Fotó: Helsinki.mae.ro
Oroszország atomfegyverrel való fenyegetőzése inkább pszichológiai megfélemlítési kísérlet, mint valós terv – véli Mircea Geoană, a NATO román főtitkárhelyettese.
2024. március 01., 17:172024. március 01., 17:17
Mindezt annak kapcsán fejtette ki, hogy Vlagyimir Putyin elnök a nemzethez intézett csütörtöki beszédében megfenyegette a Nyugatot, mondván: Oroszország stratégiai nukleáris erői készen állnak és képesek csapást mérni a NATO-országokra. Geoană ennek kapcsán az El Pais című spanyol lapnak adott interjújában azt mondta, hogy
Arra a kérdésre, hogy mit gondol Vlagyimir Putyin elnök nukleáris támadással kapcsolatos fenyegetéseiről, Geoană azt mondta: „Legalább a háború két évvel ezelőtti kezdete óta hallottunk nukleáris fenyegetéseket az orosz vezetők részéről. Ez nagy felelőtlenséget jelent egy olyan nukleáris nagyhatalom részéről, mint Oroszország, amelynek kötelessége, hogy mértéktartóan cselekedjen. Ez a megfélemlítés és a pszichológiai nyomásgyakorlás arzenáljuk része”.
„De ezek a kijelentések önmagukban nagyon veszélyesek, mert aláássák a bizalmat. Oroszország tisztában van egy ilyen lépés következményeivel. Nagyképűen bírálja a Nyugatot, például amikor az Ukrajnában általa kirobbantott háborút civilizációk háborújának nevezi, vagy amikor azt állítja, hogy a Nyugat megpróbálja elpusztítani Oroszországot, ami teljesen abszurd” – mondta a román szociáldemokrata politikus.
Az Egyesült Államok egyelőre semmi jelét nem látja annak, hogy Oroszország atomfegyvert tervezne bevetni, de továbbra is gondosan figyeli a helyzetet – közölte csütörtökön Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője újságíróknak nyilatkozva.
Emmanuel Macron francia elnök azon kijelentésével kapcsolatban, hogy a NATO csapatokat küldhet Ukrajnába, Geoană azt mondta, a szövetségnek nincs ilyen szándéka.
Ez különösen fontos azután, hogy Ukrajna megkezdte a tárgyalásokat az EU-hoz való csatlakozásról és a NATO-hoz való közeledésről. Nem tudjuk megmondani, hogy mikor, de egy napon a szuverén Ukrajna a NATO-nak és az EU-nak is tagja lesz. Ez a háború valószínűleg még egy ideig folytatódni fog. A NATO tehát továbbra is gondoskodik arról, hogy támogassuk Ukrajnát, és elkerüljük az eszkalációt Oroszországgal” – mondta Geoană.
Oroszország mindent megtesz az ukrajnai katonai művelet sikere érdekében, a Nyugat közben belülről gyengítené az országot, amely azonban nem engedi, hogy beavatkozzanak a belügyeibe – többek között ezek Vlagyimir Putyin beszédének főbb pontjai.
Arra a kérdésre, hogy megynyerheti-e még Ukrajna a háborút, nem felelt egyértelműen. „El kell kerülnünk a kísértést, hogy túl optimisták legyünk, mint néhány hónappal az ellentámadás előtt, vagy túl pesszimisták, mint ma. Ez a háború nagyon dinamikus. Ha a félig teli poharat nézem, akkor azt látom, hogy Ukrajna kiszorítja az orosz flottát a Fekete-tengerről, a Krímről, az Azovi-tenger felé. Ez nagy siker” – mutatott rá Geoană.
A NATO második számú vezetője szerint ugyanakkor
„A segítségünkkel Ukrajnának sikerült helyreállítania a Fekete-tengeren keresztül vezető gabonaexport útvonalat. Technikai nehézségeket látok Ukrajna számára, de nem stratégiai nehézségeket. Bizalomra van szükség. Miközben Oroszország hadigazdasággá válik, és támogatást kap Észak-Koreától és Irántól, mi is növeljük termelésünket, hogy segítsük Ukrajnát, és hogy kielégítsük saját biztonsági, védelmi és elrettentő szükségleteinket Európában” – tette hozzá Mircea Geoană.
Gabriel Attal francia miniszterelnök szerint Franciaország katonákat küldhet Ukrajnába, elsősorban a határőrizet és az ukrán katonák kiképzése céljából.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
Az Európai Parlament jobboldali, jobbközép és szociáldemokrata pártjai szerda este politikai megállapodásra jutottak az új Európai Bizottságról – adta hírül a Politico.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
Románia kijevi nagykövetsége a sürgősségi ügyekre korlátozza tevékenységét, és további intézkedéseket hozott a személyzet védelme érdekében, tekintettel az ukrajnai biztonsági fejleményekre – közölte szerdán a román külügyminisztérium.
szóljon hozzá!