A választások előtt néhány nappal ismét a demokrácia játékszabályainak betartására intette a románokat az amerikai nagykövetség

nagykövetség

Figyelmeztetés. Az amerikai nagykövetség szerint egy demokráciában nem lehet kiiktatni az ellenfelet vagy figyelmen kívül hagyni a választói akaratot

Fotó: Pixabay

Ismét a demokrácia játékszabályainak tiszteletben tartására vonatkozó figyelmeztetést tett közzé közösségi oldalán az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.

Krónika

2025. április 29., 14:222025. április 29., 14:22

2025. április 29., 15:402025. április 29., 15:40

Az üzenetet kedden posztolták a nagykövetség oldalán, alig néhány nappal a megismételt elnökválasztás vasárnap esedékes első fordulója előtt.

„Demokratikus mandátumot nem lehet elérni az ellenfelek cenzúrázásával vagy a választók figyelmen kívül hagyásával, különösen akkor, amikor olyan alapvető kérdések forognak kockán, mint például az, hogy kinek van joga társadalmunk részévé válni” – áll a nagykövetség Facebook-fiókján közzétett bejegyzésben.

A poszthoz egy kép is tartozik, amelyen egy J. D Vance .alelnöktől származó idézet látható: „A demokrácia azon a szent elven alapul, hogy a nép hangja számít”.

Mint arról beszámoltunk, a nagykövetség már korábban is „üzent” hasonló módon a románoknak.

Márciusban több bejegyzést is közzé tett hasonló témákban.

A diplomáciai képviselet a hivatalos közösségi média fiókjain közzétett bejegyzésében arra figyelmeztetett, hogy „az Egyesült Államokba való illegális beutazás nem opció. Azokat, akik megsértik az amerikai törvényeket, hazatoloncolják hazájukba, vagy büntetőjogi felelősségre vonják őket”.

Egy másik üzenetben az is olvasható: „Ha illegálisan próbálsz bejutni, elkapnak, kitoloncolnak, és soha többé nem térhetsz vissza. Ha illegálisan akarsz bejutni Amerikába, eszedbe se jusson”.

„Tartsátok tiszteletben a törvényt, és lesznek lehetőségeitek. Ha illegálisan akarsz bejutni Amerikába, szembenézel a következményekkel” – állt egy másik üzenetben ugyanebben a bejegyzésben.

A poszt előzményeként a nagykövetség indoklás és magyarázat nélkül közzétette J. D. Vance amerikai alelnök beszédének egy részét, amelyben az elnökválasztás első fordulójának törlésére utalt.

Mint arról beszámoltunk, Vance februárban

a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozásával és a demokratikus értékek aláásásával vádolta meg J. D. Vance amerikai alelnök az Egyesült Államok európai szövetségeseit a müncheni biztonsági konferencián mondott beszédében, amelyben a romániai elnökválasztás érvénytelenítésére is kitért.

korábban írtuk

Szigorú hangvételű üzenetekben figyelmezteti a románokat a bukaresti amerikai nagykövetség
Szigorú hangvételű üzenetekben figyelmezteti a románokat a bukaresti amerikai nagykövetség

Az Egyesült Államok romániai nagykövetsége vasárnap délután sorozatban a második napon tett közzé a romániaiaknak címzett figyelmeztetést a közösségi oldalán.

Vance azt mondta, nem Oroszország, Kína vagy más külső tényezők jelentik a fenyegetést Európára nézve. „A fenyegetés belülről jön: Európa visszavonulása néhány alapvető értékétől – olyan értékektől, amelyeket az Egyesült Államokkal is oszt” – fogalmazott Trump helyettese, majd kitért a romániai államfőválasztásra is. Beszélt arról is, hogy

„megdöbbent”, amikor az Európai Bizottság egy volt tagja helyeselte, hogy a román kormány érvénytelenítette az elnökválasztást.

„Ha ez megtörténhetett, akkor valószínűleg Németországban is meg fog történni, és ez sokkoló az amerikai fülnek. Amikor azt látjuk, hogy az európai bíróságok választásokat érvénytelenítenek, a tisztségviselők pedig azt mondják, hogy más választásokat is érvényteleníteni fognak, el kell gondolkodnunk azon, hogy felemelkedünk-e a demokrácia magas színvonalához. Többet kell tennünk annál, hogy csak beszélünk a demokratikus értékekről, tiszteletben is kell tartani ezeket” – idézte az Agerpres hírügynökség az amerikai alelnököt.

Szerinte

„a hírszerző szolgálat egy halvány gyanúja és a kontinentális szomszédok hatalmas nyomására” született meg a döntés a romániai elnökválasztás érvénytelenítéséről.

„Ha a demokráciátok lerombolható egy külföldi ország által internetes reklámra fizetett néhány százezer dollárral, akkor nem lehet túl erős” – jelentette ki.

