Orbán Balázs: megtanultuk, hogy óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel
Fotó: Orbán Balázs/Facebook
Nem állt szándékomban félreérthetően fogalmazni 1956 ügyében – írta közösségi oldalán pénteken Orbán Viktor politikai igazgatója, akiről a miniszterelnök elmondta, hogy félreérthetően fogalmazott. Orbán Balázs elismerte, ez hiba volt részéről, és elnézést kér, ha ezzel valakit megbántott.
2024. szeptember 27., 23:262024. szeptember 27., 23:26
2024. szeptember 27., 23:372024. szeptember 27., 23:37
„Megerősítem, hogy ha szükség lesz rá, én ott leszek fegyverrel a kezemben a Corvin köznél” – hangsúlyozta Orbán Balázs. Az MTI által ismertetett bejegyzésében azt írta, hogy nem azoknak kell megfelelnie, akik ma is a kommunista utódpártban ülnek, akik „lovasrohamot vezényeltek ellenünk” 2006. október 23-án. Azoknak sem kell megfelelnie, akiket külföldről fizetnek, és akik csak a nőkkel szemben keménykednek – sorolta.
Kiemelte azt is, hogy egyik nagymamája a szabadságát adta a hazáért, amikor a kommunista rendszer koncepciós per keretében börtönbe zárta. „Az ő emlékük és minden '56-os emléke legyen áldott!” – fogalmazott bejegyzésében Orbán Balázs. A politikus a Facebook-bejegyzéséhez fotókat is csatolt. Az egyik a Magyar Vöröskereszt Tudósító irodájának 1944-es értesítője, amely lovag Khloyber Oszkár honvéd hősi halálát közli. A másik fotón pedig az az igazolás látható, amelyet a Budapesti Katonai Bíróság állított ki Arató Éva ügyében, 1951-ben született ítéletről.
Az ügy előzménye, hogy Orbán Balázs a Mandinernek adott interjúban párhuzamot vont az ukrajnai háború és az '56-os magyar forradalom és szabadságharc között. A miniszterelnök politikai igazgatója a videós műsorban azt mondta: „56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij, aki belevitte az országát egy háborús védekezésbe.”
A politikai igazgató szavai heves reakciót váltottak ki a magyarországi ellenzék részéről, Gyurcsány Ferenc volt kormányfő és Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője egyaránt lemondásra szólította Orbán Balázst.
A témában állást foglalt Orbán Viktor is, leszögezve: Magyarország mindig megvédi magát, 1956 hősei szentek és sérthetetlenek. A miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában hibának nevezte, hogy politikai igazgatója, Orbán Balázs félreérhetően nyilatkozott az Oroszországgal szembeni védekezésről és 1956-ról. „Magyarország mindig megvédi magát, régen is megvédte, ma is megvédi és a jövőben is meg fogja védeni minden lehetséges eszközzel, úgy, ahogyan egyébként a magyar alkotmány ezt minden magyar ember számára kötelezővé is teszi” – mondta a miniszterelnök arra a kérdésre válaszolva, hogy Orbán Balázs megszólalásából levonható-e olyan következtetés, miszerint Magyarország nem védené meg magát.
A kormányfő hozzátette: látja, hogy legutóbb sikerült belekeverni az 1956-os forradalom ügyét a háború-béke vitába. Arra figyelmeztetett: ha az ember ilyen kényes kérdésekről beszél, akkor nagyon pontosan kell fogalmazni és semmilyen kétséget nem szabad hagyni a saját álláspontjukat illetően.
„Most a politikai igazgatóm éppen félreérthetően fogalmazott, ami ebben az összefüggésben egy hiba, hiszen a mi közösségünk az 1956-os forradalom talaján áll, abból nőtt ki, nem lenne a mi politikai közösségünk, ha nem lettek volna az '56-os hősök” – mondta. Hozzátette: nincs kétsége egyetlen fideszes vezető politikai nézetei felől sem és biztos abban, hogy Orbán Balázs is, ha a történelem úgy fordulna, hogy megint harcolni kell a hazáért, akkor „ott lesz velünk a Corvin közben".
Orbán Viktor hangsúlyozta: ezért a háború és béke vitájába nem beemelni kell a magyar történelem számunkra szent és sérthetetlen eseményeit és hőseit, mint 1956 és az '56-os hősök, hanem inkább távol kell tőle tartani. „Nem szeretném, hogyha az ukrán-orosz háború árnyéka rávetődne az 1956-os szabadságharcosoknak az emlékére, akiknek hálával tartozunk és az ő dicsőségüket kell inkább napirenden tartanunk” – jelentette ki a miniszterelnök.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
szóljon hozzá!