Érdemes megnézni, milyen eredetű zöldséget és gyümölcsöt vásárolunk
Fotó: Pinti Attila
Az uniós országok élelmiszer-biztonsági hálózatán keresztül 2022-ben a lengyel és holland termékekre érkezett a legtöbb panasz. Az EU-n kívüli államokból importált élelmiszerek ,,megbízhatatlansági mutatóját” Törökország vezeti: a legtöbb túlvegyszerezett zöldség és gyümölcs innen érkezett az uniós piacra.
2023. június 28., 12:322023. június 28., 12:32
2023. június 28., 13:012023. június 28., 13:01
Az Európai Unió tagországaiban a Riasztási és Együttműködési Hálózaton (ACN) keresztül jelentik be az élelmiszer-biztonsági problémákat. Az ACN többféle tagrendszerrel rendelkezik, amelyeken keresztül külön is lehet riasztást leadni az emberi szervezetre kockázatot jelentő élelmiszerről és takarmányról.
A tagállamok 2022-ben több mint 7500 bejelentést tettek a Riasztási és Együttműködési Hálózaton keresztül. Az uniós élelmiszer-biztonsági rendszer alegysége, az Élelmiszer- és Takarmány-biztonsági Riasztási Rendszer 4500 bejelentést fogadott, amiből 3904 élelmiszerekhez kapcsolódott.
A frissen közzétett 2022-es brüsszeli jelentés adatai alapján
Az unión kívüli áruknál a peszticidekkel szennyezett török zöldségek és gyümölcsök vezetnek: 299 alkalommal riasztották a tagországokat, amikor a vegyszertartalom meghaladta a megengedett uniós szintet. Emiatt számos szállítmányt visszafordítottak Törökországba. A lengyel áruk közül a szalmonellás baromfihús és az abból készült termékek esetében 190 alkalommal történt riasztás.
Az áruházak polcairól is sok terméket visszahívtak tavaly
Fotó: pixabay.com
A rekordnak számító tavalyi bejelentés nagy része a tagországok hatóságainak ellenőrzése nyomán indult, de magas volt a vállalati önellenőrzés és a fogyasztói panasz miatt tett értesítések száma is.
Az uniós szerv jelentéséből kiderül, hogy az ügyek többségét Németország, Hollandia, Belgium és Lengyelország indította el.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) honlapjának tájékoztatása szerint az élelmiszerrel érintkezésbe kerülő anyagok esetén a kioldódások (PAA, formaldehid és ólom) és a nem engedélyezett műanyag összetevők (bambusz) emelkedtek ki a riasztott termékek közül. Ezek rendszerint Kínából származó csomagolóanyagok miatt történtek.
A hálózaton a kisállatok illegális kereskedelme volt kiemelkedő (276 eset), emellett a mézhamisítás, a halak és halászati termékek (főleg garnélarák és tintahal) hamis címkézése és víz hozzáadása, valamint az olívaolaj (nem extra szűz olívaolaj extra szűzként feltüntetve) csalások miatt indult bejelentés. A mézzel kapcsolatos csalások megakadályozására összehangolt ellenőrzési terv készült az uniós tagországok számára.
Romániai gyártmányú élelmiszerek esetében 21 alkalommal indult riasztás 2022-ben. A 312 lengyel, 226 francia, 257 holland vagy 146 olasz eredetű élelmiszerrel kapcsolatos kivizsgálásokkal összehasonlítva ez a szám elenyésző. A lengyel termékek kivételével az igen alacsony kelet-európai élelmiszer-biztonsági riasztások mögött az áll, hogy ezeknek az országoknak az élelmiszerei szórványosan jutnak ki az uniós piacokra.
Közel 11 ezer ellenőrzést hajtott végre májusban az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonság Hatóság. A hivatal emberei mintát vettek a laborvizsgálatok számára és ellenőrizték az élelmiszer-biztonsági előírások betartását.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!