A frontra látogatott Zelenszkij, elemzők szerint ez a közelgő ukrán ellentámadás jele lehet

A frontra látogatott Zelenszkij, elemzők szerint ez a közelgő ukrán ellentámadás jele lehet

Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Az orosz erők ostromának középpontjában álló egyik kelet-ukrajnai kisvárosba, Avgyijivkába látogatott kedden Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, a frontvonal közelében az ukrán katonákat magasztalta és kitüntetéseket adott át – közölte az államfő hivatala.

2023. április 19., 08:072023. április 19., 08:07

A közlés szerint Zelenszkij meghallgatta a helyszíni főparancsnok jelentését, majd beszédet intézett a katonáihoz.

„Megtiszteltetés számomra, hogy itt lehetek ma veletek, és megköszönhetem nektek a hazánk védelméért tett erőfeszítéseiteket” – mondta a beszédben.

Az elnök egy kórházba is ellátogatott, ahol sebesültekkel találkozott, és közülük is többet kitüntetett.

Az államfőt hivatalának vezetője, Andrij Jermak is elkísérte a frontra, aki azt hangoztatta: az ukrán katonák megakadályozták, hogy az orosz csapatok bekerítsék a várost.

Zelenszkij a közelmúltban több alkalommal is meglátogatta katonáit, ami elemzők szerint megerősíti azokat a várakozásokat, hogy az ukránok átfogó ellentámadásra készülnek.

A kelet-ukrajnai térségben, orosz ellenőrzés alatt álló területeken tett látogatást hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnök is, aki másodszor járt Ukrajnától elfoglalt területen az Oroszország indította háború tavaly februári kezdete óta.

Eközben Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a keddi hadijelentést ismertetve közölte: Bahmut északi, központi és déli részén az orosz rohamosztagok három háztömböt foglaltak el.

A beszámoló szerint a rohamosztagok – ezt az elnevezést a Wagner katonai magáncsoport fegyvereseire szokták használni – előrenyomulását a szárnyakon légideszantosok és a déli csapatcsoport alegységei biztosították, az orosz légierő és a tüzérség pedig csapást mért a Casziv Jar és Konsztantinivka felől ellentámadással próbálkozó ukrán erőkre.

A tábornok az ukrán fegyveres erőknek az előző egy nap alatt elszenvedett emberveszteségét mintegy 460 főben adta meg, akik közül, mint mondta, több mint 290 katona a Donyeck körzetében vívott harcokban esett el. Konasenkov szerint az orosz hadsereg emellett megsemmisített két ukrán vezetésipontot, két üzemanyag- és két lőszerraktárt, egy harckocsit, két amerikai gyártmányú Paladin M109-es önjáró löveget és egy M777-es tarackot.

Vlagyimir Szaldo, a részben elcsatolt Herszon megye Moszkva által megbízott kormányzója a TASZSZ orosz hírügynökségnek azt mondta, hogy az ukrán hadsereg több ponton élőerőt és haditechnikát vont össze a Dnyeper jobb partján, és a folyón való átkelésre készülhet.

Az orosz ellenőrzés alá került területek több településéről jelentettek kedden a hatóságok ukrán tüzérségi támadást. Donyeckben, ahol a nap folyamán két robbanóanyaggal és srapnellel megtöltött drónt lőttek le, három civil életét vesztette belövésektől.

Brazil elnök: a brazil kormány elítéli Ukrajna területi integritásának megsértését, és tárgyalásokat sürget

Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök eközben kedden kijelentette, hogy kormánya elítéli Ukrajna területi integritásának megsértését. Hozzátette, az ukrajnai háborúval kapcsolatban tárgyalásos politikai megoldást támogat.

„Miközben kormányom elítéli Ukrajna területi integritásának megsértését, mi a konfliktus tárgyalásos politikai megoldását támogatjuk” – jelentette ki Luiz Inacio Lula da Silva a Klaus Iohannis román államfővel tartott munkaebéd során.

A brazil elnök azt mondta, aggódik a háború globális élelmiszer-biztonsági, gazdasági és energiabiztonsági következményei miatt, amelyek különösen a bolygó legszegényebb régióit sújthatják.

„Sürgősen létre kell hoznunk az országok egy csoportját, amely leül tárgyalni Oroszországgal a béke megtalálása érdekében” – mondta Luiz Inacio Lula da Silva.

A brazil elnök arról is beszélt, hogy Brazíliát és Romániát a politikai és kereskedelmi kapcsolatokon túl emberi kapcsolatok is összekötik, ugyanis Brazíliának több mint negyvenezer román származású lakosa van.

Iohannis arról számolt be, hogy a brazil elnökkel való találkozón hangsúlyozta: Romániának, mint az Ukrajnával leghosszabb közös határral rendelkező EU- és NATO-tagállamnak az a világos és határozott üzenete, amelyet minden partnerének meg kell értenie, hogy Oroszország agresszor állam, amely erőszakkal megsértette Ukrajna területi szuverenitását, Ukrajna függetlenségére tört, és ezzel többek közt az ENSZ Alapokmányát is lábbal tiporta.

„Ukrajna az orosz agresszió áldozata. Ennek az agressziónak minden globális szintű negatív hatása ennek a tettnek a közvetlen következménye, amely szembemegy a nemzetközi joggal. A nemzetközi közösségnek kötelessége támogatni Ukrajnát, hogy visszaverje az agressziót és megnyerje az ország felszabadításáért vívott háborút” – mutatott rá a román államfő.

Klaus Iohannis hozzátette, Románia „rendíthetetlenül” támogatni fogja Ukrajnát. Kifejtette, hogy Ukrajna biztonságának támogatása valójában Románia és a román állampolgárok biztonságát is szolgálja.

