2020-ban, mintegy 2,7 millió embernél diagnosztizáltak daganatos megbetegedést, és rák következtében 1,3 millióan veszették életüket
Fotó: 123RF
Az Európai Bizottság szerdán a rák elleni küzdelemmel kapcsolatos átfogó uniós tervet mutatott be, amely az Európai Egészségügyi Unió részeként négymilliárd euróval finanszírozná a daganatos betegségek kutatásával, kezelésével és a megelőzéssel kapcsolatos tevékenységeket.
2021. február 03., 20:312021. február 03., 20:31
A stratégia egyik célja, hogy 2025-re az unió lakosságának 90 százaléka nehézségek nélkül hozzáférhessen az olyan szűrővizsgálatokhoz, amelyek által a rákos megbetegedés még a kóros elváltozás korai állapotában felismerhetővé válik.
Az EU emellett – a nemzeti egészségügyi rendszerek hatékonyabb összehangolása érdekében – uniós szinten elismert onkológiai kezelési központok hálózatát tervezi kiépíteni.
A bizottság ezenkívül különös figyelmet fordít az egészséges életmóddal mint rákmegelőzési stratégiával kapcsolatos kampányok finanszírozására, a rákos betegek és ráktúlélők életmódjának javítására.
Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében felhívta a figyelmet, hogy
Mint írta, a stratégia kifejezetten jelentős, önálló költségvetéssel támogatja a tagállamok ezzel kapcsolatos fejlesztéseit. Az 1440 milliárd forintnak megfelelő pénzügyi keret létrehozása mellett a bizottság egy új, európai rákügyi tudásközpontot kialakításáról is döntött, amelynek legfőbb célja, hogy a daganatos betegségekkel kapcsolatos legfrissebb tudományos ismeretek minden uniós tagállamnak azonnal és egyenlően a rendelkezésére álljanak.
Az Európai Egészségügyi Unió program egyik kidolgozójának számító szocialista politikus közölte, büszke arra, hogy az általa szorgalmazott keretrendszer immár egyre több elemmel bővül és széles körű megvalósítása egyre közelebb van.
Az EU-ban a rákos betegek kezelésének éves gazdasági költségeit 100 milliárd euróra becsülik.
Szombaton 12 óráig 66 012 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás első fordulójában, 46,15 százalékuk nő és 53,85 százalékuk férfi – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A magyar származású Gorka Sebestényt nevezte meg terrorizmus elleni főigazgatóként és elnöki tanácsadóként Donald Trump pénteken.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.
Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be egy vagy több ukrajnai célpont ellen, ami újabb egyértelmű eszkalációt jelent Vlagyimir Putyin orosz elnök részéről – jelentette ki csütörtökön Peter Stano.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze a törvényszék rendelkezéseinek betartására szólított fel azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.
szóljon hozzá!