Orbán Balázs: megtanultuk, hogy óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel
Fotó: Orbán Balázs/Facebook
Nem állt szándékomban félreérthetően fogalmazni 1956 ügyében – írta közösségi oldalán pénteken Orbán Viktor politikai igazgatója, akiről a miniszterelnök elmondta, hogy félreérthetően fogalmazott. Orbán Balázs elismerte, ez hiba volt részéről, és elnézést kér, ha ezzel valakit megbántott.
2024. szeptember 27., 23:262024. szeptember 27., 23:26
2024. szeptember 27., 23:372024. szeptember 27., 23:37
„Megerősítem, hogy ha szükség lesz rá, én ott leszek fegyverrel a kezemben a Corvin köznél” – hangsúlyozta Orbán Balázs. Az MTI által ismertetett bejegyzésében azt írta, hogy nem azoknak kell megfelelnie, akik ma is a kommunista utódpártban ülnek, akik „lovasrohamot vezényeltek ellenünk” 2006. október 23-án. Azoknak sem kell megfelelnie, akiket külföldről fizetnek, és akik csak a nőkkel szemben keménykednek – sorolta.
Kiemelte azt is, hogy egyik nagymamája a szabadságát adta a hazáért, amikor a kommunista rendszer koncepciós per keretében börtönbe zárta. „Az ő emlékük és minden '56-os emléke legyen áldott!” – fogalmazott bejegyzésében Orbán Balázs. A politikus a Facebook-bejegyzéséhez fotókat is csatolt. Az egyik a Magyar Vöröskereszt Tudósító irodájának 1944-es értesítője, amely lovag Khloyber Oszkár honvéd hősi halálát közli. A másik fotón pedig az az igazolás látható, amelyet a Budapesti Katonai Bíróság állított ki Arató Éva ügyében, 1951-ben született ítéletről.
Az ügy előzménye, hogy Orbán Balázs a Mandinernek adott interjúban párhuzamot vont az ukrajnai háború és az '56-os magyar forradalom és szabadságharc között. A miniszterelnök politikai igazgatója a videós műsorban azt mondta: „56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij, aki belevitte az országát egy háborús védekezésbe.”
A politikai igazgató szavai heves reakciót váltottak ki a magyarországi ellenzék részéről, Gyurcsány Ferenc volt kormányfő és Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője egyaránt lemondásra szólította Orbán Balázst.
A témában állást foglalt Orbán Viktor is, leszögezve: Magyarország mindig megvédi magát, 1956 hősei szentek és sérthetetlenek. A miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában hibának nevezte, hogy politikai igazgatója, Orbán Balázs félreérhetően nyilatkozott az Oroszországgal szembeni védekezésről és 1956-ról. „Magyarország mindig megvédi magát, régen is megvédte, ma is megvédi és a jövőben is meg fogja védeni minden lehetséges eszközzel, úgy, ahogyan egyébként a magyar alkotmány ezt minden magyar ember számára kötelezővé is teszi” – mondta a miniszterelnök arra a kérdésre válaszolva, hogy Orbán Balázs megszólalásából levonható-e olyan következtetés, miszerint Magyarország nem védené meg magát.
A kormányfő hozzátette: látja, hogy legutóbb sikerült belekeverni az 1956-os forradalom ügyét a háború-béke vitába. Arra figyelmeztetett: ha az ember ilyen kényes kérdésekről beszél, akkor nagyon pontosan kell fogalmazni és semmilyen kétséget nem szabad hagyni a saját álláspontjukat illetően.
„Most a politikai igazgatóm éppen félreérthetően fogalmazott, ami ebben az összefüggésben egy hiba, hiszen a mi közösségünk az 1956-os forradalom talaján áll, abból nőtt ki, nem lenne a mi politikai közösségünk, ha nem lettek volna az '56-os hősök” – mondta. Hozzátette: nincs kétsége egyetlen fideszes vezető politikai nézetei felől sem és biztos abban, hogy Orbán Balázs is, ha a történelem úgy fordulna, hogy megint harcolni kell a hazáért, akkor „ott lesz velünk a Corvin közben".
Orbán Viktor hangsúlyozta: ezért a háború és béke vitájába nem beemelni kell a magyar történelem számunkra szent és sérthetetlen eseményeit és hőseit, mint 1956 és az '56-os hősök, hanem inkább távol kell tőle tartani. „Nem szeretném, hogyha az ukrán-orosz háború árnyéka rávetődne az 1956-os szabadságharcosoknak az emlékére, akiknek hálával tartozunk és az ő dicsőségüket kell inkább napirenden tartanunk” – jelentette ki a miniszterelnök.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint elképzelhető egy olyan tűzszüneti megoldás, amelynek alapján a NATO „védőernyő” alá vehetné a kijevi kormány által ellenőrzött ukrajnai területeket.
A svéd rendőrség közlése szerint azonosítatlan típusú drón péntek reggel átrepült a stockholmi orosz nagykövetség fölött és festéket dobott az épületre.
Romániai idő szerint pénteken 20 órakor elkezdődött a külképviseleti szavazás a parlamenti választásokon; elsőként az új-zélandi Auckland városában kialakított szavazókörzetet nyitották meg.
Nyugati országok Ukrajna „de facto megszállását” tervezik, melynek érdekében egy békefenntartónak nevezett kontingenst vezényelnének az országba – állította pénteken kiadott közleményében az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR).
Az ausztrál parlament pénteken jóváhagyta a gyermekek és tizenévesek közösségi médiához való hozzáférését korlátozó jogszabályt, amely csak a 16 éves vagy annál idősebb korosztály számára engedélyezi a közösségi médiához való hozzáférést.
A nemzetközi közösségnek fontos kötelessége kiállni a nemzeti kisebbségek jogainak megsértése ellen, attól függetlenül, hogy ez hol, melyik országban történik – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Genfben.
Megalapozatlannak nevezte a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov a romániai elnökválasztásba való orosz beavatkozással kapcsolatos vádakat – közölte pénteken a Reuters és az EFE.
Kedden hallgatja meg az Európai Parlament Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottsága a TikTok képviselőit a romániai elnökválasztással kapcsolatban – közölte pénteken Dan Nica, a Szociáldemokrata Párt (PSD) EP-képviselője.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azzal fenyegetőzött, hogy egy új, nukleáris robbanótöltet hordozására is képes ballisztikus rakétával fog ismét csapást mérni Ukrajnára, miután Moszkva széles körű támadást intézett a kritikus energetikai infrastruktúra ellen.
Számos palesztinpárti tüntetőt vettek őrizetbe New York belvárosában a hálaadás napján tartott hagyományos ünnepi felvonulás helyszínén csütörtökön.
szóljon hozzá!