Célegyenesben a román–magyar területi társulás bejegyzése

román–magyar

A román–magyar területi társulásban résztvevő települések képviselői a battonyai városházán idén januárban

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Amint a társulásban résztvevői romániai települések önkormányzati képviselő-testületei is megszavazzák a román–magyar kistérség alapító okmányait, már csak a két ország külügyminisztériumainak jóváhagyása szükséges, hogy a határ menti régió közös fejlesztési szervezete megkezdhesse működését. Mákos Árpád battonyai polgármester a Krónikának elmondta: reményeik szerint az év végén már pályázatot nyújthat be az Európai Unióhoz a román–magyar ETT.

Pataky Lehel Zsolt

2025. május 07., 14:252025. május 07., 14:25

Öt-öt romániai, illetve magyarországi település elöljárói egy új Európai Területi Társulás (ETT, angol betűszóval: EGTC) létrehozásáról írtak alá szándéknyilatkozatot január végén Battonyán. Az együttműködés kezdeményezői azt remélik a szerveződéstől, hogy több forrásra és nagyobb eséllyel pályázhatnak majd a román–magyar határ menti együttműködések programja keretében, ezáltal közös fejlesztéseket valósíthatnak meg például a turizmus, a környezetvédelem, a mezőgazdaság, a kultúra, az egészségügy vagy az innováció területén.

  • Magyarországról Battonya mellett az ugyancsak Békés vármegyei Gyula, Elek, Sarkad és Medgyesegyháza,
  • romániai oldalról az Arad megyei Pécska, Nagylak, Kürtös és Kisjenő, továbbá a Bihar megyei Nagyszalonta vállalta a tagságot.

Mákos Árpád battonyai polgármester, a kistérség megalapításának egyik ötletgazdája szerint

az uniós források közül a román–magyar együttműködés keretében hívják le a legkevesebb pénzt a régió települései,

aminek egyik oka az, hogy a nyugat-romániai önkormányzatokhoz képest szegényebb kelet-magyarországi helyhatóságoknak gyakran nem állt rendelkezésére a közös pályázatban való részvételhez szükséges önrész.

Közösen nagyobb eséllyel pályázhatnak, nagyobb mértékű támogatásokat célozhatnak meg közvetlenül, és az önrészt is könnyebb előteremteni – ezért keresik az együttműködésnek ezt a formáját. Pécska és Battonya például testvérvárosok, és már konkrét pályázati elképzeléseik vannak:

a két város között az első világháború előtt létező utat (ami ma már csak dűlőút) szeretnék újjáépíteni, emellett az Arad–Pécska–Nagylak vasútvonal régi szárnyvonalát Pécska és Battonya között helyreállítani.

A román–magyar határ menti együttműködésnek új lendületet adott Románia idei schengeni csatlakozása, azaz, hogy megszűnt az állandó ellenőrzés a két ország közötti határátkelőhelyeken – jegyezték meg mindkét oldal képviselői.

A gyulai Almássy-kastély – a fürdővárosban működik majd az ETT székhelye •  Fotó: Gyulai Turisztikai Nonprofit Kft. Galéria

A gyulai Almássy-kastély – a fürdővárosban működik majd az ETT székhelye

Fotó: Gyulai Turisztikai Nonprofit Kft.

Az ETT magyarországi bejegyzésű szervezetként fog működni, és Görgényi Ernő gyulai polgármester felajánlotta, hogy a fürdővárosban legyen a székhelye, lévén Gyula a résztvevő települések közül a legnagyobb, gazdaságát tekintve pedig a legfejletteb. A januári megbeszélés résztvevői akkor megállapodtak abban, hogy a társulás elnöke a kistérség legnagyobb lakosú városa, Gyula, társelnöke pedig a második legnagyobb lakosú település, Nagyszalonta polgármestere lesz, és kétévente váltják egymást. Emellett háromtagú felügyelő-bizottsága és két társigazgatója lesz majd a szervezetnek, akik ügyvezetői jogkörrel rendelkeznek.

