Fotó: Helsinki.mae.ro
Oroszország atomfegyverrel való fenyegetőzése inkább pszichológiai megfélemlítési kísérlet, mint valós terv – véli Mircea Geoană, a NATO román főtitkárhelyettese.
2024. március 01., 17:172024. március 01., 17:17
Mindezt annak kapcsán fejtette ki, hogy Vlagyimir Putyin elnök a nemzethez intézett csütörtöki beszédében megfenyegette a Nyugatot, mondván: Oroszország stratégiai nukleáris erői készen állnak és képesek csapást mérni a NATO-országokra. Geoană ennek kapcsán az El Pais című spanyol lapnak adott interjújában azt mondta, hogy
Arra a kérdésre, hogy mit gondol Vlagyimir Putyin elnök nukleáris támadással kapcsolatos fenyegetéseiről, Geoană azt mondta: „Legalább a háború két évvel ezelőtti kezdete óta hallottunk nukleáris fenyegetéseket az orosz vezetők részéről. Ez nagy felelőtlenséget jelent egy olyan nukleáris nagyhatalom részéről, mint Oroszország, amelynek kötelessége, hogy mértéktartóan cselekedjen. Ez a megfélemlítés és a pszichológiai nyomásgyakorlás arzenáljuk része”.
„De ezek a kijelentések önmagukban nagyon veszélyesek, mert aláássák a bizalmat. Oroszország tisztában van egy ilyen lépés következményeivel. Nagyképűen bírálja a Nyugatot, például amikor az Ukrajnában általa kirobbantott háborút civilizációk háborújának nevezi, vagy amikor azt állítja, hogy a Nyugat megpróbálja elpusztítani Oroszországot, ami teljesen abszurd” – mondta a román szociáldemokrata politikus.
Az Egyesült Államok egyelőre semmi jelét nem látja annak, hogy Oroszország atomfegyvert tervezne bevetni, de továbbra is gondosan figyeli a helyzetet – közölte csütörtökön Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője újságíróknak nyilatkozva.
Emmanuel Macron francia elnök azon kijelentésével kapcsolatban, hogy a NATO csapatokat küldhet Ukrajnába, Geoană azt mondta, a szövetségnek nincs ilyen szándéka.
Ez különösen fontos azután, hogy Ukrajna megkezdte a tárgyalásokat az EU-hoz való csatlakozásról és a NATO-hoz való közeledésről. Nem tudjuk megmondani, hogy mikor, de egy napon a szuverén Ukrajna a NATO-nak és az EU-nak is tagja lesz. Ez a háború valószínűleg még egy ideig folytatódni fog. A NATO tehát továbbra is gondoskodik arról, hogy támogassuk Ukrajnát, és elkerüljük az eszkalációt Oroszországgal” – mondta Geoană.
Oroszország mindent megtesz az ukrajnai katonai művelet sikere érdekében, a Nyugat közben belülről gyengítené az országot, amely azonban nem engedi, hogy beavatkozzanak a belügyeibe – többek között ezek Vlagyimir Putyin beszédének főbb pontjai.
Arra a kérdésre, hogy megynyerheti-e még Ukrajna a háborút, nem felelt egyértelműen. „El kell kerülnünk a kísértést, hogy túl optimisták legyünk, mint néhány hónappal az ellentámadás előtt, vagy túl pesszimisták, mint ma. Ez a háború nagyon dinamikus. Ha a félig teli poharat nézem, akkor azt látom, hogy Ukrajna kiszorítja az orosz flottát a Fekete-tengerről, a Krímről, az Azovi-tenger felé. Ez nagy siker” – mutatott rá Geoană.
A NATO második számú vezetője szerint ugyanakkor
„A segítségünkkel Ukrajnának sikerült helyreállítania a Fekete-tengeren keresztül vezető gabonaexport útvonalat. Technikai nehézségeket látok Ukrajna számára, de nem stratégiai nehézségeket. Bizalomra van szükség. Miközben Oroszország hadigazdasággá válik, és támogatást kap Észak-Koreától és Irántól, mi is növeljük termelésünket, hogy segítsük Ukrajnát, és hogy kielégítsük saját biztonsági, védelmi és elrettentő szükségleteinket Európában” – tette hozzá Mircea Geoană.
Gabriel Attal francia miniszterelnök szerint Franciaország katonákat küldhet Ukrajnába, elsősorban a határőrizet és az ukrán katonák kiképzése céljából.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
Donald Trump amerikai elnök keményen bírálta korábbi közeli szövetségesét, Elon Muskot, amiért a multimilliárdos új politikai pártot akar indítani.
Izrael az izraeli-iráni tűzszünet óta először mért csapásokat jemeni húszi célpontok ellen, hétfőre virradóra kikötőket és egy erőművet támadott.
Drónok támadták meg vasárnap éjjel az orosz fekete-tengeri flottát a Krasznodari területen lévő Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette az Astra orosz portál.
A Hezbollah nem szándékozik feladni fegyvereit, amíg Izrael nem hagyja el teljes egészében Dél-Libanont, és nem szünteti meg légicsapásait – mondta Náim Kászem, a libanoni síita Hezbollah radikális szervezet vezetője.
Legkevesebb 51 ember halt meg, és 27 lányt továbbra is eltűntként tartanak nyilván a közép-texasi áradások miatt, amelyek péntek hajnalban sújtották Texas déli részét.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
szóljon hozzá!