Marad. A Trump-adminisztráció nem semmisítheti meg a Signal-csevegést
Fotó: The Atlantic
Egy amerikai bíró csütörtökön elrendelte, hogy Donald Trump elnök kormánya őrizze meg a Signal üzenetküldő alkalmazáson küldött üzeneteket, amelyekben a jemeni húszik elleni támadási terveket vitatták meg, és amelyek nyilvánosságra kerültek, miután véletlenül megosztották őket egy újságíróval.
2025. március 28., 09:382025. március 28., 09:38
James Boasberg amerikai kerületi bíró Trump-adminisztrációval kapcsolatos végzése arra kötelezi a szövetségi ügynökségeket, amelyek vezetői részt vettek a csevegésben – köztük Pete Hegseth védelmi miniszter és John Ratcliffe CIA-igazgató –, hogy
A Trump-kormányzat egyik ügyvédje korábban a Reuters szerint azt mondta, hogy a szövetségi ügynökségek már dolgoznak azon, hogy megállapítsák, milyen feljegyzések léteznek még, hogy azokat meg lehessen őrizni.
Pam Bondi főügyész csütörtökön azt mondta, hogy Boasbergnek nem kellene foglalkoznia a Signal-üggyel és más, a Trump-kormányzatot érintő ügyekkel, és úgy jellemezte őt, mint aki
„Nem tud objektív lenni. Ezt kristálytisztán világossá tette” – mondta Bondi a Fox News-nak.
Trump korábban Boasberg felelősségre vonását követelte, miután a washingtoni bíró ideiglenesen megakadályozta, hogy a kormányzat kitoloncoljon néhány venezuelai migránst. Egy fellebbviteli bíróság szerdán helybenhagyta ezt a döntést.
Közben a Signal-csevegésben érintett szövetségi ügynökségeket kedden beperelte az American Oversight, egy, a kormányzati elszámoltathatóságáért küzdő csoport.
„Hálásak vagyunk a bíró döntéséért, amely megállítja ezeknek a kritikus fontosságú nyilvántartásoknak a további megsemmisítését. A nyilvánosságnak joga van tudni, hogyan születnek a háborúról és a nemzetbiztonságról szóló döntések – és az elszámoltathatóság nem tűnik el csak azért, mert egy üzenet esetében beállították az automatikus törlést” – mondta Chioma Chukwu, az American Oversight ideiglenes ügyvezető igazgatója egy nyilatkozatban.
A The Atlantic magazin szerdán olyan üzeneteket tett közzé, amelyeket szerinte a csoportban váltottak, miután a Trump-kormányzat tisztségviselői azt mondták, hogy azok nem minősülnek titkosnak, ezzel próbálva kisebbíteni az állítólagos jogsértés mértékét.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Hegseth a jelentés szerint a március 15-i támadások időzítéséről osztott meg információkat, köztük egy olyanról, amely a chatben terroristaként azonosított személy ellen irányult, órákkal a támadás kezdete előtt.
A csoportos csevegés létezése és az üzenetek véletlen megosztása egy újságíróval vitát váltott ki azzal kapcsolatosan, ahogy a Trump-kormányzat az érzékeny katonai és hírszerzési információkat kezeli.
A per nem kapcsolódik a nyilvánosságra hozatal nemzetbiztonsági vonatkozásaihoz, ehelyett az American Oversight azon állítására összpontosít, hogy az üzenetek kormányzati nyilvántartásnak számítanak, amelyeket az ügynökségeknek törvényesen meg kell őrizniük.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!