Az ETT-ben részt vevő tíz település lakossága meghaladja a százezer főt, ami Török László nagyszalontai polgármester szerint jelentős számú közösség, és növeli a társulás súlyát az EU-val való kapcsolattartásban. A hajdúváros elöljárójának javaslatára bekerült a célok közé a nemzeti közösségek törekvéseinek támogatása. „Mind magyar, mind román oldalon vegyes közösségek élnek, a magyarországi románok és a romániai magyarok erősítik, gazdagítják településeinket, hozzájárulnak a kulturális sokszínűséghez, ennek köszönhetően is a településeink szépek, gyarapodnak, erős polgársággal rendelkeznek. Ezért az ETT-nek erre oda kell majd figyelnie majd a nemzeti közösségek megmaradási feltételeinek a javítására is” – nyilatkozta akkor a Krónikának Török László.

A társulás kezdeményezői a következő területek fejlesztésén szeretnének együttműködni: idegenforgalom, közlekedés, oktatás és nevelés, innováció, kultúra, kutatásfejlesztés, egészségügy, szociális szolgáltatások, sport, mezőgazdaság, környezetvédelem, munkahelyteremtés, vízgazdálkodás, katasztrófavédelem, kisebbségvédelem.

Megszületett a román–magyar kistérség alapító okirata

A január végi battonyai megbeszélésen elhangzott, hogy a szervezet bejegyzése minimum három hónapot vesz igénybe, ezért Mákos Árpádhoz fordultunk kérdésünkkel: hol tart jelenleg a folyamat?

Idézet
Magyarországi oldalról százszázalékban kész vagyunk: megszületett a szervezet alapító okirata és alapszabályzata, ennek elkészítettük a szakszerű fordítását, amit elküldünk a romániai partnereinknek, és várjuk, hogy minden településen a képviselőtestület elé terjesszék, és megszavazzák azt. Amint megkapjuk a szavazásról szóló jegyzőkönyveket, küldhetjük a két ország külügyminisztériumaihoz ellenjegyzésre az alapító okiratokat” – magyarázta kedden a Krónikának a battonyai elöljáró.

Mákos Árpád szerint senki nem gondolta meg magát, nem léptek vissza a kezdeményezéstől, megfogalmazása szerint „mindenki pozitív”. „Sőt olyat is hallottam, hogy például a romániai Nagylak vezetőségének annyira elnyerte tetszését az ötlet, hogy testvértelepülési kapcsolatot is létesítene velünk. Hivatalos megkeresés még nem történt, de mi nyitottak vagyunk erre” – mondta a battonyai polgármester.

román–magyar Galéria

Mákos Árpád battonyai polgármester bizakodó a kistérség működését illetően

Fotó: Facebook/Mákos Árpád

A romániai elnökválasztás eredményének következménye, a kormánykoalíció felbomlása és az ezzel járó kormányválság bizonyára késlelteti majd a bukaresti külügyminisztérium jóváhagyását az Európai Terület Társulás bejegyzésére, de Mákos Árpád ennek ellenére úgy becsülte, hogy október-november folyamán már benyújthatják az első finanszírozási kérelmeket az új román–magyar kistérség nevében.

korábban írtuk

Román–magyar kistérség megalapításáról döntöttek a határ menti települések vezetői
Román–magyar kistérség megalapításáról döntöttek a határ menti települések vezetői

A kezdeményezők azt remélik, hogy több forrásra nagyobb eséllyel pályázhatnak majd a határ menti együttműködés keretében, ezáltal közös fejlesztéseket valósíthatnak meg például a turizmus, a környezetvédelem, a mezőgazdaság vagy az egészségügy területén.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 24., kedd

Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, súlyos légicsapások az utolsó órában

Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.

Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, súlyos légicsapások az utolsó órában
2025. június 23., hétfő

Izrael Teheránt bombázta, Irán rakétatámadást indított amerikai támaszpontok ellen Katarban és Irakban

Az izraeli légierő az eddigi legnagyobb támadási hullámot hajtotta végre Irán fővárosában, Teheránban. Irán rakétatámadást indított hétfőn az Egyesült Államok iraki és katari katonai támaszpontjai ellen.

