Fotó: Osztrák kancellária
Hiába reménykedik Románia és Bulgária, Bécs ismét jelezte: továbbra sem hajlandó jóváhagyni a két ország schengeni csatlakozását.
2023. november 18., 21:012023. november 18., 21:01
Ezt Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter jelentette be pénteken, bár igyekezett némileg tompítani a döntés élét.
„Ausztria ellenállása a schengeni bővítéssel szemben nem közvetlenül Bulgáriának és Romániának szól” – jelentette ki pénteken Schallenberg, aki elégedetlenségét fejezte ki az Európai Unió szabad mozgást biztosító övezetének működésével kapcsolatban, és jelezte, hogy a bécsi kormány fenntartja jelenlegi álláspontját az EU Tanácsában.
– mondta Schallenberg pénteken Bécsben a Marija Gabriel bolgár külügyminiszterrel folytatott megbeszélésén.
Alexander Schallenberg szerint a bécsi kormánynak „alapvető problémája” van a schengeni térség működésével, és az elmúlt hónapokban az EU-ba érkező nem uniós migránsok menedékkérelmeinek magas száma miatt panaszkodott.
Schallenberg ragaszkodik ahhoz, hogy fokozni kell az illegális migráció elleni fellépést, és további biztonsági intézkedéseket sürgetett az EU külső határain. Az osztrák külügyminiszter emlékeztetett arra, hogy számos schengeni ország a közelmúltban újra bevezette az ideiglenes határellenőrzést.
Marija Gabriel optimizmusának adott hangot Bulgária schengeni felvételének kilátásaival kapcsolatban: „Bulgária fokozni fogja a határvédelmi intézkedéseket, ha felveszik a schengeni övezetbe” – mondta, hangsúlyozva, hogy a bécsi kormány számíthat Szófia támogatására a bevándorlás jelentette kihívás kezelésében.
Eközben
A román kormányfő ezt a Nicolas Warneryvel, Franciaország új romániai nagykövetével folytatott megbeszélésén közölte.
„Románia a schengeni övezethez való csatlakozásban Franciaország támogatására támaszkodik, amelyhez hosszú és mély barátság fűz bennünket. Országunk minden kritériumnak megfelelt, a schengeni csatlakozás teljesen legitim. Megfelelő hozzáállásra van szükség, mert egy esetleges osztrák vétó a döntés ellen instabilitást generálna a térségben” – mondta Ciolacu miniszterelnök.
Romániának és Bulgáriának eredetileg 2011-ben kellett volna a schengeni térséghez csatlakoznia, azonban azóta több nyugat-európai tagállam sorozatosan kifogásokat emelt a felvételük ellen, kezdetben a korrupció és az igazságszolgáltatás reformjának elmaradása miatt.
Miután tavaly decemberre úgy tűnt, hogy ezeket az aggodalmakat sikerült eloszlatni, és minden tagállam elismerte, hogy a két ország teljes mértékben teljesíti a schengeni csatlakozás technikai feltételeit, az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának december 8-i ülése előtt Hollandia és Ausztria is kifogásokat emelt.
Hollandiának Bulgáriával van problémája: a holland kormány szerint a balkáni országban problémák vannak a jogállamisággal, ezért azok megoldásáig nem támogatja a schengeni csatlakozását.
Ausztria jelezte: mivel nem tartja kielégítőnek az uniós külső határok védelmét, mert egy év alatt több mint százezer migráns érkezett EU-tagállamokon keresztül az országba, nem támogatja a schengeni övezet bővítését. A vétóról való lemondás fejében Bécs a határőrizet szigorítását és a kitoloncolást lehetővé tevő uniós jogszabályokat követel. Románia és más európai országok lobbija ellenére Karl Nehammer osztrák kancellár továbbra sem hajlandó módosítani álláspontját.
Három ember megsérült Kijevben vasárnap reggel egy orosz rakétatámadás következtében – közölték az ukrán hatóságok.
Tüntetők tömegei gyűltek össze az Egyesült Államok városaiban az elnök januári hivatalba lépése óta a legnagyobb országos ellenzéki megmozduláson, hogy elítéljék Donald Trumpot.
A Kolozsváron és Csíkszeredában történtekkel kapcsolatban nem nagyköveti, hanem rögtön külügyminiszteri szinten került sor lépésekre – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője.
Az izraeli csapatok kiterjesztették ellenőrzésüket a Gázai övezet északi részén – közölte a hadsereg pénteken, napokkal azután, hogy a kormány bejelentette, hogy jelentős területeket akar elfoglalni egy déli hadművelettel.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken kijelentette, hogy az európai katonai tervezők egy hónapon belül kidolgozhatják az Ukrajnában állomásozó külföldi csapatkontingens telepítésének részleteit.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
szóljon hozzá!