A Hamász fegyveresei eddig 13 izraeli túszt adtak át a Vöröskereszt munkatársainak
Fotó: Képernyőmentés – videofelvétel
Még csak második napja tart, de máris összeomlással fenyeget az Izrael és a Hamász közötti tűzszünet. A palesztin terrorszervezet nemrég közölte: elhalasztja a mai fogolycserét. Szerintük ugyanis Izrael nem tartja tiszteletben a humanitárius segélyek szétosztására vonatkozó megállapodást. Izrael viszont azt állítja, hogy 200 teherautónyi segély érkezett Gázába azóta, hogy életbe lépett a tűzszünet.
2023. november 25., 21:272023. november 25., 21:27
2023. november 25., 21:362023. november 25., 21:36
A Hamász egy videofelvételt tett közzé arról, ahogyan átadják az első 13 túszt a Vöröskereszt képviselőinek. Az iszlamista szervezet vállalta, hogy a pénteken életbe lépett négynapos tűzszünet ideje alatt szabadon enged 50 elhurcolt nőt és gyermeket. Cserébe az izraeli hatóságok 150 palesztin nő és tizenéves fiatal előtt nyitják meg a börtönök kapuit. Az első 13 izraeli túsz mellett – a bangkoki kormánnyal kötött különalku alapján – 10 thaiföldi és egy Fülöp-szigeteki állampolgár is kiszabadult a Hamász fogságából. A civileket a Vöröskereszt járműveivel vitték át Egyiptomba, ahol az izraeli különleges erők már várták őket.
A petah tikva-i gyermekkórház előtt összegyűlt tömeg üdvrivalgással fogadta a hazatérőket szállító katonai helikoptert.
Kórházi források szerint viszonylag jó fizikai állapotban vannak, ám az átélt megrázkódtatást még fel kel dolgozniuk.
A megszállt Ciszjordánia városaiban hajnalig tartott az ünneplés. A megállapodás értelmében az izraeli hatóságok pénteken 24 bebörtönzött nőt és 15 tinédzsert helyeztek szabadlábra, akiket hősként fogadtak otthon.
Szombaton újabb, üzemanyagot és humanitárius segélyt szállító teherautók léptek be a Gázai övezetbe. Izrael közölte, hogy már több mint 200 kamiont engedtek át a lezárt határon.
A Ciszjordánia területén lévő izraeli Ofer börtönbe már átszállítottak azt a 42 palesztin foglyot, akiket a Hamász által megnevezett újabb 13 túszért cserébe szombaton helyeznének szabadlábra.
Sötétedés után összecsapás robbant ki a börtönnél várakozó palesztinok és az izraeli biztonsági erők között. Közben a konfliktusban közvetítő katari küldöttség a fegyvernyugvás meghosszabbításáról tárgyal az izraeli kormánnyal. Korábban Izrael jelezte, hogy minden újabb 10 elengedett túszért egy nappal meghosszabbíthatnák a tűzszünetet. Ám egyelőre az sem biztos, hogy sikerül végigvinni az eredeti megállapodást.
Az izraeli televízió 13. csatornája biztonsági illetékesekre hivatkozva közölte, hogy
Katar bejelentette, hogy tárgyalást folytat Izraellel és a Hamásszal. Egyiptom is közölte, hogy megkísérel közbenjárni a túszok elengedésének késlekedésével kapcsolatban, tájékoztat a Híradó.hu.
A Gázai övezetet uraló, palesztin iszlamista Hamász szervezet átadta a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek az október 7-i terrortámadásban elhurcolt izraeli túszok első csoportját is, tizenhárom gyereket, illetve nőt – jelentette a helyi média pénteken.
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
szóljon hozzá!