Bogdan Aurescu és Szijjártó Péter a román–magyar stratégiai partnerség fenntartásának fontosságát hangsúlyozta közös sajtótájékoztatóján
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Mindig vannak zavarkeltők, de fenntartjuk a magyar–román stratégiai partnerséget – ezt emelte ki egyfajta fő üzenetként Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a román kollégájával kedden folytatott budapesti tárgyalásait követő sajtótájékoztatón. Bogdan Aurescu kitérő választ adott lapunknak a kisebbségi törvény elfogadásának időpontjára vonatkozó kérdésére.
2022. november 15., 12:542022. november 15., 12:54
2022. november 15., 15:182022. november 15., 15:18
A parlamenttől, a törvényhozói munka dinamikájától függ, hogy mikor kerül napirendre a kisebbségi törvény Romániában – jelentette ki a Krónika kérdésére válaszolva Bogdan Aurescu román külügyminiszter a Szijjártó Péterrel tartott közös sajtótájékoztatóján. Felvetésünkre, miszerint a hosszú évek óta halogatott jogszabály a kormányprogram része,
Azt is megkérdeztük Aurescutól, hogy mi a román kormány álláspontja a Magyarországnak járó európai uniós pénzek blokkolásáról szóló tárgyalásokról, a várható döntésről. A külügyi tárca vezetője elmondta: Románia mindig bátorította az Európai Bizottság (EB) és Magyarország közötti együttműködést, amelyek a legjobb megoldásokat eredményezik. „Biztos vagyok abban, hogy olyan megoldás születik, amely az EB elvárásainak is eleget tesz, illetve melynek révén Magyarország is megkaphatja az uniós pénzeket” – fogalmazott Bogdan Aurescu.
A román és a magyar külügyminiszter vezette delegáció tárgyalása Budapesten
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Szijjártó Pétertől azt kérdeztük a keddi sajtótájékoztatón: milyen esélyt lát Románia schengeni csatlakozására, miután holland, de újabban svéd részről is elutasításra hajló véleményeket hallhattunk. A magyar külgazdasági és külügyminiszter arra emlékeztetett, hogy az övezet bővítésének egyértelmű feltétele a határvédelem hatékony biztosítása. Hozzátette, nem ideológiai, politikai, érzelmi kérdésről van szó. „A magyar–román határon nincs migrációs nyomás, ami azt jelenti, a románok máshol hatékonyan védik határaikat. A magyar és a román határőrség, rendőrség közötti együttműködés kiváló. Ezekből a tényekből tudunk kiindulni, amelyek arról szólnak, hogy Románia teljesíti a schengeni elvárásokat. Csak bízom benne, hogy a valós teljesítmény alapján születik döntés” – válaszolta a Krónika kérdésére Szijjártó Péter.
Jövőre megnyílik a budapesti székhelyű magyar–román kereskedelmi kamara
Jövő évben nyitják meg a budapesti székhelyű magyar–román kereskedelmi kamarát – jelentette be magyarországi hivatalos látogatásán a román külügyminiszter. Bogdan Aurescu azt mondta a Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel tartott megbeszélését követően, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalom értéke tavaly elérte a 11 milliárd eurót, és az idei év első hét hónapjában 32 százalékos növekedést regisztráltak. A világjárvány és az ukrajnai háború negatív hatásai dacára növekszik a két ország kétoldalú kereskedelme; a román-magyar kereskedelmi kamara létrehozása ezt a kapcsolatot helyezi szilárdabb alapokra. „A magyar fél biztosítani fogja a szükséges finanszírozást a kamara létrehozásához – helyiségeket, személyzetet és így tovább –, hogy a lehető leghamarabb, már a jövő év elején megnyithassuk” – mondta Aurescu.
Egyébként éppen húsz éve írták alá a két ország stratégiai partnerségéről szóló megállapodást. „Mindig vannak ellenérdekeltek, mindig vannak zavarkeltők, akik akkora hangorkánt gerjesztenek, hogy úgy tűnik, mintha többen lennének, mint mi. De a helyzet az, hogy a két ország jelenlegi kormányainak van egy világos és mindenki számára könnyen érthető és látható célja, ami pedig az, hogy ezt a stratégiai partnerséget fenntartsuk, egészen egyszerűen azért, mert a két országnak és a két nemzetnek ez jó” – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
A tárcavezető azt is elmondta, hogy a magyar kormány erőforrásként tekint egymás nemzeti közösségeire a kétoldalú kapcsolatok szempontjából. A magyarországi román nemzeti kisebbség költségvetési támogatása hatszorosára nőtt 2010 óta, az ortodox egyház támogatása pedig hétszeresére. A miniszter az energiaellátás biztonságáról elmondta, hogy Romániának jelentős szerepe van a földgázbeszerzés diverzifikációjában, amit elősegít a két ország közötti interkonnektor kapacitásának évi 1,75 milliárdról 2,5 milliárd köbméterre bővítése is. Hozzátette: hamarosan aláírják azt a négyoldalú megállapodást, amelynek eredményeként Magyarország Azerbajdzsánból Georgián és Románián keresztül zöld villamos energiát tud majd importálni.
Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke kedden az MTI-nek elmondta: Bogdan Aurescuval Orbán Viktor kormányfő is tárgyalt a nap folyamán a Karmelita kolostorban.
Az izraeli csapatok kiterjesztették ellenőrzésüket a Gázai övezet északi részén – közölte a hadsereg pénteken, napokkal azután, hogy a kormány bejelentette, hogy jelentős területeket akar elfoglalni egy déli hadművelettel.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken kijelentette, hogy az európai katonai tervezők egy hónapon belül kidolgozhatják az Ukrajnában állomásozó külföldi csapatkontingens telepítésének részleteit.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
szóljon hozzá!