Fotó: MTI
Európai példák mutatják, hogy az autonóm térségek gazdaságilag prosperálóbbak, és ezzel húzzák a többségi társadalmat is – fejtette ki Szili Katalin miniszterelnöki megbízott az M1 aktuális csatorna vasárnap esti műsorában.
2019. március 11., 10:282019. március 11., 10:28
2019. március 11., 10:302019. március 11., 10:30
A Székelyföld területi autonómiájáért rendezett vasárnapi marosvásárhelyi demonstráció kapcsán az Országgyűlés volt elnöke elmondta: a román politikának is érdeke lenne, hogy a jelenleginél sokkal nagyobb befektetéseket tegyen Székelyföldön.
Szili Katalin hozzátette azt is, hogy az Európai Unió szívesebben foglalkozik a bevándorlók jogaival, mint az őshonos európai nemzetiségekkel. Úgy fogalmazott: a székely szabadság napja, a székely törekvések is jelzik, hogy vannak olyan kisebbségek Európában, amelyek nem rendelkeznek ugyanazokkal a jogokkal, mint a többség. Kifejtette, bízik benne, hogy az európai parlamenti választások eredményeképpen olyan összetételű parlament jön létre, amely érdemben foglalkozik ezekkel a kérdésekkel.
Ezzel egy időben Dabis Attila, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) külügyi megbízottja úgy véli, nehéz és rögös út áll az a székelyföldi autonómia ügye előtt. A szakértő az M1 aktuális csatornán hétfőn elmondta: Romániánál szerencsésebb politikai kultúrával rendelkező országokban sem mentek könnyen az autonómiatörekvések. Felidézte: az autonómia eléréséért – a nemzetközi közösséget is bevonva – hosszú évtizedes, kemény küzdelmet kellett vívniuk a dél-tiroliaknak az olaszokkal, a Feröer-szigetek lakóinak a dánokkal. „A székelyek is ezt az utat szeretnék követni, sokáig fog tartani, de nincs más választási lehetőség” – idézte az MTI Dabis Attilát, akit tavaly kitiltottak Romániából.
Az SZNT külügyi megbízottja – akit több mint egy éve, pontos indokolás nélkül nem engednek be Romániába – a vasárnapi székely szabadság napjával kapcsolatban azt mondta, az ünnep megtartásáért minden évben perek tucatjait kell indítani azért, hogy az emberek gyakorolhassák gyülekezési és szabad véleménynyilvánítási jogukat.
A székely szabadság napján azokra a vértanúkra emlékeznek, akiket 1854-ben kivégeztek a székely nép szabadságáért szervezett felkelés miatt. Marosvásárhelyen több ezren gyűltek össze, hogy a székelyek szabadságáért, a kisebbséget ért jogsértések ellen tiltakozzanak.
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
szóljon hozzá!