Lejáratás? Moldova szerint Moszkva szándékosan, manipulatív céllal okozott energiakrízist Transznisztriában
Fotó: Fülöp-Székely Botond
A Dnyeszteren túli energiaválság, amelyet Oroszország gázszállításainak január 1-jei leállása váltott ki, egy szélesebb körű orosz manipulációs és propagandaterv része – állította Daniel Vodă moldovai kormányszóvivő hétfőn.
2025. január 07., 20:562025. január 07., 20:56
„Az orosz propaganda olyan történetet próbál kreálni, amelyben Moldova »problémás szereplővé« válik, noha a kormány egyértelmű megoldásokat javasolt a válság elkerülésére” – mondta.
Mint arról beszámoltunk,
Moldovai tisztségviselők vitatták ezeket az állításokat, megjegyezve, hogy egy nemzetközi ellenőrzés nem tudta igazolni az adósságokat.
Az 1990-es évek eleje óta Oroszország által megszállt Dnyeszteren túli régió nagymértékben függ az orosz gáztól, és a széles körű áramkimaradások és fűtési problémák miatt ipara összeomlással néz szembe.
Vodă szerint a válság Oroszország szándékos törekvését tükrözi, hogy félelmet és nyugtalanságot keltsen.
– vélekedett.
Vagyim Krasznoszelszkij, a régió orosz támogatású közigazgatásának vezetője szerint közel 72 000 otthon és 1500 magasépület van fűtés és melegvíz nélkül Dnyeszteren túl.
A szóvivő bírálta az elutasítást, és az „emberek érdekében történő együttműködés elmulasztásának” nevezte. Az orosz propaganda igyekezett Chişinăut hibáztatni a válságért, azt állítva, hogy a moldovai hatóságok szándékosan okoztak áramkimaradásokat, hogy megbüntessék a régiót – mondta Vodă.
Bár az Ukrajnán keresztül történő orosz gázszállításra vonatkozó tranzitmegállapodás ugyanazon a napon lejárt,
Míg Moldova többi része átállt az európai energiaellátásra Románián keresztül, a Dnyeszteren túli terület továbbra is nagy mértékben függ az orosz gáztól.
Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Egy amerikai bíró csütörtökön elrendelte, hogy Donald Trump elnök kormánya őrizze meg a Signal üzenetküldő alkalmazáson küldött üzeneteket, amelyekben a jemeni húszik elleni támadási terveket vitatták meg.
Egy héten belül immár harmadszor üzent közösségi oldalán a román állampolgároknak az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta, hogy Ukrajnát helyezzék egyfajta ideiglenes közigazgatás alá, hogy lehetővé tegyék az új választások megtartását és a háború rendezését célzó kulcsfontosságú megállapodások aláírását.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
Legalább hat ember meghalt és kilenc megsérült, miután csütörtök reggel elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró az egyiptomi Vörös-tenger partján fekbő Gurdaka (angolosan Hurghada) város partjainál – közölték helyi források a BBC-vel.
Házkutatást tartottak szerdán egy házban és egy üzlethelyiségben a hollandiai Heerhugowaardban, ahol letartóztatták az asseni Drents múzeum kirablásának gyanúsítottjait a romániai dák műkincsek ellopása ügyében indított nyomozás részekén.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
szóljon hozzá!