Csehországban is nagyszabású tiltakozások zajlottak hétfőn: fennakadásokat okozott a prágai közlekedésben hétfő reggel több száz traktor és más mezőgazdasági gép
Fotó: Videófelvétel/Euronews
Miközben Romániában már elcsitultak a demonstrációk, Csehországban, Szlovákiában és Horvátországban is tiltakozó megmozdulásokat szerveznek gazdaszervezetek, többek közt az Európai Unión kívüli – főként Ukrajnából származó – agrárbehozatal tiltását, valamint adminisztratív terheik és szociális befizetéseik csökkentését követelve.
2024. február 19., 17:192024. február 19., 17:19
2024. február 19., 17:282024. február 19., 17:28
Különböző agrártermelői gazdaszervezetek több szlovákiai városban tartanak tiltakozó megmozdulásokat hétfőn, köztük a szlovák-ukrán határon, Pozsonyban és több megyei központban is – írta az MTI. A gazdák első hétfői megmozdulására a szlovák-ukrán határon lévő Felsőnémetinél került sor, ahol a tiltakozók déltől egy óráig részleges határlezárást tartottak, blokkolva az Ukrajnából érkező teherforgalom áthaladását.
A szlovákiai gazdák országszerte tartanak tiltakozó megmozdulásokat, mások mellett az eperjesi, a kassai, a zsolnai körzetek városaiban, illetve Zólyomban, Léván, Trencsénben és Pozsonyban is.
A tiltakozásokon részt vevő gazdák követelései több témát érintenek: elsődlegesen az Európai Unión kívüli, főként az Ukrajnából származó agrárbehozatal tiltását, valamint adminisztratív terheik és szociális befizetéseik csökkentését és az állami intézmények rájuk vonatkozó döntéshozatalának előre kiszámíthatóságát szeretnék elérni. A tiltakozó akciók helyszínein forgalomkorlátozásokra került sor. A pozsonyi gazdatüntetés résztvevői hétfőn délután a városon áthaladva a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium elé vonultak, ahol egy rögtönzött sajtótájékoztatón fogalmazták meg követeléseiket. A szlovák hírügynökség jelentése szerint ezek között, a már említettek mellett,
Csehországban is nagyszabású tiltakozások zajlottak hétfőn: fennakadásokat okozott a prágai közlekedésben hétfő reggel több száz traktor és más mezőgazdasági gép, amelyekkel a cseh gazdák a mezőgazdasági minisztérium épületéhez vonultak, hogy felhívják a figyelmet az agrárium problémáira. A tiltakozó akció mögött néhány kisebb gazdaszervezet áll, míg a nagyobb országos szövetségek elhatárolódtak tőle. A tiltakozó gazdák szeretnének találkozni Marek Vyborny szakminiszterrel és átadni neki a követeléseiket tartalmazó levelet. A mezőgazdasági tárca vezetője a CTK hírügynökségnek nyilatkozva azonban azt mondta, hogy ezek a gazdák akciójukkal politikai célokat követnek, ezért nem velük kívánja megvitatni a cseh mezőgazdaság problémáit.
„Nem látom okát annak, hogy ezen tiltakozók képviselőivel megbeszéljem azokat a konkrét lépéseket vagy változásokat, amelyeket a mezőgazdaságban tervezünk. Számomra a három nagy agrárszervezet a partner, és azokkal fogok tárgyalni” – jelentette ki Marek Vyborny, aki partnereinek a Cseh Agrárkamarát, a Mezőgazdasági Szövetséget és a Magángazdák Szövetségét nevezte meg. A miniszter ugyanakkor nem kérdőjelezte meg, hogy a cseh mezőgazdaság súlyos gondokkal küszködik. Marek Vyborny mindezek ellenére délelőtt kiment a minisztériuma elé, és átvette a tiltakozók levelét.
Bár a miniszter kijelentette, hogy foglalkozni fog a gazdák követeléseivel, azok hangosan kifütyülték, és kormányellenes jelszavakat skandáltak. A CNN Prima News kereskedelmi hírtelevíziónak nyilatkozva kijelentette: több javaslatot tervez beterjeszteni a kormány elé, egyebek közt azt, hogy a mezőgazdasági támogatások adómentesek legyenek. Karel Havlícek, az ellenzéki ANO mozgalom alelnöke erre reagálva azt mondta, hogy támogatnák ezt a javaslatot.
Petr Fiala kormányfő a közösségi X-hálózaton megjelent nyilatkozatában politikai akciónak minősítette a tüntetést. Azt állította, hogy a tiltakozás szervezői között „több oroszbarát személyiség” is van, akiknek nem tetszik a kormány Ukrajnát támogató politikája.
A horvát termelők az egynapos tiltakozással egyrészt támogatni akarják európai kollégáikat a közös európai agrárpolitika elleni küzdelemben, amely szerintük kárt okoz a mezőgazdaságnak, másrészt aggasztja őket az olcsó ukrán búza importja. Az egyik gazda a lapnak nyilatkozva elmondta: az árpa és a búza ára tavaly veszteséges termelést okozott, az ukrán gabona lenyomta az árakat. „Ha ez így folytatódik tovább, egyre kevesebb lesz a földművelő” – mondta.
A tüntetőkhöz csatlakozott Mladen Jakopovic, a horvát mezőgazdasági kamara elnöke is, aki rámutatott: a mezőgazdászok rendkívül nehéz helyzetben vannak az állami földek felosztása és a termelés felesleges bürokratizálása miatt, amihez szerinte az új zöldpolitika is hozzájárult.
Gyakovóban a reggeli órákban 70 traktor vonult az utakra kétszáz gazda kíséretében, majd a városközpont felé vették az irányt, lassítva a forgalmat. Csáktornyán 200 traktorral gyűltek össze a földművelők. A tüntetést Varasd (Varazdin) megye elöljárója is támogatta. Matija Posavec elmondta: Varasd és Muraköz megye, de egész Észak-Horvátország képes rá, hogy egyes mezőgazdasági kultúrákkal az egész országot ellássa még a turisztikai szezonban is.
„Remélem, hogy Marija Vuckovic földművelésügyi miniszter és a kormány fogadja a gazdákat, és meghallgatja követeléseiket” – hangoztatta Posavec.
Több ezer traktorral akadályozták a forgalmat szerte Spanyolországban a gazdák kedden, hogy felhívják a figyelmet és megoldásokat követeljenek az agrárágazat problémáira.
Blokád alá vonták a gazdák Németországot, a hétfőn elkezdődött országos tüntetéssorozat keretében a mezőgazdasági termelők az eddigi agrártámogatások megőrzését követelik az Olaf Scholz szövetségi kancellár által vezetett kabinettől.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben „alaptalan pletykának” nevezte Szöul állítását.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
szóljon hozzá!