Lebegtetett tagság. Ukrajna NATO-csatlakozása a háború lezárása előtt nem időszerű, ettől függetlenül szeretnék, ha közelebb kerülne a katonai szövetséghez
Fotó: NATO.int
Az Egyesült Államok és a szövetségesek azon morfondíroznak, hogy a közelgő, 75. évfordulós washingtoni csúcstalálkozón milyen kötelezettséget vállaljanak Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban.
2024. június 20., 09:342024. június 20., 09:34
A CNN szerdai jelentése szerint az amerikai tisztségviselők állítólag bírálatokkal szembesülnek az európai országok részéről, amiért nem hajlandóak olyan messzire menni, amennyire az Oroszországhoz közelebb fekvő országok szeretnék.
Kijev a tavalyi, 2023-as vilniusi NATO-csúcstalálkozón nem kapta meg a hőn áhított meghívást, sem pedig pontos határidőt a szövetséghez való csatlakozásra, annak ellenére, hogy a NATO lépéseket tett az együttműködés szorosabbra fűzésére.
A CNN szerint amerikai és német tisztségviselők azt javasolták, hogy a jövő hónapban tartandó csúcstalálkozón Ukrajna „hidat” kapjon a NATO-hoz, nem pedig azt a „visszafordíthatatlan utat”, amiről Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az év elején beszélt, és amelyet jelenleg Nagy-Britannia és számos kelet- és közép-európai ország preferál.
Egy magas rangú amerikai tisztviselő a CNN-nek elmondta, hogy
Az Egyesült Államok mindazonáltal állítólag úgy véli, hogy közel áll a szövetségesekkel való megállapodáshoz a nyelvezetet illetően.
Egy közép-európai diplomata szerint „a legtöbb közép-kelet-európai ország csalódott a Biden-kormányzat kétértelmű hozzáállása és halogatása miatt”, ami Ukrajna NATO-csatlakozásának konkrét menetrendjét illeti.
Egy másik tisztségviselő szerint
Az év elején Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azt mondta, hogy a NATO-tagállamok között nem született konszenzus Ukrajna felvételét illetően, de a szövetség „jelenleg is dolgozik rajta”.
Stoltenberg azt is elmondta, hogy
„Ugyanakkor a lehető legjobban interoperábilissá kell tennünk önöket [Ukrajnát]. És integrálni, amennyire csak tudjuk” – mondta.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök viszont megjegyezte, hogy Ukrajna csak akkor csatlakozik a NATO-hoz, ha Oroszország teljes körű inváziója véget ér. Az elnök reméli, hogy Ukrajna Oroszország elleni győzelme segít abban, hogy tökéletes megállapodás szülessen az összes NATO-tagállam között.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
Az Európai Unió fontolgatja, hogy „katonai tanácsadókat” küldjön Ukrajnába, hogy megszervezzék az ukrán hadsereg kiképzését – közölte Anitta Hipper, az Európai Bizottság szóvivője szerdán egy brüsszeli sajtótájékoztatón.
A párizsi ítélőtábla döntése nyomán szerdán szabadon engedték a francia fővárosban múlt héten letartóztatott Pál Fülöp herceget, akinek a kiadását kérik a román hatóságok – számolt be az AFP.
Ismét útra kelnek a Kárpát-medencei magyar diákok a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Rákóczi Szövetség támogatásával.
Robert Fico szlovák miniszterelnök az X-oldalán bejelentette: annak ellenére is részt vesz a május 9-i moszkvai orosz katonai ünnepségeken, hogy Kaja Kallas, az EU főképviselője felszólította az uniós tagállami vezetőket: ne vegyenek részt az eseményen.
Az izraeli kormány továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a gázai tűzszünet előfeltétele, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet szabadon engedje az izraeli túszokat – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala.
Egy moszkvai bíróság egyenként 5 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte kedden a Reuters és az Associated Press hírügynökség, valamint a Sota Vision YouTube-csatorna újságíróit.
A NATO és az Oroszországi Föderáció közötti közvetlen konfliktusban Lengyelország és a balti államok lennének az „elsők, akik szenvednének” – mondta Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) igazgatója kedden.
J.D. Vance amerikai alelnök szerint Európának sem jó, ha kizárólag az Egyesült Államokra bízza saját biztonságát.
szóljon hozzá!