Indonézia csatlakozását a BRICS-csoporthoz a 2023-as johannesburgi csúcstalálkozón konszenzussal hagyták jóvá a tagok
Fotó: Pixabay
A BRICS elnökségét 2025-ben betöltő Brazília bejelentette Indonézia csatlakozását teljes jogú tagként a csoporthoz.
2025. január 07., 15:372025. január 07., 15:37
Indonézia ezzel hivatalosan is teljes jogú tagja lett az eredetileg Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát magában foglaló, jelentős feltörekvő gazdaságokat tömörítő BRICS-csoportnak. A BRICS-csoporthoz tartozik még Egyiptom, Etiópia, Irán és az Egyesült Arab Emírségek.
„Indonézia a többi BRICS-taggal együtt támogatja a globális kormányzati intézmények reformját, és pozitívan járul hozzá a globális déli együttműködés elmélyítéséhez, amely prioritások összhangban vannak Brazília elnökségének tárgykörével” – áll a brazil külügyminisztérium közleményében.
A külügyminisztérium közleménye hangsúlyozta, hogy Brazília a BRICS-elnöksége alatt a méltányos globális kormányzás és a mélyebb együttműködés előmozdítására kíván összpontosítani.
Indonézia, a világ negyedik legnépesebb országa, a BRICS-tagságot stratégiai lépésnek tekinti a fejlődő országok közötti együttműködés fokozása, a dél-dél együttműködés erősítése és a globális dél érdekeinek képviselete érdekében. Indonézia osztja a BRICS-országok elkötelezettségét a globális kormányzati intézmények reformja és az olyan globális kihívások kezelése iránt, mint az éghajlatváltozás és a közegészségügy.
Az indonéz kormány és az üzleti élet vezetői a csatlakozást mérföldkőnek tekintik a gazdasági növekedés, az innováció, a kereskedelem és a beruházások fellendítése szempontjából.
Nyílt levélben fordult Románia polgáraihoz az Egyesült Államok hét korábbi romániai nagykövete a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt egy héttel.
Három kamion volt érintett abban a balesetben, amely hétfőn történt a magyarországi M5-ös autópálya Budapest felé vezető oldalán, Ócsa térségében. Az ütközésben egy román állampolgárságú sofőr súlyosan megsérült, női utasa pedig életét vesztette.
Több mint száz drónt vetett be ukrajnai polgári infrastrukturális célpontok ellen az orosz hadsereg hétfőre virradóra, Szumi megyében egy ember meghalt, többen megsebesültek a támadás következtében.
Orbán Viktor kormányfő romániai elnökválasztással kapcsolatos kijelentéseiről is szót ejtett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
Élesen bírálta Románia washingtoni nagykövete, Andrei Muraru a George Simion által tett kijelentést, amely szerint köszönetet mondott az Egyesült Államoknak, amiért kizárta Romániát a Visa Waiver vízummentességi programból.
A holland rendőrség két beépített ügynök révén próbálta meg kideríteni, hogy épségben megvanna-e még a Drents Múzeumból januárban ellopott dák műkincsek, vagy már beolvasztották őket – derült ki a hétvégi beszámolókból.
A Hamász bejelentette, hogy hamarosan szabadon engedi Edan Alexandert, az utolsó ismert élő amerikai túszt, akit Gázában tartanak fogva.
Az orosz-ukrán tűzszüneti tárgyalások feltétele orosz részről az európai és amerikai fegyverszállítások leállítása – nyilatkozott Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője az ABC televízió vasárnapi műsorában.
Romániában is a magyar közösség érdeke az első – jelentette ki az Országgyűlés elnöke a Mandinernek adott interjújában.
Volodimir Zelenszkij vasárnap közölte, hogy kész lenne csütörtökön Isztambulban találkozni Vlagyimir Putyinnal. A bejelentés előzménye, hogy Donald Trump amerikai elnök felszólította Ukrajna elnökét, azonnal fogadja el Oroszország tárgyalási ajánlatát.
szóljon hozzá!