Vance ezt követően az amerikai konzervatívok rendezvényén tartott beszédében újabb bírálatokat fogalmazott meg a román hatóságokkal szemben az elnökválasztás első fordulójának törlése miatt, és kijelentette, hogy a Trump-kormányzat szerint nem lehetnek „közös értékek” Washingtonnal, ami a jó kapcsolatok feltétele, „ha törlik a választást, mert nem tetszik az eredmény”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 29., kedd

Washington megengedte Romániának, hogy több százmillió dollárért újabb Patriot-rendszert vásároljon tőle

Az amerikai külügyminisztérium jóváhagyta egy Patriot légvédelmi rendszer eladását Romániának 262 millió dollárért, cserébe a tavaly Ukrajnának adományozott rendszerért.

Washington megengedte Romániának, hogy több százmillió dollárért újabb Patriot-rendszert vásároljon tőle
2025. április 29., kedd

Ukrán légierő: az orosz hadsereg 100 drónt vetett be ukrajnai célpontok ellen

Száz drónt vetett be ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg keddre virradó éjjel, Dnyipropetrovszk megyében egy gyerek meghalt, egy másik gyerek és három felnőtt megsebesült – közölték vezető ukrán hírügynökségek és hírportálok.

Ukrán légierő: az orosz hadsereg 100 drónt vetett be ukrajnai célpontok ellen
2025. április 29., kedd

Ferenc pápa sírja miatt rendkívüli biztonsági övezetté alakítják a Santa Maria Maggiore-bazilikát és környékét

Rendkívüli biztonsági övezetté alakítják át a Santa Maria Maggiore-bazilikát és környékét a Ferenc pápa sírját látogató zarándokok védelme érdekében.

Ferenc pápa sírja miatt rendkívüli biztonsági övezetté alakítják a Santa Maria Maggiore-bazilikát és környékét
2025. április 29., kedd

Zelenszkij szerint csak manipulációs kísérlet az orosz tűzszüneti javaslat

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn „újabb manipulációs kísérletnek” minősítette Vlagyimir Putyin orosz elnök győzelem napi tűzszünetét az Egyesült Államok vezette béketárgyalások folytatására irányuló erőfeszítések közepette.

Zelenszkij szerint csak manipulációs kísérlet az orosz tűzszüneti javaslat
2025. április 29., kedd

Spanyol miniszterelnök: egyszerűen eltűnt 15 gigawattnyi áram a hálózatból

Úgy tűnik, hogy a hétfőn az Ibériai-félszigetet sötétségbe borító hatalmas áramkimaradást 15 gigawattnyi energia megmagyarázhatatlan eltűnése okozta a spanyol villamosenergia-hálózatból.

Spanyol miniszterelnök: egyszerűen eltűnt 15 gigawattnyi áram a hálózatból
2025. április 28., hétfő

A rendszerváltás óta példátlan szankcióval sújtott ellenzéki képviselőket az Országgyűlés

Ülésnapokról történő kitiltással és több mint 80 millió forintos tiszteletdíj-csökkentéssel szankcionált a budapesti Országgyűlés hétfőn öt momentumos és egy független képviselőt, akik márciusban az ülésteremben füstgyertyával tiltakoztak.

A rendszerváltás óta példátlan szankcióval sújtott ellenzéki képviselőket az Országgyűlés
2025. április 28., hétfő

Hatalmas áramkimaradás sújtja az Ibériai-félsziget országait, még a vonatok is leálltak

Nagy kiterjedésű áramkimaradás sújtja Spanyolország és Portugália jelentős részeit, beleértve a fővárosokat, Madridot és Lisszabont is.

Hatalmas áramkimaradás sújtja az Ibériai-félsziget országait, még a vonatok is leálltak
2025. április 28., hétfő

Putyin váratlanul fegyverszünetet hirdetett ki

Fegyverszünetet hirdetett ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a világháborús győzelem 80. évfordulójára moszkvai idő szerint május 8-án hét órától május 11-én 00 óra 00 percig – közölte hétfőn a Kreml.

Putyin váratlanul fegyverszünetet hirdetett ki
2025. április 28., hétfő

Kitűzték a konklávé időpontját, amelyen megválasztják az új pápát

A bíborosok május 7-ét tűzték ki a konklávé kezdetének időpontjául, hogy megválasszák a világ 1,4 milliárd katolikusának új vezetőjét – közölte a CNN hétfőn vatikáni forrásokra hivatkozva.

Kitűzték a konklávé időpontját, amelyen megválasztják az új pápát
2025. április 28., hétfő

Az ukrajnai fegyverszünetről egyeztetett az amerikai és az orosz külügyminiszter

Az ukrajnai válság rendezéséről tárgyalt telefonon Szergej Lavrov orosz és Marco Rubio amerikai külügyminiszter – közölte hétfőn az orosz diplomáciai tárca.

Az ukrajnai fegyverszünetről egyeztetett az amerikai és az orosz külügyminiszter