Az EU és Ukrajna kereskedelmi kapcsolatokról szóló, a mezőgazdaságot is érintő elvi megállapodásra jutott

Ukrajna

Kereskedelmi kapcsolatok. Az Európai Bizottság szerint az EU és Ukrajna közötti megállapodás teljes mértékben figyelembe veszi az uniós tagállamok és termelők által felvetett egyes mezőgazdasági ágazatok érzékenységét

Fotó: Facebook/European Commission

Az Európai Unió és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról, amely „teljes mértékben figyelembe veszi az uniós tagállamok és termelők által felvetett egyes mezőgazdasági ágazatok érzékenységét” – közölte az Európai Bizottság hétfőn.

Krónika

2025. július 01., 08:312025. július 01., 08:31

A brüsszeli közleményben kiemelték: a megállapodás hosszú távú, kiszámítható és kölcsönös keretet hoz létre Ukrajna uniós csatlakozási folyamatának összefüggésében.

Ukrajna kötelezettséget vállalt arra, hogy 2028-ig fokozatosan összehangolja mezőgazdasági termelési szabványait az EU szabványaival, uniós csatlakozási céljaival összhangban – írták.

A korszerűsített megállapodás tehát egyenlő versenyfeltételeket teremt a felek között, ugyanis

a piacra jutás feltétele, hogy Ukrajna fokozatosan igazodjon egyebek mellett az állatjóléti, a növényvédő szerek használatával kapcsolatos és az állatgyógyászati készítményekre vonatkozó szabályokhoz

– emelték ki.

A megállapodás védzáradékot vezet be, amelynek keretében mindkét félnek lehetősége lesz arra, hogy olyan védintézkedési mechanizmust aktiváljon, amely lehetővé teszi megfelelő intézkedések elfogadását olyan helyzetekben, amikor a behozatal bármelyik fél számára kedvezőtlen hatásokat okozhat.

A felülvizsgált megállapodás bővíti az agrár-élelmiszeripari termékek kereskedelmi lehetőségeit is, „egyensúlyt teremtve Ukrajna EU-val folytatott kereskedelmének támogatása és bizonyos uniós mezőgazdasági ágazatok és érdekelt felek érzékenységének teljes körű figyelembevétele között”.

Az egyes termékek piacra jutása a megállapodás alapján változó lesz:

a legérzékenyebb termékek, például a cukor, a baromfi, a tojás, a búza, a kukorica és a méz esetében az eredeti szabadkereskedelmi egyezményhez képest csak szerény mértékű behozatali növekedés lehetséges,

míg bizonyos, úgynevezett nem érzékeny termékek esetében a felek teljes kereskedni liberalizációban állapodtak meg.

Ukrajna például növelni fogja a sertéshús, a baromfi és a cukor exportjára vonatkozó kvótákat, és csökkenti vagy eltörli a vámokat más termékek esetében – magyarázták. Ez – mint írták – növelni fogja az európai gazdálkodók exportlehetőségeit, különösen az Ukrajnával szomszédos tagállamokban.

Az Európai Bizottság közölte: a megállapodás kiegyensúlyozott, méltányos és realisztikus. A nehéz geopolitikai körülmények között a lehető legjobb eredményt képviseli, ugyanis orvosolja a tagállamok, a gazdálkodók és az élelmiszer-termelők által hangoztatott aggodalmakat.

A megállapodás hatálybalépéséhez az Európai Unió Tanácsának jóváhagyása szükséges. Amíg ez meg nem történik, a meglévő kereskedelmi megállapodások június 5-i lejárta után átmeneti intézkedések biztosítják, hogy a kereskedelmi forgalom zavartalanul folytatódjon az EU és Ukrajna között – tájékoztattak.

Eközben első kijevi látogatásán

Johann Wadephul német külügyminiszter további katonai segítséget ígért Ukrajnának.

„Ukrajna szabadsága és jövője kül- és biztonságpolitikánk legfontosabb feladata” – fogalmazott a májusban hivatalba lépett miniszter, miután hétfőn a német fegyvergyártás képviselőivel együtt megérkezett az ukrán fővárosba.

