1947. április 12-én kezdődött el a felvidéki magyarok kitelepítése
A Csehszlovákiából kitelepített több ezer magyarnak emléket állító történelmi dokumentumfilmet vetíti április 12-én, a Felvidékről kitelepítettek emléknapján a Duna. A Baska József képzőművész gyermekkorának történetét bemutató alkotást a lánya, Baska Barbara rendezte.
2024. április 10., 18:442024. április 10., 18:44
A 2023-ban a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült hiánypótló, a felvidéki magyarok kitelepítéséről szóló Baska magyarul beszél – Baska József története című alkotást a Duna mutatta be premierként idén januárban. A történelmi dokumentumfilmet a Felvidékről kitelepítettek emléknapján, április 12-én ismét műsorra tűzi a csatorna. 1947-ben ezen a napon kezdődött a szlovákiai magyar lakosság Felvidékről való kitelepítése.
A rendező-forgatókönyvíró, Baska Barbara nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy festőművész édesapja, Baska József történetét egy lírai hangvételű alkotásban mutassa be. A dokumentumfilm azonban nem egyetlen család traumáját örökíti meg: több ezer Csehszlovákiából kitelepített magyarnak állít emléket, miközben a leszármazottaknak is igyekszik segíteni a transzgenerációs tragédia feldolgozásában.
„A nagymamám sosem beszélt a kitelepítésről, de édesapám mindig: leírta, lerajzolta, lefestette. A szekér, az állandó úton levés, a menekülés visszatérő motívuma volt.
– hangsúlyozta korábban Baska Barbara grafikusművész az M5 kulturális csatorna Librettó című műsorában.
A Baska József életútját bemutató dokumentumfilm a vetítés után hét napig megtekinthető a Médiaklikken.
Baska magyarul beszél – Baska József története április 12-én romániai idő szerint 13:55-től a Dunán és 22:00-tól az M5 műsorán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!