Túl korai? A német szövetségi rendőrszakszervezet elnöke szerint a schengeni rendszer nem működik
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj
Bár az európai uniós tagállamok belügyminiszterei több éves huzavona után csütörtökön végre jóváhagyták, hogy Románia és Bulgária a schengeni övezet teljes jogú tagjává váljon, Nyugat-Európában nem mindenki örül a hírnek.
2024. december 16., 11:322024. december 16., 11:32
A Bild című német lap szerint Heiko Teggatz, a szövetségi rendőrszakszervezet vezetője keményen bírálta a schengeni bővítésről szóló döntést.
„Jelenleg egyre több európai állam folyamodik a belső határellenőrzés visszaállításának lehetőségéhez, mert Schengen nem működik. További országok schengeni övezetbe való bevonásáról gondolkodni több mint naivitás” – hangsúlyozta.
A hosszú várakozási idők megszűnését, a menettávok lerövidülését, a kerülőutak kiküszöbölését, az eddig a schengeni határt jelentő román–magyar határszakasz könnyed átjárhatóságát remélik nemcsak a térségben élők, hanem az erre átutazók is.
Teggatz szerint a bővítés elhamarkodott volt Románia és Bulgária esetében, „amelyeknek külső határai háborús övezetek és problémás területek mentén húzódnak”.
– vélekedett a szakszervezeti vezető.
Igaz ugyan, hogy Románia és Bulgária januártól a schengeni övezet teljes jogú tagjává válik, azonban ez nem jelenti azt, hogy nem kell kontrollra számítani.
Alexander Throm, a jelenleg ellenzékben levő Kereszténydemokrata Unió (CDU) belpolitikai szóvivője is óvatosságra int.
„Bulgária és Románia csatlakozásával a schengeni térség még közelebb kerül Törökországhoz, Moldovához és a Fekete-tengerhez. Ezért minél jobban figyelnünk kell arra, hogyan alakul az Európába irányuló és az EU-n belüli illegális migráció. Németországnak szüksége van a migránsok visszaküldésének lehetőségére a határairól, most jobban, mint valaha” – hangsúlyozta.
Fantasztikus sikernek nevezte Orbán Viktor Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez, kiemelve, hogy Románia csatlakozása a határon túli magyarok által régóta várt és a magyar nemzeti egység szempontjából fontos lépés.
A belügyminisztérium tisztviselői rámutatnak, hogy teljesen tisztázatlan, hogy a döntésnek milyen hatása lesz a bolgár és román elkövetők által Németországban elkövetett bűncselekmények alakulására.
A Románia és Bulgária teljes jogú schengeni csatlakozásáról szóló döntés a magyar nemzeti érdekeket is szolgálja – jelentette ki Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a csütörtöki döntést kommentálva.
Ezek a számok figyelemre méltóak – mutat rá a lap.
Nancy Faeser szociáldemokrata német belügyminiszter ugyanakkor üdvözölte a bővítést. „Németország régóta a csatlakozás mellett van. Az Európai Bizottság iránti bizalmat is növelné, ha egyértelmű lenne, hogy a célt sikerül elérni” – mondta.
Hosszú évek várakozása után végre teljes körű bebocsátást nyer Románia a schengeni „elitklubba”: az EU belügyminiszterei csütörtöki, brüsszeli ülésükön rábólintottak a teljes körű román és bolgár csatlakozás
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!