Fotó: Képernyőmentés – videofelvétel
Az Egyesült Államok kormánya több mint két héttel azelőtt figyelmeztette Oroszországot, hogy a Moszkva külvárosában található Crocus City Hall koncertterem potenciális terrortámadás célpontja, hogy fegyveresek március 22-én tüzet nyitottak volna az ott tartózkodókra – jelentette a Washington Post kedden.
2024. április 03., 11:412024. április 03., 11:41
A tömeges lövöldözésben legalább 143 ember vesztette életét, ami 2004 óta a leghalálosabb terrortámadás volt Oroszországban. Az Iszlám Állam ISIS-K nevű ága vállalta magára a támadást, és az amerikai hírszerzés tisztviselői később megerősítették az állítást.
A Washington Post meg nem nevezett amerikai tisztségviselőkre hivatkozva azt írta, hogy az Egyesült Államok a Moszkvának adott tájékoztatásban kifejezetten a Crocus City Hallt jelölte meg lehetséges ISIS-célpontként.
Vlagyimir Putyin orosz elnök napokkal a tömeges lövöldözés előtt nyilvánosan „nyílt zsarolásnak” és „társadalmunk destabilizálására tett kísérletnek” minősítette a lehetséges terrortámadásokra vonatkozó nyugati figyelmeztetéseket.
Putyin továbbra is megpróbálta a támadást Ukrajnához kötni, annak ellenére, hogy az ISIS nyilatkozatai és az ukrán részvételre utaló bizonyítékok hiánya ellenére.
Az Egyesült Államok a „figyelmeztetési kötelezettség” doktrína értelmében rendszeresen megosztja más országokkal a potenciális terrortámadásokkal kapcsolatos hírszerzési információkat, de szakértők a Washington Postnak elmondták, hogy szokatlan, hogy egy ellenféllel szemben konkrét célpontok részleteit közlik.
Az Egyesült Államok oroszországi nagykövetsége március 7-én figyelmeztetést adott ki, miszerint „a szélsőségeseknek közvetlen tervei vannak arra, hogy nagy moszkvai tömegrendezvényeket célozzanak meg”, és felszólította az amerikai állampolgárokat, hogy a következő 48 órában maradjanak távol a zsúfolt területektől és rendezvényhelyszínektől. Az Egyesült Királyság, Kanada, Németország és számos más ország nem sokkal később hasonló nyilatkozatot tett közzé.
A támadásokról készült videofelvételeken látható, hogy a támadók alig ütköztek ellenállásba, és a rendőrség speciális egységei csak akkor érkeztek a helyszínre, amikor a fegyveresek már elmenekültek.
Irán a jelentések szerint a Crocus City Hall-i lövöldözés előtt szintén figyelmeztette Oroszországot, hogy Oroszország területén egy nagyobb „terrorista művelet” veszélye fenyeget.
Az ukrán katonai hírszerzés vezetője, Kirilo Budanov március 27-én azt mondta, hogy Putyin legkésőbb február 15-én értesült a terrorfenyegetésről.
Moszkva ugyanakkor továbbra is azt mondja: túl általános volt az amerikai figyelmeztetés.
a belügyminisztérium vezetőségének keddi moszkvai kibővített tanácskozásán.
Putyin arra figyelmeztetett, hogy az Oroszország ellen bevetett terrorizmus kétélű fegyver. „Fontos számunkra, hogy ne csak a közvetlen elkövetőket találjuk meg, hanem a láncolat összes láncszemét, a végső bűnös haszonélvezőit ennek az atrocitásnak. Biztosan el fogunk jutni hozzájuk” – hangsúlyozta az elnök.
A tanácskozáson
A tárca a napokban fejezte be a migráció felett az állami ellenőrzést megszigorító törvénytervezet kidolgozását. Elfogadása esetén a jogszabály alapján a külföldiektől biometrikus adatokat vesznek majd, valamint évi 90 napra csökkentik az országban való tartózkodásuk maximális időtartamát.
Szergej Nariskin, az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) igazgatója kedden elmondta, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) valóban kapott készülő terrortámadásra való figyelmeztetést az Egyesült Államokból, ám a tengerentúlról származó információk túl általánosak voltak ahhoz, hogy a készülő krasznogorszki támadás valamennyi résztvevőjét azonosítani lehetett volna.
A NATO és az Oroszországi Föderáció közötti közvetlen konfliktusban Lengyelország és a balti államok lennének az „elsők, akik szenvednének” – mondta Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) igazgatója kedden.
J.D. Vance amerikai alelnök szerint Európának sem jó, ha kizárólag az Egyesült Államokra bízza saját biztonságát.
A holland rendőrség kedden bejelentette, hogy letartóztattak egy ötödik gyanúsítottat a dák műkincsek elrablásának ügyében.
Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyinnal, lehetőség látszik az orosz–amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne – mondta Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott.
Ismét figyelmeztette J. D. Vance amerikai alelnök Volodimir Zelenszkit, miután az ukrán elnök azzal vádolta meg, hogy az orosz narratívát terjeszti az ukrajnai háború kapcsán.
Elő fognak kerülni a Hollandiában, az asseni Drents Múzeumból még az év elején ellopott, Romániából származó dák műtárgyak – vélekedik a nyomozás egyik vezetője.
Az amerikai szövetségi kormány több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatás folyósítását fagyasztotta be hétfőn a Harvard Egyetem számára, miután az intézmény nem tett eleget az adminisztráció elvárásának a politikai aktivizmus korlátozására.
A közvetítő Egyiptom és Katar új izraeli javaslatot terjesztett a Hamász elé a gázai tűzszünetről – közölte hétfőn az egyiptomi állami Al Qahera News TV, de egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint a javaslat legalább két eleme nem elfogadható.
Az ukrajnai háborúért három ember felelős, Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett Joe Biden volt amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök hétfőn.
Elfogadta Magyarország alaptörvényének tizenötödik módosítását hétfőn az Országgyűlés. Az alkotmánymódosítás ellen utcára vonult az ellenzék Budapesten, rendőrségi intézkedésre is sor került.
szóljon hozzá!