Fotó: Képernyőmentés
A gyermekek keresztény nevelését szorgalmazta Ferenc pápa vízkereszt alkalmából, ő maga tizenhárom csecsemőt keresztelt meg vasárnap a Sixtus-kápolnában. Egy vatikáni bíboros nyilatkozata szerint nem szerepel napirenden Ferenc pápa lemondása.
2023. január 08., 17:112023. január 08., 17:11
Hagyománynak számít, hogy a pápa a vízkereszthez legközelebb eső vasárnapon maga is keresztel a mások között Michelangelo falfestményeivel díszített kápolnában, szokás szerint a pápai állam dolgozóinak nemrég megszületett gyerekeit.
Az egyházfő köszönetet mondott a szülőknek, amiért bevezették gyermekeiket az egyházba. Hangsúlyozta: senki ne felejtse el saját megkeresztelése dátumát, mivel a keresztség szentségének felvétele olyan, mint egy születésnap, újjászületés a keresztény életre. A gyerekeket meg kell tanítani imádkozni is, mert az ima ad majd erőt életük során – tette hozzá.
Azt mondta a szülőknek, hogy a mise közben nyugodtan hagyják sírni, kiabálni a kicsiket, sőt, az anyák, ha kell, szoptassák meg gyereküket.
A Szent Péter térre néző ablakból délben elmondott beszédében Ferenc pápa elődjének, XVI. Benedeknek az egyik 2008-as homíliáját idézve azokról az emberekről szólt, akik olyan mélyre süllyednek, hogy nem látják meg az eget, nem érik el Isten segítő kezét. Megjegyezte: az egyházban éppúgy, mint a társadalomban, nem az ítélkezés és a megosztottság útját, hanem az egymás közötti összefogást és a kölcsönös segítséget kell követni.
Vatikáni elemzők szerint Ferenc pápa a XVI. Benedek temetését követő nyilatkozatokra utalt, elsősorban a néhai pápa személyi titkára, Georg Gaenswein érsekéire. Ferenc pápa beszéde és azt követő Úrangyala-imádság végén arra kért mindenkit, hogy ne feledkezzen meg a sokat szenvedő ukrajnai testvérekről, akik háborúban töltötték az ünnepeket. Valamint arra, hogy imádkozzanak azokért az ukrán és orosz édesanyákért, akik elveszítették fiaikat a háborúban.
Békeínségtől szenved a világ Ferenc pápa szerint, aki „harmadik világháborúról” beszélt vasárnapi beszédében, melyet az Urbi et Orbi áldás követett.
Walter Kasper német bíboros, teológus, a keresztény egység elősegítéséért felelős pápai tanács nyugalmazott elnöke a La Repubblica napilapnak úgy nyilatkozott: nem hiszi, hogy Ferenc pápa lemondását tervezi.
– hangoztatta. Úgy vélte, ha lesz még olyan pápa, aki lemond tisztségéről, akkor ő már nem viseli majd a nyugalmazott pápa címet, mert az, hogy XVI. Benedek is fehér pápai ruhát viselt, mint Ferenc, „unikumnak” számított. „Nemkívánatos helyzet volt ez, és úgy látom, széleskörű vélemény, hogy ne legyen többé nyugalmazott pápa, helyette használható lehet például a Róma nyugalmazott püspöke cím” – jelentette ki.
Azzal kapcsolatban, hogy XVI. Benedek temetésén a hívők egy csoportja a volt pápa azonnali szentté avatását sürgette, Kasper bíboros úgy fogalmazott, hogy „a mennyországba nem nagysebességű vonat visz”. Megjegyezte: a kánonjog szerint a haláltól legalább öt évet kell várni a boldoggá, majd szentté avatási eljárás elindításáig. Gaenswein érsekkel kapcsolatban úgy látta, jobb lett volna, ha csendben marad, „mert a megosztottság nem tesz jót az egyháznak”.
Egymás iránti szolidaritást, az élet valódi értékeinek keresését és a jót szolgáló cselekvést sürgetett Ferenc pápa szenteste a Szent Péter-bazilikában tartott vigílián, amely 2019 óta az első volt, amelyet járványkorlátozások nélkül tartottak.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!