Bogdan Aurescu és Szijjártó Péter a román–magyar stratégiai partnerség fenntartásának fontosságát hangsúlyozta közös sajtótájékoztatóján
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Mindig vannak zavarkeltők, de fenntartjuk a magyar–román stratégiai partnerséget – ezt emelte ki egyfajta fő üzenetként Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a román kollégájával kedden folytatott budapesti tárgyalásait követő sajtótájékoztatón. Bogdan Aurescu kitérő választ adott lapunknak a kisebbségi törvény elfogadásának időpontjára vonatkozó kérdésére.
2022. november 15., 12:542022. november 15., 12:54
2022. november 15., 15:182022. november 15., 15:18
A parlamenttől, a törvényhozói munka dinamikájától függ, hogy mikor kerül napirendre a kisebbségi törvény Romániában – jelentette ki a Krónika kérdésére válaszolva Bogdan Aurescu román külügyminiszter a Szijjártó Péterrel tartott közös sajtótájékoztatóján. Felvetésünkre, miszerint a hosszú évek óta halogatott jogszabály a kormányprogram része,
Azt is megkérdeztük Aurescutól, hogy mi a román kormány álláspontja a Magyarországnak járó európai uniós pénzek blokkolásáról szóló tárgyalásokról, a várható döntésről. A külügyi tárca vezetője elmondta: Románia mindig bátorította az Európai Bizottság (EB) és Magyarország közötti együttműködést, amelyek a legjobb megoldásokat eredményezik. „Biztos vagyok abban, hogy olyan megoldás születik, amely az EB elvárásainak is eleget tesz, illetve melynek révén Magyarország is megkaphatja az uniós pénzeket” – fogalmazott Bogdan Aurescu.
A román és a magyar külügyminiszter vezette delegáció tárgyalása Budapesten
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Szijjártó Pétertől azt kérdeztük a keddi sajtótájékoztatón: milyen esélyt lát Románia schengeni csatlakozására, miután holland, de újabban svéd részről is elutasításra hajló véleményeket hallhattunk. A magyar külgazdasági és külügyminiszter arra emlékeztetett, hogy az övezet bővítésének egyértelmű feltétele a határvédelem hatékony biztosítása. Hozzátette, nem ideológiai, politikai, érzelmi kérdésről van szó. „A magyar–román határon nincs migrációs nyomás, ami azt jelenti, a románok máshol hatékonyan védik határaikat. A magyar és a román határőrség, rendőrség közötti együttműködés kiváló. Ezekből a tényekből tudunk kiindulni, amelyek arról szólnak, hogy Románia teljesíti a schengeni elvárásokat. Csak bízom benne, hogy a valós teljesítmény alapján születik döntés” – válaszolta a Krónika kérdésére Szijjártó Péter.
Jövőre megnyílik a budapesti székhelyű magyar–román kereskedelmi kamara
Jövő évben nyitják meg a budapesti székhelyű magyar–román kereskedelmi kamarát – jelentette be magyarországi hivatalos látogatásán a román külügyminiszter. Bogdan Aurescu azt mondta a Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel tartott megbeszélését követően, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalom értéke tavaly elérte a 11 milliárd eurót, és az idei év első hét hónapjában 32 százalékos növekedést regisztráltak. A világjárvány és az ukrajnai háború negatív hatásai dacára növekszik a két ország kétoldalú kereskedelme; a román-magyar kereskedelmi kamara létrehozása ezt a kapcsolatot helyezi szilárdabb alapokra. „A magyar fél biztosítani fogja a szükséges finanszírozást a kamara létrehozásához – helyiségeket, személyzetet és így tovább –, hogy a lehető leghamarabb, már a jövő év elején megnyithassuk” – mondta Aurescu.
Egyébként éppen húsz éve írták alá a két ország stratégiai partnerségéről szóló megállapodást. „Mindig vannak ellenérdekeltek, mindig vannak zavarkeltők, akik akkora hangorkánt gerjesztenek, hogy úgy tűnik, mintha többen lennének, mint mi. De a helyzet az, hogy a két ország jelenlegi kormányainak van egy világos és mindenki számára könnyen érthető és látható célja, ami pedig az, hogy ezt a stratégiai partnerséget fenntartsuk, egészen egyszerűen azért, mert a két országnak és a két nemzetnek ez jó” – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
A tárcavezető azt is elmondta, hogy a magyar kormány erőforrásként tekint egymás nemzeti közösségeire a kétoldalú kapcsolatok szempontjából. A magyarországi román nemzeti kisebbség költségvetési támogatása hatszorosára nőtt 2010 óta, az ortodox egyház támogatása pedig hétszeresére. A miniszter az energiaellátás biztonságáról elmondta, hogy Romániának jelentős szerepe van a földgázbeszerzés diverzifikációjában, amit elősegít a két ország közötti interkonnektor kapacitásának évi 1,75 milliárdról 2,5 milliárd köbméterre bővítése is. Hozzátette: hamarosan aláírják azt a négyoldalú megállapodást, amelynek eredményeként Magyarország Azerbajdzsánból Georgián és Románián keresztül zöld villamos energiát tud majd importálni.
Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke kedden az MTI-nek elmondta: Bogdan Aurescuval Orbán Viktor kormányfő is tárgyalt a nap folyamán a Karmelita kolostorban.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
szóljon hozzá!