Hozzáfűzte: Németország „szilárdan Ukrajna mellett fog állni, hogy az ország továbbra is sikeresen meg tudja védeni magát – modern légvédelemmel és más fegyverekkel, humanitárius és gazdasági segítséggel”.

Wadephul kijevi útját biztonsági okokból érkezéséig nem hozták nyilvánosságra. A külügyminiszter tárgyalt ukrán kollégájával, Andrij Szibihával, és lerótta tiszteletét az 1941-ben megölt több mint 33 ezer zsidó áldozat előtt, akiket Babij Jarnál gyilkoltak meg a nácik.

„Ukrajna fogja meghatározni, hogy Európa olyan hely marad-e, ahol a szabadság és az emberi méltóság győzedelmeskedik – vagy olyan kontinenssé válik, ahol az erőszak újrarajzolja a határokat” – jelentette ki Wadephul.

A miniszter szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nem a békére, hanem hódításra és mások mindenáron való leigázására törekszik.

„Ezért maradunk továbbra is teljes mértékben elkötelezettek Ukrajna támogatása iránt” – mondta.

Wadephul kiemelte, hogy miközben Putyin nem hajlandó valódi diplomáciai lépéseket tenni a háború befejezéséért, Ukrajna folyamatosan bizonyította, hogy hajlandó komoly tárgyalásokra.

Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter a Jevropejszka Pravda hírportál szerint később arról tájékoztatott, hogy a német tárcavezető kijevi megbeszélésein Ukrajna katonai támogatásáról, a védelmi együttműködésről, valamint a kétoldalú kapcsolatok számos más kérdéséről esett szó. Kiemelte: tárgyaltak arról, miként lehetne megállítani Oroszország Ukrajnával szembeni agresszióját, és hogyan lehet csökkenteni az Európára nehezedő orosz fenyegetést. Szibiha megköszönte Németországnak a vezető szerepet Ukrajna támogatásában,

különösen a katonai szállítmányokat és a légvédelem megerősítése terén nyújtott segítséget.

„Megvitattuk, hogyan lehet elérni a békét erőn keresztül, aminek két kulcseleme van: Ukrajna megerősítése és a nyomás fokozása Oroszországra. Hálásak vagyunk Németországnak azért a jelentős szerepért, amelyet az ukrán légvédelmi pajzs megerősítésében vállalt. A német fegyverek ukrán életeket mentenek. Továbbá megvitattuk Németország hozzájárulását Ukrajna saját nagy hatótávolságú képességeinek és pilóta nélküli repülőeszközeinek (drónjainak) fejlesztéséhez, ami egy kölcsönösen előnyös együttműködés” – fejtette ki az ukrán miniszter.

Ezenkívül megköszönte Németország aktív szerepét az Oroszország elleni 18. uniós szankciócsomag előkészítésében is. „Szóba került továbbá az Ukrajna európai integrációjának előmozdításához szükséges további erőfeszítések kérdése is. Nagyra értékelem Németország határozott támogatását Ukrajna EU-tagságával kapcsolatban” – tette hozzá Szibiha.

Wadephul május 9-én, néhány nappal hivatalba lépése után már járt egyszer Ukrajnában, de akkor az EU külügyminisztereinek informális tanácskozásán vett részt Lembergben (Lvivben).

Mindeközben

Keith Kellogg, az Egyesült Államok különleges képviselője visszautasította azokat az orosz állításokat, amelyek szerint Ukrajna és az Egyesült Államok felelős a béketárgyalások késlekedéséért,

és azzal érvelt, hogy Moszkva az, aki továbbra is akadályozza az általa kezdeményezett háború befejezésére irányuló erőfeszítéseket.

„Peszkov legutóbbi megjegyzései a tárgyalások állásáról orwelliek. Az orosz állítások, miszerint az Egyesült Államok és Ukrajna az, amely hátráltatja a béketárgyalásokat, megalapozatlanok. Trump elnök következetes és hajthatatlan volt a háború befejezését célzó előrelépés érdekében. Azonnali tűzszünetet és a háborút lezáró háromoldalú tárgyalások megkezdését sürgetjük. Oroszország nem húzhatja tovább az időt, miközben civil célpontokat bombáz Ukrajnában” – szögezte le Kellogg az X-en.

