, hogy az Egyesült Királyság mindent megtesz azért, hogy Amerikát és Európát együtt tartsa, mert „nem engedhetjük meg, hogy szövetségünk belső megosztottsága elvonja a figyelmünket a külső fenyegetésekről. Ez egy nemzedéki jelentőségű pillanat a nemzetbiztonságunk szempontjából. Fel kell ismernünk a világ mai valóságát és azt, hogy milyen fenyegetést jelent Oroszország” – fogalmazott a brit miniszterelnök, majd hozzátette, Európának nagyobb szerepet kell vállalnia a NATO-ban, miközben együtt dolgozunk az Egyesült Államokkal Ukrajna biztonságának megőrzéséért és az orosz fenyegetés elhárításáért.
JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke a müncheni konferencián kemény kritikát fogalmazott meg az európai országokkal szemben, mondván: „A legnagyobb fenyegetés, amellyel Európa szembenéz, nem Oroszországból vagy Kínából érkezik, hanem belülről fakad”
Az Egyesült Királyság külügyminisztere, David Lammy úgy vélte, hogy Európa most egy létfontosságú döntés előtt áll: akkor is meg kell erősítenie katonai képességeit, ha Ukrajnában sikerülne tárgyalásos úton békét kötni.
„Putyin nem fog eltűnni” – figyelmeztetett Lammy, hozzátéve, hogy bár jelenleg 23 NATO-tagország teljesíti a GDP 2 százalékos védelmi kiadási kötelezettségét, valójában ennél is magasabb összegekre lenne szükség.
Szakértők szerint a következő hetek eseményei döntő jelentőségűek lesznek Európa biztonsága szempontjából, hiszen a Trump-adminisztráció már a napokban megkezdi a tárgyalásokat az orosz és ukrán delegációkkal Szaúd-Arábiában. A kérdés az, hogy Európa csupán külső szemlélője lesz-e a történéseknek, vagy sikerül saját geopolitikai érdekeit is érvényesítenie, tájékoztat a Hirado.hu közszolgálati hírportál.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
Az Európai Unió fontolgatja, hogy „katonai tanácsadókat” küldjön Ukrajnába, hogy megszervezzék az ukrán hadsereg kiképzését – közölte Anitta Hipper, az Európai Bizottság szóvivője szerdán egy brüsszeli sajtótájékoztatón.
A párizsi ítélőtábla döntése nyomán szerdán szabadon engedték a francia fővárosban múlt héten letartóztatott Pál Fülöp herceget, akinek a kiadását kérik a román hatóságok – számolt be az AFP.
Ismét útra kelnek a Kárpát-medencei magyar diákok a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Rákóczi Szövetség támogatásával.
szóljon hozzá!