Lengyelországi otthonában az Ulma család
Fotó: VaticanNews
Boldoggá avatták vasárnap a délkelet-lengyelországi Markowában az 1944-ben zsidók bújtatása miatt a németek által meggyilkolt hétgyermekes Ulma családot, köztük a kivégzés pillanatában születő gyermeket.
2023. szeptember 10., 13:102023. szeptember 10., 13:10
2023. szeptember 10., 13:112023. szeptember 10., 13:11
A 80 püspök és mintegy ezer pap által koncelebrált, mintegy 30 ezer lengyel és külföldi zarándok részvételével bemutatott szentmisén Marcello Semeraro bíboros, a Szentek Ügyeinek Kongregációja élén álló prefektus képviselte Ferenc pápát.
Semeraro bíboros felolvasta a Ferenc pápa által aláírt, az Ulma családot boldoggá avató apostoli levelet, amelyben olyan vértanúknak nevezték a házaspárt és a gyermekeit, akik ,,jó szamaritánusként, félelem nékül feláldozták életüket a feleberáti szeretet jegyében”.
Ulma Wiktoria egyik kisgyerekével
Fotó: VaticanNews
1944. március 24-én öt német fegyveres és az úgynevezett kék rendőrség, a háború előtti lengyel rendőrség soraiból a német megszállók által toborzott szervezet néhány tagja behatolt Ulmáék házába. Eilert Dieken német hadnagy parancsára megölték a padláson talált nyolc zsidót, majd az egész Ulma családot is. A legidősebb gyermekük 8 éves volt, a legkisebbet Wiktoria a kivégzés pillanatában hozta világra.
Homíliájában Semeraro bíboros kiemelte: ez az első eset az egyház történetében, hogy egy egész családot boldoggá avattak. Felidézte: az Ulmáéek házában talált bibliában piros ceruzával volt aláhúzva az irgalmas szamaritánusról szóló evangéliumi példázat, amelynek margójára Ulmáék az ,,igen” szót is beírták.
Aláhúzta: a zsidó és katolikus családok közös szenvedése ,,mély értelmet hordoz, és a legszebb fényt veti a zsidó-keresztény barátságra, emberi és vallási értelemben is”.
A kivégzés pillanatában születő gyermekről Semeraro bíboros elmondta: őneki különös szerepe van Ulmáék mártíromságában. Hozzátette: ,,a névtelen, ártatlan kisbaba azt kiáltja a mai világhoz, hogy fogadja, szeresse és védje az életet a fogantatás pillanatától a természetesen bekövetkezett halálig”.
Ulmáék boldoggá avatási eljárását a Vatikán 2003-ban indította el. Ferenc pápa decemberben hagyta jóvá a család vértanúságáról szóló dekrétumot.
Az Ulma házaspárt a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet 1995-ben posztumusz a Világ Igaza címmel tüntette ki. A címet eddig összesen 7232 lengyelnek adományozták. Az Ulma család markowai házában 2016-ban megnyitották a második világháborús zsidómentő lengyelek múzeumát.
Markowában hat más család is bujatott zsidókat Ulmáék kivégzése után is. A 120 fős markowai zsidó közösségből 21-en élték túl a háborút.
A hitleri megszállás alá került Lengyelországban – a megszállt nyugat-európai országoktól eltérően –
Történészek szerint Lengyelországban 1939 és 1945 között 40-100 ezer zsidót mentettek meg. A mentés szervezett formát is öltött az emigráns lengyel kormány irányításával.
Megállapodott Ukrajna és Oroszország egy részleges, a Fekete-tenger területére vonatkozó tűzszünetről az amerikai kormány szerint.
A fekete-tengeri hajózás biztonságának kérdéseiről tárgyalt az orosz és az amerikai küldöttség hétfőn Rijádban – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden a Pervij Kanal tévécsatornának nyilatkozva.
Hollandiában tavaly 9958 beteg döntött az eutanázia mellett, ami egy év alatt 10 százalékos növekedést jelent – derült ki az eutanázia ellenőrzésért felelős regionális bizottságok (RTE) adataiból.
Az orosz állami duma belügyekbe való külföldi beavatkozást vizsgáló bizottsága anyagokat küldött a főügyészségnek és a külügyminisztériumnak a román hatóságok „Oroszországi Föderációval szembeni ellenséges cselekedeteiről”.
A hollandiai Drents Múzeum kiállításának biztonsági rendszere a lopás során nem működött megfelelően, ezért lophatták el a tolvajok a Romániából odavitt dák műkincseket.
Erőszakos mozgalommá nőtte ki magát az isztambuli főpolgármester bebörtönzése elleni tüntetéssorozat, s a legfőbb ellenzéki pártot fogják majd felelősségre vonni a rendvédelmi szervek tagjainak sérüléseiért és a keletkezett anyagi károkért.
Óriási botránnyal kell szembe néznie a Trump-kormányzatnak, miután a Fehér Ház megerősítette, hogy egy újságíró véletlenül bekerült egy csoportos csevegésbe, amelyben amerikai nemzetbiztonsági tisztségviselők egy jemeni katonai csapást terveztek.
Előrelépés történt egy fehér házi illetékes szerint azmerikai és orosz tisztségviselők közötti hétfői, egész napon át tartó tárgyalásokon, amelyek középpontjában a Kijev és Moszkva közötti tengeri tűzszünetre vonatkozó javaslat állt.
Több ezer, főként román állampolgárságú diákot gyanúsítanak azzal, hogy több százmillió fontot csaltak ki az Egyesült Királyság diákhitel-rendszerétől – közölte a The Sunday Times.
Nem kizárt, hogy az elmúlt hetekben kettőnél több telefonbeszélgetést folytatott egymással Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök.
szóljon hozzá!