Lebegtetett tagság. Ukrajna NATO-csatlakozása a háború lezárása előtt nem időszerű, ettől függetlenül szeretnék, ha közelebb kerülne a katonai szövetséghez
Fotó: NATO.int
Az Egyesült Államok és a szövetségesek azon morfondíroznak, hogy a közelgő, 75. évfordulós washingtoni csúcstalálkozón milyen kötelezettséget vállaljanak Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban.
2024. június 20., 09:342024. június 20., 09:34
A CNN szerdai jelentése szerint az amerikai tisztségviselők állítólag bírálatokkal szembesülnek az európai országok részéről, amiért nem hajlandóak olyan messzire menni, amennyire az Oroszországhoz közelebb fekvő országok szeretnék.
Kijev a tavalyi, 2023-as vilniusi NATO-csúcstalálkozón nem kapta meg a hőn áhított meghívást, sem pedig pontos határidőt a szövetséghez való csatlakozásra, annak ellenére, hogy a NATO lépéseket tett az együttműködés szorosabbra fűzésére.
A CNN szerint amerikai és német tisztségviselők azt javasolták, hogy a jövő hónapban tartandó csúcstalálkozón Ukrajna „hidat” kapjon a NATO-hoz, nem pedig azt a „visszafordíthatatlan utat”, amiről Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az év elején beszélt, és amelyet jelenleg Nagy-Britannia és számos kelet- és közép-európai ország preferál.
Egy magas rangú amerikai tisztviselő a CNN-nek elmondta, hogy
Az Egyesült Államok mindazonáltal állítólag úgy véli, hogy közel áll a szövetségesekkel való megállapodáshoz a nyelvezetet illetően.
Egy közép-európai diplomata szerint „a legtöbb közép-kelet-európai ország csalódott a Biden-kormányzat kétértelmű hozzáállása és halogatása miatt”, ami Ukrajna NATO-csatlakozásának konkrét menetrendjét illeti.
Egy másik tisztségviselő szerint
Az év elején Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azt mondta, hogy a NATO-tagállamok között nem született konszenzus Ukrajna felvételét illetően, de a szövetség „jelenleg is dolgozik rajta”.
Stoltenberg azt is elmondta, hogy
„Ugyanakkor a lehető legjobban interoperábilissá kell tennünk önöket [Ukrajnát]. És integrálni, amennyire csak tudjuk” – mondta.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök viszont megjegyezte, hogy Ukrajna csak akkor csatlakozik a NATO-hoz, ha Oroszország teljes körű inváziója véget ér. Az elnök reméli, hogy Ukrajna Oroszország elleni győzelme segít abban, hogy tökéletes megállapodás szülessen az összes NATO-tagállam között.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első, levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.
További két román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott szombaton a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Donald Trump elleni merénylet előkészítésére adott megbízást hetekkel az amerikai elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi Gárda – derült ki az amerikai hatóságok által pénteken nyilvánosságra hozott büntetőfeljelentésből.
Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.
Az európai versenyképesség volt a fő kérdés az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülésén – közölte a tanácskozást követő sajtótájékoztatón pénteken az Európai Bizottság elnöke.
A gyermekek elleni erőszak visszaszorítására szólított fel nemzetközi összefogást sürgetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kolumbiai Bogotában, a gyermekek elleni erőszakról tartott első ENSZ-konferencián.
Az ukrán elnök megvitatta a NATO-főtitkárral az észak-koreai hadsereg részvételét a háborúban
A budapesti informális EU-csúcs keretében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott megbeszélést.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapatának egyik elképzelése az ukrajnai háború befejezésére az, hogy Kijev NATO-tagságát legalább 20 évvel elhalasztják a folyamatos fegyverletételért cserébe – jelentette a Kyiv Independent.
Jól látható a világban, hogy a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Budapesten.
Magyar Gripen vadászgépek üldöztek román F-16-osokat a román légtérben, majd ugyanezt fordítva is lejátszották Magyarország fölött – mindez természetesen csupán egy gyakorlat keretében történt.
szóljon hozzá!