Fotó: Presidency.ro
Karl Nehammer osztrák kancellárt fogadta csütörtökön Klaus Iohannis román államfő, a megbeszélések egyik fő témája Románia teljes körű csatlakozása volt a schengeni övezethez. Nehammer megismételte: a schengeni rendszer nem működik, tehát nem bővíthető.
2024. március 07., 12:292024. március 07., 12:29
2024. március 07., 19:212024. március 07., 19:21
„A Karl Nehammer kancellárral folytatott megbeszélésemen megállapodtunk abban, hogy Románia teljes schengeni csatlakozásának folyamatát addig folytatjuk, amíg el nem érjük ezt a végső célt. Az EU-nak egységesnek, erősnek és virágzónak kell lennie, és ez tovább erősíti az EU biztonságát minden polgárunk javára” – írta Klaus Iohannis az X közösségi oldalon (korábban Twitter).
Karl Nehammer az Európai Néppárt kétnapos kongresszusán tartózkodik Bukarestben.
Mint ismeretes, Bécs és Bukarest között 2022 decembere óta feszült a viszony, miután az osztrák kormány jelezte: addig nem támogatja a teljes körű román és bolgár csatlakozást, amíg meg nem reformálják a schengeni rendszert, és az illegális migráció visszaszorítása érdekében nem szigorítják az ellenőrzést az EU küldő határain.
Nehammer: a schengeni rendszer nem működik, tehát nem bővíthető
A schengeni rendszer nem működik, tehát nem bővíthető – írta közösségi oldalán Karl Nehammer kancellár, miután kétoldalú megbeszélést folytatott Klaus Iohannis államfővel Bukarestben. Az Európai Néppárt (EPP) bukaresti kongresszusán részt vevő Nehammer a kétoldalú megbeszélés után az X (korábban Twitter) közösségi hálón közzétett bejegyzésében azt írta: Románia fontos partner, az osztrák befektetők sok ezer munkahelyet teremtettek Romániában, és sok román állampolgár dolgozik ápolóként Ausztriában, segíti a gondozásra szorulókat. „A találkozón ugyanakkor nagyon nyíltan beszéltem a schengeni térség gyors bővítésével kapcsolatos osztrák kifogásokról is. Ausztria álláspontja változatlan: a schengeni rendszer jelenleg nem működik, tehát nem lehet bővíteni” – szögezte le a kancellár.
Egyébként a bécsi sajtóval az ÖVP egyik tisztségviselője közölte:
A román illetékesek szerdán azt közölték, hogy a programot egyhangúlag fogadták el a néppárt bukaresti kongresszusán.
Karl Nehammer kancellár és Christian Stocker ÖVP-főtitkár többek között a schengeni bővítéshez szükséges jóváhagyással és az atomenergia használatának szorgalmazásával indokolta, hogy nem szavazták meg a nyilatkozatot, de ellene sem voksoltak – írja a Salzburger Nachrichten című osztrák lap.
Stocker szerda délután Bukarestben kifejtette, hogy
Példaként említette a biztonságos harmadik országokkal folytatott menekültügyi eljárásokat vagy az üzlethelyiségek biztosítását. Pártja azonban nem támogatná az atomenergia használatát, holott a kiáltvány csak „az innovatív energetikai technológiák kutatóközpontjairól, különös tekintettel a magfúzióra” és „az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energia támogatásáról” beszél.
A választási programban a schengeni övezetre vonatkozó rész így hangzik: „Helyre kell hoznunk a jelenleg diszfunkcionálisan működő schengeni övezetet, különösen az EU külső határainak védelmének további megerősítésével”, ez azonban az ÖVP számára kevés:
Mint arról beszámoltunk, a román és bolgár schengeni csatlakozást 2022 decemberében Ausztria az EU külső határainak szigorításának és a schengeni rendszer reformjának szükségességére hivatkozva megvétózta, azzal érvelve, hogy egy év alatt több mint százezer illegális migráns érkezett Ausztriába, akik korábban EU-tagállamokon haladtak át, ahonnan nem szabadott volna tovább engedni őket.
A legfontosabb helyszíneken, a szárazföldi határokon azonban marad minden a régiben, ami továbbra is hosszas sorban állást jelent. A fuvarozók ezért elégedetlenek a román kormány által jelentős előrelépésként tálalt „eredménnyel”. Amúgy Bécs feltételeket is szabott: a külső uniós határok, illetve a bolgár-román és a magyar-román határ ellenőrzésének fokozását, valamint azt, hogy Románia és Bulgária fogadja vissza Ausztriából azokat az illegális migránsokat, akik a két országon keresztül jutottak el oda.
Gerhard Karner osztrák belügyminiszter a hét elején arról beszélt: amíg nem látni, milyen eredményt hoz a részleges csatlakozás, addig nincs értelme a két ország teljes körű tagságáról beszélni.
Az Európai Néppárt (EPP) bukaresti kongresszusának küldöttei szerda este egyhangúlag megszavazták a Románia teljes körű schengeni csatlakozását is sürgető választási programot, miután a kormányzó Osztrák Néppárt delegációja letett az elutasításáról.
Koránt sem idilli hangulat jellemzi az Európai Néppárt (EPP) tagpártjainak Bukarestben szerdán és csütörtökön zajló kongresszusát.
Továbbra sem kecsegteti a siker lehetőségével a teljes körű schengeni tagságra vonatkozó román törekvéseket az osztrák kormány.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!