Az amerikai illetékes arra reagált, hogy

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője vasárnap azzal vádolta Washingtont és Kijevet, hogy hátráltatják az előrelépést, és kijelentette, hogy a béketárgyalások jövőbeli fejleményei Ukrajna álláspontjától, az amerikai közvetítés hatékonyságától és a harctéri helyzettől függnek.

„Természetesen sok múlik a kijevi rezsim álláspontján” – mondta Peszkov egy fehérorosz televíziós csatornának adott interjúban a Reuters szerint. „Attól függ, hogy mennyire hatékonyan folytatódnak Washington közvetítői erőfeszítései” – tette hozzá.

E megjegyzések ellenére Oroszország elutasította az Egyesült Államok által támogatott tűzszüneti javaslatot, és folytatta az ukrán városok elleni támadásokat, rekordszámú drónt indítva ukrán városok ellen. Júniusban Vlagyimir Putyin orosz elnök nyíltan kijelentette, hogy „egész Ukrajna a miénk”, ami további kétségeket ébresztett a Kreml hajlandóságát illetően, hogy érdemi tárgyalásokba bocsátkozzon.

Mint ismeretes, bár idén két béketárgyalási fordulóra is sor került Isztambulban Oroszország és Ukrajna között – május 16-án és június 2-án –, a megbeszélések nem vezettek áttöréshez az ellenségeskedések befejezése terén.

Bár az isztambuli találkozókon figyelemre méltó fogolycserékre került sor, nem történt kézzelfogható előrelépés a béke felé.

Eközben

a Kreml hétfőn azt közölte, hogy tudomásul vette Lindsey Graham amerikai szenátor megjegyzéseit, aki egy Oroszországgal szembeni új, kemény szankciós törvénytervezetet támogat, és hogy a tervezet támogatóinak mérlegelniük kell annak hatását az ukrajnai békemegállapodás elérésére irányuló erőfeszítésekre.

Graham az ABC Newsnak adott vasárnapi interjújában elmondta, hogy Donald Trump elnök azt mondta neki, hogy a szankciós törvényjavaslatot – amely 500 százalékos vámot vetne ki az orosz olajat vásárló országokra, például Kínára és Indiára – szavazásra kell bocsátani.

Graham „nagy áttörésnek” nevezte Trump döntését, amely szerinte része azoknak az erőfeszítéseknek, amelyek Vlagyimir Putyin orosz elnököt a tárgyalóasztalhoz akarják ültetni Ukrajnával kapcsolatban, és Trumpnak „eszközt” adnak ennek eléréséhez.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Trump mérlegelheti, hogy aláírja-e a törvényt, ha és amikor az átmegy a kongresszuson.

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov Graham megjegyzéseivel kapcsolatban hétfőn azt mondta, hogy Oroszország tisztában van az amerikai szenátor álláspontjával, és tudomásul vette nyilatkozatát.

„A szenátor nézeteit jól ismerjük, jól ismeri az egész világ. A megrögzött oroszgyűlölők csoportjához tartozik. Ha rajta múlna, ezeket a szankciókat már régen bevezették volna” – mondta Peszkov.

„Segítette volna ez az (ukrajnai) rendezési (folyamatot)? Ezt a kérdést azoknak kellene feltenniük maguknak, akik ilyen dolgokat kezdeményeznek” – tette hozzá.

Közben az ukrán vezérkar hétfőn azt közölte: az ukrán erők stabilizálták a helyzetet a Szumi területen, és távolabb szorították az orosz hadsereget a régió fővárosától, Szumitól.

Moszkva májusban indította el új nyári hadjáratát, amelynek célja, hogy egyre mélyebbre nyomuljon Ukrajna északkeleti és keleti régióiba,.

Az ukrán csapatok előrenyomultak a Szumi városától kevesebb mint 30 kilométerre fekvő Olekszijivka falu közelében, és felszabadították Andrijivka falut, amelyet Oroszország június elején foglalt el – áll a közleményben.

Közben Ukrajna a vezérkar szerint megállította az orosz előrenyomulást a Junakivka-Jablunivka-Novomikolajivka-Olekszijivka-Kindrativka vonal mentén és az orosz határon, Kurszki terület közelében is.

