Marcel Ciolacu Antony Blinken külügyminiszterrel is találkozott
Fotó: Gov.ro
Marcel Ciolacu miniszterelnök becslései szerint Románia jövő évben bekerül a Visa Waiver programba.
2023. december 05., 09:052023. december 05., 09:05
2023. december 05., 10:252023. december 05., 10:25
Az egyesült államokbeli hivatalos látogatáson tartózkodó román kormányfő hétfőn Lloyd Austin védelmi miniszterrel és Antony Blinken külügyminiszterrel találkozott.
Az amerikai fél, az otthon vagy az Amerikai Egyesült Államokban élő román állampolgárok folyamatos erőfeszítéséről van szó, a vízummentesség magadásának határideje 2025” – jelentette ki Marcel Ciolacu.
„Románia mindig nagyon közeli partner és nagyra becsült szövetséges volt, és ma is az” – jelentette ki a román kormányfővel folytatott megbeszélésén Antony Blinken.
Az amerikai külügyminiszter megemlítette ugyanakkor, hogy több ízben járt már Romániában, és rámutatott, hogy a stratégiai partnerség a két ország között „egyre erősebbé válik”.
Marcel Ciolacu a megbeszélésen hangsúlyozta, hogy Románia számára rendkívül fontos a stratégiai partnerség főként most, az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború okozta biztonsági válság közepette.
„Amint azt Ön is megemlítette, Románia Ukrajna mellett állt, és áll továbbra is addig, ameddig az győzedelmeskedik Oroszországgal szemben. Románia már rég megtanulta a leckét Oroszországgal kapcsolatban.
– mondta Ciolacu, aki szerint erre azért van szükség, mert a háború dúlta Ukrajna után Európában most a Moldovai Köztársaság a legsebezhetőbb ország, ahol „hibrid háború folyik Maia Sandu elnök és a demokratikus kormány ellen”.
Ciolacu beszélt az Egyesült Államok szerepéről is a jelenlegi biztonsági helyzetben, és megköszönte Románia nevében a román állampolgárok Gázai övezetből való kimenekítésében nyújtott segítséget.
A román kormány közleménye szerint a találkozón a két fél kiemelte a két ország közötti rendkívüli kapcsolatot, amelynek fő pillére a több mint két évtizeddel korábban megkötött stratégiai partnerség, megerősítve a közös érdekű területeken folytatott jó együttműködéssel. Külön aláhúzták a fekete-tengeri térség regionális biztonságához való hozzájárulást, és az amerikai külügyminiszter méltatta az ország által tett erőfeszítéseket, és kiemelte Románia vezetői képességét, amelyet a feteşti-i F-16-os pilótaképző központ létrehozása bizonyít.
Áttekintették a kétoldalú kapcsolatokban és az Észak-atlanti Szövetségen belül a védelem területén bekövetkezett legfontosabb fejleményeket, amelyek alapul szolgálnak az együttműködés elmélyítéséhez és kiszélesítéséhez ezen a téren, beleértve a biztonsági előnyökkel járó gazdasági eredményeket is.
Fontos, hogy az amerikai vállalatokat aktívan bevonjuk hazai iparunk képességeinek felmérésébe és fejlesztésébe, a védelmi iparba - többek között a lőszergyártásba - történő közös beruházások, valamint a technológiaátadás és a hazai munkaerő szakképzése révén” – fogalmazott a román kormányfő.
Marcel Ciolacu kiemelte, hogy Románia érdekelt az Egyesült Államokkal való teljes körű katonai koordinációban, és hangsúlyozta, hogy a NATO jövő évi washingtoni csúcstalálkozójára való tekintettel Románia fenntartja a GDP 2,5 százalékának a védelemre való fordítása iránti elkötelezettségét, és továbbra is szorgalmazni fogja, hogy a Fekete-tenger ügye nagyobb hangsúlyt kapjon a NATO napirendjén – mutat még rá az Agerpres áltla idézett közlemény.
A két fél hangsúlyozta továbbá, hogy közös erőfeszítéseket kell tenni a Moldovai Köztársaság stabilitásának biztosítása érdekében, különösen az Oroszország felől érkező hibrid támadásokkal összefüggésben.
A román kormányfő hivatalos amerikai látogatása szerdáig tart.
Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap, az Amerikai Egyesült Államokban élő román közösség képviselőivel való találkozóján kijelentette, hogy a romániaiakat csak a közszolgáltatások és az infrastruktúra fejlesztésével lehet Romániában tartani.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
szóljon hozzá!