Izrael Teheránt bombázta, Irán rakétatámadást indított amerikai támaszpontok ellen Katarban és Irakban
2025. június 23., hétfő

Toronyházat találtak el az oroszok Kijevben – Három hete megrekedtek az ukrán–orosz tárgyalások

Legalább kilencen meghaltak és többen megsebesültek a Kijev elleni hétfő hajnali drón- és rakétatámadásban – írja a BBC Ihor Klimenko belügyminiszter közösségi médiában közzétett beszámolója alapján.

Toronyházat találtak el az oroszok Kijevben – Három hete megrekedtek az ukrán–orosz tárgyalások
2025. június 23., hétfő

Elítélte az Európai Unió Külügyi Szolgálata egy keresztény templomban elkövetett szíriai robbantást

Huszonöt halálos áldozata és közel 60 sebesültje van egy öngyilkos merénylő által vasárnap este elkövetett robbantásának a szíriai főváros Dveila negyedében található Szent Illés görög ortodox templomban.

Elítélte az Európai Unió Külügyi Szolgálata egy keresztény templomban elkövetett szíriai robbantást
2025. június 23., hétfő

Szijjártó Péter: Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb EU-s szankciós csomag elfogadását

Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb európai uniós szankciós csomag elfogadását, ezzel tiltakozva az ellen, hogy Brüsszel meg akarja tiltani az olcsó orosz földgáz és kőolaj vásárlását – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter.

Szijjártó Péter: Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb EU-s szankciós csomag elfogadását
2025. június 23., hétfő

Bel- és külpolitikai vitát szültek Amerika iráni légicsapásai

Visszatértek egyesült államokbeli bázisukra az Irán elleni légicsapásban központi szerepet játszott B-2-es amerikai óriásbombázók vasárnap.

Bel- és külpolitikai vitát szültek Amerika iráni légicsapásai
2025. június 22., vasárnap

Az iráni parlament megszavazta a Hormuzi-szoros lezárását, Moszkva elítélte az atomlétesítmények elleni amerikai támadást

Az iráni parlament jóváhagyta a Hormuzi-szoros, a világ egyik kritikus tranzitútvonalának lezárására irányuló intézkedést, válaszul az iráni nukleáris létesítmények elleni éjszakai amerikai légicsapásokra – jelentette az iráni állami média vasárnap.

Az iráni parlament megszavazta a Hormuzi-szoros lezárását, Moszkva elítélte az atomlétesítmények elleni amerikai támadást
2025. június 22., vasárnap

Pete Hegseth: a hajnali légitámadás megfosztotta Iránt az atomfegyver kifejlesztésének lehetőségétől

„Elsöprő sikernek” nevezte az amerikai védelmi miniszter vasárnap az iráni atomlétesítmények elleni hajnali légitámadást, amely elmondása szerint megfosztotta Iránt az atomfegyver kifejlesztésének lehetőségétől.

Pete Hegseth: a hajnali légitámadás megfosztotta Iránt az atomfegyver kifejlesztésének lehetőségétől
2025. június 22., vasárnap

XIV. Leó pápa: az emberiség békéért kiált

Az emberiség békéért kiált, és nem szabad, hogy kiáltását a fegyverek zaja fojtsa el – jelentette ki XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter téren vasárnap délben elmondott beszédében.

XIV. Leó pápa: az emberiség békéért kiált
2025. június 22., vasárnap

Az Európai Unió önmérsékletre int, London egyetért az Irán elleni amerikai csapással

Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi főképviselője vasárnap sürgette, hogy „minden fél lépjen vissza” és térjen vissza a tárgyalóasztalhoz az iráni nukleáris létesítmények elleni amerikai támadások után.

Az Európai Unió önmérsékletre int, London egyetért az Irán elleni amerikai csapással