A közép- és kelet-európai NATO-tagállamokat tömörítő, Bukaresti Kilencek csoport (B9) keddi csúcstalálkozója Pozsonyban
Fotó: Koszticsák Szilárd/ MTI
A Bukaresti Kilencek csoport keddi csúcstalálkozóján elfogadott közös nyilatkozat szerint a B9-ek támogatják Ukrajna NATO-csatlakozását, „amint a körülmények ezt lehetővé teszik” – írta az Agerpres.
2023. június 06., 16:432023. június 06., 16:43
„Ukrajna az euroatlanti térség szerves része, és biztonsága összefonódik a szövetségesek biztonságával. Határozottan támogatjuk Ukrajna euroatlanti törekvéseit, és megerősítjük a 2008-as bukaresti határozatokat, amelyek szerint Ukrajna a NATO tagja lesz” – olvasható
A közép- és kelet-európai NATO-tagállamokat tömörítő, Bukaresti Kilencek csoport (B9) kedden csúcstalálkozót tartott Pozsonyban.
A nyilatkozat szerint a B9-ek „remélik”, hogy a vilniusi NATO-csúcson „új szintre emelik” a politikai kapcsolatokat Ukrajnával, és „új politikai irányt indítanak el, amely Ukrajna NATO-csatlakozásához vezet, amint a körülmények ezt lehetővé teszik”.
Az aláírók leszögezik, továbbra is támogatni fogják Ukrajnát, hogy
A B9-ek a nyilatkozatban „teljes mértékben” elismerik a balti-tengeri, fekete-tengeri és nyugat-balkáni régió stratégiai jelentőségét a NATO számára. A kilenc állam vezetői továbbá megerősítették azt is, hogy „rendíthetetlenül támogatják” Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül.
„Ez az egyetlen módja a béke és a szabályokon alapuló rend helyreállításának Európában.
a nemzetközi joggal és az ENSZ alapokmányával összhangban” – olvasható a B9-ek közös nyilatkozatában.
Elérte az ár Nova Kahovka települést, miután „az ukrán hadsereg csapásai lerombolták a kahovkai vízi erőművet” – jelentette ki Vlagyimir Leontyjev, a város orosz hatóságok által kinevezett polgármestere kedden a Rosszija 1 tévécsatornának.
Az év eleje óta mintegy 1,3 millió ukrán menekült kapott munkát az uniós tagállamokban, bár nyelvi akadályok és a szakképesítés elismerésének hiánya miatt sokan a képzettségi szintjük alatti munkakörben dolgoznak – számolt be Nicolas Schmit uniós biztos.
Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) vezetői az oktatási törvény tervezett jogszűkítő módosítása ellen.
Az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket, természetesen a NATO-n belül, de ki kell építeniük saját stratégiai kapacitásaikat – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős európai uniós főképviselő kedden Brüsszelben.
Amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat lőtt ki Ukrajna az oroszországi Brjanszk térségére – közölte az orosz védelmi minisztérium, ami jelentős eszkaláció a háború 1000. napján.
A békét kívánjuk valamennyien, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására, és mindent meg kell tenni egy igazságos béke elérése érdekében – jelentette ki az ukrán elnök kedden.
Nukleáris csapás lehetőségét lebegtette meg Oroszország: az orosz nukleáris doktrína módosításait kidolgozták és szükség szerint ültetik gyakorlatba – közölte kedden a Kreml.
Josep Borrell, az európai uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben hétfőn úgy vélekedett: Vlagyimir Putyin orosz elnök nem áll készen a tárgyalásra, hanem „el akarja mérgesíteni” a háborút.
Kifosztották az ENSZ Gázai övezetbe belépő segélykonvoját, amelynek 109 teherautójából 98-nak a rakományát elvesztettek az erőszakos akció következtében – közölte hétfőn az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA).
Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök.
Joe Biden amerikai elnök döntése, amivel lehetővé tette Kijev számára, hogy mélységi csapásmérésre alkalmas amerikai rakétákat használjon Oroszország területén, ellehetetleníti a béketrágyalásokat – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Útblokáddal tiltakoznak a gazdák Franciaországban az ellen, hogy az Európai Bizottság az év végéig szabadkereskedelmi megállapodást kötne az Argentínát és Brazíliát is magába foglaló Dél-amerikai Közös Piac nevű kereskedelmi szervezettel.
szóljon hozzá!