A jelentés szerint Romániában gyengült a polgárok politikai beavatkozása, miközben nőtt a pártokba vetett bizalom
Fotó: Haáz Vince
A demokrácia erőssége tekintetében Románia sereghajtó az Európai Unióban, a világszerte vizsgált 167 ország rangsorában pedig a 62. helyen áll – derül ki a brit Economist Intelligence Unit (EIU) friss jelentéséből.
2023. február 03., 18:072023. február 03., 18:07
2023. február 03., 18:242023. február 03., 18:24
A többek között a neves The Economist lapot is kiadó csoport kutatási és elemzési részlege által készített elemzés szerint Románia 6,45 pontot ért el a tízes skálán. Ennél például Bulgária is jobban teljesített: 6,53 ponttal az 57. helyen áll, közvetlenül Magyarország után, amely 6,64 ponttal 56. a rangsorban.
A kutatók öt fő szempont alapján vizsgálták az országokat: pluralizmus és választási folyamatok, a kormányok működése, a polgárok politikai részvétele, a politikai kultúra és a polgári szabadságjogok. A jelentés készítői eredményeik alapján négy demokráciakategóriába sorolták az államokat: autoriter rezsimek, hibrid rezsimek, hiányos demokráciák és kiteljesedett demokráciák.
Az Euronews román nyelvű hírportálja által idézett brit jelentés szerint Kelet-Európában vegyes változásokon estek át a demokráciaindexek: az ukrajnai orosz invázió közvetlenül azok után történt, hogy a régió fellélegzett a sokkhatásból, amelyet a polgári szabadságjogokra gyakorolt a világjárvány. Bár enyhe fejlődés tapasztalható e téren, továbbra is a kormányok működése kapja a legkisebb pontszámot; a legnagyobb előrelépéseket a politikai kultúrát és a polgári szabadságjogokat illetően mérték a kutatók a régióban.
Egyébként az EIU szerint a kelet- és közép-európai országokon kívül (leszámítva innen Ausztriát, ahol kiteljesedettnek tartják a demokráciát) Olaszországban, Portugáliában, Belgiumban, Görögországban és Cipruson is hiányos a demokrácia – ismertette az Euronews.
Az Economist Intelligence Unit jelentését a magyarországi sajtó is idézte. A Hvg.hu szerint Magyarországnak „csak” Bulgáriát, Horvátországot és Romániát sikerült megelőznie az uniós tagállamok közül, az előző évhez képest 0,14-gyel több pontot kapva. A legerősebb demokráciákkal rendelkező országok Norvégia (9,81 pont), Új-Zéland és Izland, a másik véglet Észak-Korea, Mianmar és Afganisztán.
A bukaresti román média által is előszeretettel idézett 2022-es rangsorban az anyaország 42 ponttal szerepel (nulla a legrosszabb, száz a legjobb minősítés), Bulgária 43, Románia pedig 46 pontot kapott. Utóbbi egy-egy pontot javított, Magyarország pedig egyet rontott korrupcióérzékelési indexén 2021-hez képest.
A Telex.hu kikérte a magyar kormány véleményét is a jelentésről. „Érdekes, hogy a Transparency International sem a brüsszeli bürokráciát, sem az Európai Parlamentet nem vizsgálta, ők lemaradtak a listáról. A Transparency International ahhoz a Soros-hálózathoz tartozó szervezet, amely a dollárbaloldal korrupciós botrányában és a brüsszeli korrupciós botrányban is nyakig benne van. Ez a hálózat pénzeli a hazai és a nemzetközi baloldal kampányát és szolgálja azt minden hazug jelentésével” – reagált a Kormányzati Tájékoztatási Központ.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!