Klaus Iohannis és Volodimir Zelenszkij Washingtonban szentesítette az egyezményt
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis román és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Washingtonban aláírta a két ország közötti kétoldalú biztonsági megállapodást.
2024. július 11., 20:102024. július 11., 20:10
2024. július 12., 08:172024. július 12., 08:17
A Románia és Ukrajna által aláírt politikai megállapodás szövege hasonló a más államok által aláírtakhoz, és olyan együttműködési területeket céloz meg, amelyek az ENSZ Alapokmányával összhangban megerősítik Ukrajna önvédelmi képességét és az orosz agresszió elleni küzdelmét, ugyanakkor Románia biztonságának megerősítését is célozzák. A megállapodás gyakorlatilag rendszerezi a Románia és Ukrajna között különböző területeken meglévő együttműködést, miközben
A tárgyalási irányvonalakat Románia elnöke és miniszterelnöke jóváhagyta, és a megállapodás megerősíti a két ország elnöke által 2023 júniusában, illetve októberében aláírt nyilatkozatban foglalt politikai kötelezettségvállalásokat.
A Románia által aláírt megállapodás a kétoldalú kapcsolatokat érintő konkrét területeket is tartalmaz, beleértve Ukrajna európai és euroatlanti útja során szükséges reformok folytatása iránti elkötelezettségével, a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak tiszteletben tartásával, a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelemben való együttműködésével kapcsolatos kérdéseket is.
A Washingtonban aláírt dokumentum szigorúan politikai, és nem jogi jellegű. A nyilatkozat kifejezetten kimondja, hogy a kötelezettségvállalások és az együttműködés végrehajtása a nemzeti, európai és nemzetközi joggal összhangban történik, ugyanakkor az e megállapodásból eredő valamennyi tevékenységet a meglévő forrásokkal lehet végrehajtani, a román fél érdekeit figyelembe véve.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön, a Romániával kötött kétoldalú biztonsági megállapodás aláírása után a közösségi médiában azt írta, hogy „hálás az országa és népe iránti szolidaritás minden megnyilvánulásáért”. „Klaus Iohannis román elnökkel Washingtonban biztonsági megállapodást írtunk alá a két ország között, amelyben konkrét együttműködési pontokat határoztunk meg a fekete-tengeri térség biztonságának megerősítése érdekében. Ukrajna megkapja Romániától a Patriot rendszert és emellett támogatást is védelmi iparunk számára. Ezenkívül Románia partnereinkkel együtt támogatni fogja az ukrán pilóták F-16-os kiképzőközpontját. Hálás vagyok az országunk és népünk iránti szolidaritás minden megnyilvánulásáért” – írta Zelenszkij az X platformon (volt Twitter).
Klaus Iohannis államelnök szintén írt az eseményről az X platformra. „Csatlakozunk más szövetségesekhez és partnerekhez, hogy tiszteletben tartsuk a vilniusi #G7 nyilatkozatban tett kötelezettségvállalásunkat” – írta a román elnök. Iohannis szerint Románia eddig is erős támogatója volt Ukrajnának, és továbbra is az lesz, hogy „Ukrajna védekezni tudjon, hogy megnyerje ezt a háborút, hogy egy igazságos békét kössön, és megtegye a lépéseket a fellendülés, a gazdasági stabilitás és az ellenálló képesség, valamint az EU- és NATO-integráció felé valamennyi polgára javára”.
A román küldöttségben az államelnökön kívül Luminiţa Odobescu külügyi és Angel Tîlvăr védelmi miniszter, valamint Nicolae Ciucă szenátusi elnök vett részt, az ukrán elnököt pedig többek között Dmitro Kuleba külügyminiszter kísérte el a ceremóniára.
Ukrajna egyébként több mint 20 állammal kötött eddig biztonsági megállapodást. Zelenszkij Washingtonban szerdán Luc Frieden luxemburgi miniszterelnökkel, hétfői varsói látogatása során pedig Lengyelországgal kötött ilyen tartalmú egyezséget.
Románia kétoldalú biztonsági megállapodást ír alá Ukrajnával csütörtök reggel – jelentette ki Klaus Iohannis államfő Washingtonban tartott szerdai sajtótájékoztatóján.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
Az Európai Parlament jobboldali, jobbközép és szociáldemokrata pártjai szerda este politikai megállapodásra jutottak az új Európai Bizottságról – adta hírül a Politico.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
Románia kijevi nagykövetsége a sürgősségi ügyekre korlátozza tevékenységét, és további intézkedéseket hozott a személyzet védelme érdekében, tekintettel az ukrajnai biztonsági fejleményekre – közölte szerdán a román külügyminisztérium.
Vlagyimir Putyin nyitott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal egy ukrajnai tűzszüneti megállapodásról, de kizárja, hogy nagyobb területi engedményeket tegyen, és ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev hagyjon fel a NATO-csatlakozási törekvésekkel.
Donald Trump New York-i büntetőügyének felfüggesztését kezdeményezte az ügyész kedden a leendő amerikai elnök következő négyéves hivatali időszakának végéig.
Az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékű katonai segélycsomag bejelentésére készül Ukrajnának – jelentette az Associated Press (AP) kedden amerikai tisztségviselőkre hivatkozva.
Dollármilliókat lenne hajlandó fizetni Izrael a tavaly októberben a Hamász terroristái által elrabolt és Gázába hurcolt túszokért.
szóljon hozzá!