Oroszország a legjobb dandárjait telepítette a frontvonal ezen szakaszára, és nagy hatótávolságú tüzérséget, repülőgépeket és támadó drónokat vet be

– közölte a vezérkar.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szintén azt állította, hogy az ukrán csapatok megállították az orosz offenzívát Szumi területen.

„Az orosz támadási terv a Szumi területen nem jár sikerrel – hála minden ukrán egységnek, amely a területen tevékenykedik” – mondta Zelenszkij a katonai vezetéssel és Rusztem Umerov védelmi miniszterrel folytatott megbeszélése után.

Az orosz offenzíva célja, hogy keleten elérje a Donyecki és Luhanszki terület közigazgatási határait, és pufferzónát hozzon létre a Szumi és a Harkivi terület határvidékén – közölte Olekszandr Szirszkij főparancsnok június 21-én újságírókkal.

Az orosz erők emellett megpróbálják teljesen kiszorítani az ukrán csapatokat az oroszországi Kurszki és Belgorodi területről.

Ukrajna tavaly augusztusban indított határokon átnyúló offenzívát a Kurszki terület ellen, amely az ukrán Szumi területtel határos, és kezdetben 1300 négyzetkilométert foglalt el, de ennek a területnek a túlnyomó többségét elvesztette az év elején indított orosz ellentámadásban.

Moszkva azt állította, hogy április 26-án teljesen felszabadította a régiót, de ezt az állítást Ukrajna visszautasította, később pedig maguk az orosz tisztségviselők is vitatták.

Mindeközben a Moszkva által 2022-ben Oroszország részének nyilvánított Luhanszk vezetője, Leonyid Paszecsnyik hétfőnb este a Pervij Kanal televíziós csatornának nyilatkozva azt állította: az osoz hadsereg teljes egészében elfoglalta a régiót.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Hét kutyát mentettek ki a pénzügyőrök egy román furgon forró rakteréből

Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.

Hét kutyát mentettek ki a pénzügyőrök egy román furgon forró rakteréből
2025. június 29., vasárnap

Trump levélben „vámolja meg” kereskedelmi partnereit

Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.

Trump levélben „vámolja meg” kereskedelmi partnereit
2025. június 29., vasárnap

Budapest Büszkeség: szeretet, szabadság, feljelentés és ellenzéki „egyesülés” a betiltott Pride-on

A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.

Budapest Büszkeség: szeretet, szabadság, feljelentés és ellenzéki „egyesülés” a betiltott Pride-on
2025. június 28., szombat

Erdő Péter aranymiséjét ünnepelték a Szent István-bazilikában

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.

Erdő Péter aranymiséjét ünnepelték a Szent István-bazilikában
2025. június 27., péntek

Putyin: Oroszország kész tovább tárgyalni Ukrajnával

Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.

Putyin: Oroszország kész tovább tárgyalni Ukrajnával
2025. június 27., péntek

Elfogtak egy csalás miatt körözött székely férfit Budapesten

Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.

Elfogtak egy csalás miatt körözött székely férfit Budapesten
2025. június 27., péntek

Nicușor Dan Brüsszelben: le kell nyelni a keserű pirulát

Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.

Nicușor Dan Brüsszelben: le kell nyelni a keserű pirulát
2025. június 27., péntek

Von der Leyen szerint Ukrajna kiérdemelte az uniós csatlakozást, Orbán ezt „zárójelbe teszi”

Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.

Von der Leyen szerint Ukrajna kiérdemelte az uniós csatlakozást, Orbán ezt „zárójelbe teszi”
2025. június 26., csütörtök

EU-csúcs: kulcsfontosságú öt év előtt áll az európai védelem

A következő öt év döntő jelentőségű lesz az Európai Unióban a védelmi készenlét megerősítésében – hangsúlyozták az EU-tagállamok vezetői csütörtöki brüsszeli EU-csúcstalálkozójukon kiadott nyilatkozatukban.

EU-csúcs: kulcsfontosságú öt év előtt áll az európai védelem
2025. június 26., csütörtök

Több iskolás kisgyermeket gázolt el egy férfi Pekingben

Több kisgyermeket gázolt el autójával egy kínai férfi csütörtökön Peking külvárosának egyik általános iskolája mellett – közölték a hatóságok és a kínai állami média.

Több iskolás kisgyermeket gázolt el egy férfi Pekingben