Fotó: Joe Biden/Facebook
Az amerikai elnök további egy évvel meghosszabbította pénteken a 2021-ben kihirdetett országos veszélyhelyzetet az Egyesült Államokban, Oroszország káros befolyásolási kísérleteire hivatkozva.
2023. április 08., 09:352023. április 08., 09:35
2023. április 08., 09:362023. április 08., 09:36
Joe Biden pénteken megjelent elnöki rendelete szerint a 2021. április 15-én hozott intézkedés indokai változatlanul fennállnak, vagyis számolni kell szokatlan és rendkívüli fenyegetéssel az amerikai nemzetbiztonságra, külpolitikára és gazdaságra nézve, amelyeket bizonyos, az orosz kormány felől érkező „meghatározott káros külföldi tevékenységek” jelentenek.
A Fehér Ház internetes oldalán megjelent rendelet
a biztonság aláásására irányuló kísérleteket olyan államokban és régiókban, amelyek fontosak az amerikai nemzetbiztonság szempontjából, valamint a nemzetközi jog régóta fennálló szabályainak megsértését, ideértve az államok területi integritásának tiszteletben tartására irányuló szabályokat.
A héten több nagy közösségi platformon is megjelentek dokumentumok olyan amerikai és NATO-tervekről, amelyek az ukrán haderő támogatásának, utánpótlásának és megerősítésének terveit részletezik, valamint ukrán és orosz háborús veszteségekről szólnak.
Az amerikai védelmi minisztérium helyettes szóvivője csütörtöki közleményében azt írta, hogy a Pentagonnak tudomása van a közösségi médiában megjelentekről, és vizsgálja az ügyet. Sabrina Singh ugyanakkor a dokumentumok hitelességéről nem bocsátkozott részletekbe.
A Twitter és Telegram közösségi oldalakon megjelent dokumentumokról elsőként beszámoló New York Timesnak nyilatkozó katonai szakértők szerint a nyilvánosságra hozott iratokban szereplő adatokat nagy valószínűséggel manipulálták.
Hozzátette, hogy csak porhintésről van szó, hiszen ha Oroszország valós katonai előkészületekről szóló információkhoz jutott volna, az nem kerül nyilvánosságra.
Dimitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt közölte, hogy Oroszországnak semmi kétsége nincs afelől, hogy az Egyesült Államok és a NATO közvetett és közvetlen módon beavatkozik Ukrajna és Oroszország konfliktusába, és ez a beavatkozás egyre fokozódik.
Demkó Attila: a kiszivárogtatott dokumentum részben hamisítvány, de eredetin alapul
Az orosz veszteségekről szóló rész egyértelműen hamis – kommentálta a kiszivárogtatott iratokat Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő. Közösségi oldalán rámutatott: teljes képtelenség a 17 ezer halott, ennél jóval több van, de a repülőeszköz-veszteség is.
„Az oroszok ezt elszúrták, 50/60 ezer még hihető lett volna. Az orosz propaganda is pont ezt a 17 ezer halottat tolja egyébként milblogger csatornákon. Az ukrán veszteség reális, a 70 ezer körüli halott. Az is reális, hogy amerikai különleges műveletiek vannak Ukrajnában - de nem sok és nem a fronton” – hangsúlyozta.
„Szerintem részben hamisítvány, de eredetin alapul, kb. tényleg így néznek ki a valóságban az ilyen anyagok, formátum, stb., de pont az egyik a legfontosabb adat, az orosz veszteség nagyon nem stimmel. Ezt eltekintve ügyes, mint ahogy a kijevi művelet is amivel építik a zavart az ukrán vezetésben – a Ki az orosz ügynök? játék –, körbe lövik Zelenszkijt” – hangsúlyozta Demkó Attila.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!