Klaus Iohannis és Volodimir Zelenszkij Washingtonban szentesítette az egyezményt
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis román és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Washingtonban aláírta a két ország közötti kétoldalú biztonsági megállapodást.
2024. július 11., 20:102024. július 11., 20:10
2024. július 12., 08:172024. július 12., 08:17
A Románia és Ukrajna által aláírt politikai megállapodás szövege hasonló a más államok által aláírtakhoz, és olyan együttműködési területeket céloz meg, amelyek az ENSZ Alapokmányával összhangban megerősítik Ukrajna önvédelmi képességét és az orosz agresszió elleni küzdelmét, ugyanakkor Románia biztonságának megerősítését is célozzák. A megállapodás gyakorlatilag rendszerezi a Románia és Ukrajna között különböző területeken meglévő együttműködést, miközben
A tárgyalási irányvonalakat Románia elnöke és miniszterelnöke jóváhagyta, és a megállapodás megerősíti a két ország elnöke által 2023 júniusában, illetve októberében aláírt nyilatkozatban foglalt politikai kötelezettségvállalásokat.
A Románia által aláírt megállapodás a kétoldalú kapcsolatokat érintő konkrét területeket is tartalmaz, beleértve Ukrajna európai és euroatlanti útja során szükséges reformok folytatása iránti elkötelezettségével, a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak tiszteletben tartásával, a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelemben való együttműködésével kapcsolatos kérdéseket is.
A Washingtonban aláírt dokumentum szigorúan politikai, és nem jogi jellegű. A nyilatkozat kifejezetten kimondja, hogy a kötelezettségvállalások és az együttműködés végrehajtása a nemzeti, európai és nemzetközi joggal összhangban történik, ugyanakkor az e megállapodásból eredő valamennyi tevékenységet a meglévő forrásokkal lehet végrehajtani, a román fél érdekeit figyelembe véve.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön, a Romániával kötött kétoldalú biztonsági megállapodás aláírása után a közösségi médiában azt írta, hogy „hálás az országa és népe iránti szolidaritás minden megnyilvánulásáért”. „Klaus Iohannis román elnökkel Washingtonban biztonsági megállapodást írtunk alá a két ország között, amelyben konkrét együttműködési pontokat határoztunk meg a fekete-tengeri térség biztonságának megerősítése érdekében. Ukrajna megkapja Romániától a Patriot rendszert és emellett támogatást is védelmi iparunk számára. Ezenkívül Románia partnereinkkel együtt támogatni fogja az ukrán pilóták F-16-os kiképzőközpontját. Hálás vagyok az országunk és népünk iránti szolidaritás minden megnyilvánulásáért” – írta Zelenszkij az X platformon (volt Twitter).
Klaus Iohannis államelnök szintén írt az eseményről az X platformra. „Csatlakozunk más szövetségesekhez és partnerekhez, hogy tiszteletben tartsuk a vilniusi #G7 nyilatkozatban tett kötelezettségvállalásunkat” – írta a román elnök. Iohannis szerint Románia eddig is erős támogatója volt Ukrajnának, és továbbra is az lesz, hogy „Ukrajna védekezni tudjon, hogy megnyerje ezt a háborút, hogy egy igazságos békét kössön, és megtegye a lépéseket a fellendülés, a gazdasági stabilitás és az ellenálló képesség, valamint az EU- és NATO-integráció felé valamennyi polgára javára”.
A román küldöttségben az államelnökön kívül Luminiţa Odobescu külügyi és Angel Tîlvăr védelmi miniszter, valamint Nicolae Ciucă szenátusi elnök vett részt, az ukrán elnököt pedig többek között Dmitro Kuleba külügyminiszter kísérte el a ceremóniára.
Ukrajna egyébként több mint 20 állammal kötött eddig biztonsági megállapodást. Zelenszkij Washingtonban szerdán Luc Frieden luxemburgi miniszterelnökkel, hétfői varsói látogatása során pedig Lengyelországgal kötött ilyen tartalmú egyezséget.
Románia kétoldalú biztonsági megállapodást ír alá Ukrajnával csütörtök reggel – jelentette ki Klaus Iohannis államfő Washingtonban tartott szerdai sajtótájékoztatóján.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
szóljon hozzá!