A román államfő beszámolt brazil kollégájának a háború sokrétű következményeiről, a menekülthelyzettől kezdve az energia- és élelmiszerválságig.

Iohannis kijelentette, Románia támogatja az Európai Unió és Brazília közötti kapcsolatokat, és azt, hogy mielőbb kereskedelmi megállapodás szülessen az EU és a Dél-amerikai Közös Piac (MERCOSUR) között.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy jómaga személyesen támogatja, hogy még az idén történelmi jelentőségű csúcstalálkozóra kerüljön sor az Európai Unió és a Latin-amerikai és Karibi Államok Közössége között.

A két elnök találkozóján szó esett Brazília és Románia felvételéről is a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetbe (OECD).

A román államfő meghívta Lula da Silva elnököt Romániába.

Klaus Iohannis elnök április 26-áig Dél-Amerikában tesz hivatalos körutat. Brazília után Chilébe és Argentínába látogat majd.

Ukrajnába hívták a brazil elnököt

Egyébként Lula korábbi kijelentései miatt, amelyekben többek között arról beszélt, hogy az ukrajnai konlfukturért az Egyesült Államok és az EU is felelős, a kijevi vezetés ukrajnai látogatásra hívta meg a brazil elnököt, hogy saját szemével győződjön meg az Oroszország által indított háború következményeiről, miközben az ukrán külügyminisztérium szóvivője bírálta őt a békekezdeményezése miatt, mert Kijev szerint abban téves alapvetések szerepelnek.

Oleh Nyikolenko, az ukrán külügyi tárca szóvivője a közösségi médiában erősítette meg a brazil elnöknek szóló meghívást.

A bejegyzés szerint Lulának azért kellene Kijevbe látogatnia, hogy „megértse az orosz agresszió valódi okait és a globális biztonságra gyakorolt következményeit”.

A meghívás bejelentése előtt egy nappal, hétfőn érkezett brazíliai látogatásra Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, és megállapította, hogy a dél-amerikai országnak Moszkváéhoz hasonló az álláspontja az egy éve tartó háborúról.

Nyikolenko közölte: Kijev érdeklődéssel figyeli Lula erőfeszítéseit a megoldásra, de nem fogadja el, hogy egyformán kezelje „az áldozatot és agresszort”.

A szóvivő elutasította Lula azon nézetét is, hogy „a halálos agresszióval szemben védekező Ukrajnát támogató országok a háborúra buzdítanának”.

A brazil elnök a háború elhúzódásáért az Egyesült Államokat és az Európai Uniót tette felelőssé, mondván, hogy folyamatosan fegyvert szállítanak Ukrajnának.

Lula a háború mielőbbi befejezése érdekében a be nem avatkozás politikája és nyílt diplomácia mellett foglalt állást, és semleges országok bevonásával a két háborús fél között közvetítői szerepet ellátó „stáb” megalakítását szorgalmazta. A brazil elnök béketerve szerint Oroszországnak vissza kellene adnia a tavaly február óta általa elfoglalt területeket, cserébe pedig Kijev lemondhatna a 2014-ben Oroszországhoz csatolt Krímről.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Az ukrán katonai hírszerzés vezetője közelgő orosz offenzívától tart – Trump állítólag meghagyná az oroszoknak a Krímet

Ukrajnának késő tavasszal vagy kora nyáron újabb orosz offenzívára kell számítania, amely az ukrajnai Donbasz keleti régiója körül összpontosul majd – állította Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés (HUR) főnöke.

Az ukrán katonai hírszerzés vezetője közelgő orosz offenzívától tart – Trump állítólag meghagyná az oroszoknak a Krímet
2024. április 08., hétfő

Előrelépés történhetett az Izrael és a Hamász közötti tárgyalásokon – A hadsereg szerint nem állítják le a gázai hadműveleteket

Az Izrael és a Hamász közötti, tűzszünetről és túszmegállapodásról szóló kairói tárgyalásokon „jelentős előrelépés” történt, és számos vitás kérdésben konszenzus született – jelentette az Al Qahera News.

Előrelépés történhetett az Izrael és a Hamász közötti tárgyalásokon – A hadsereg szerint nem állítják le a gázai hadműveleteket
2024. április 08., hétfő

Ismét egymást vádolják az oroszok és az ukránok a zaporizzsjai atomerőmű elleni támadással

Ukrajnának semmi köze a zaporizzsjai atomerőműben vasárnap történt incidensekhez – jelentette ki vasárnap Andrij Juszov, az ukrán katonai hírszerzés szóvivője.

Ismét egymást vádolják az oroszok és az ukránok a zaporizzsjai atomerőmű elleni támadással
2024. április 07., vasárnap

Netanjahu: egyetlen lépésre van a győzelem a Hamász elleni háborúban

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt közölte a kormány vasárnapi ülésének kezdetén, hogy egyetlen lépésre van a győzelem a Hamász elleni háborúban, és a terrorszervezet akadályozza a megállapodást.

Netanjahu: egyetlen lépésre van a győzelem a Hamász elleni háborúban
2024. április 07., vasárnap

Oroszország vizsgálatot sürget a Dnyeszter melléki terület elleni dróncsapás ügyében

Oroszország szombaton elítélte a moldovai, Dnyeszter menti szakadár terület egyik katonai létesítménye elleni dróntámadást, és az incidens kivizsgálását kérte.

Oroszország vizsgálatot sürget a Dnyeszter melléki terület elleni dróncsapás ügyében
2024. április 07., vasárnap

Stoltenberg: Ukrajna dolga lesz eldönteni, milyen kompromisszumokra hajlandó a háborút lezáró tárgyalásokon

A NATO főtitkára szerint Ukrajna dolga lesz majd annak eldöntése, hogy milyen kompromisszumokra hajlandó a háborút lezáró tárgyalásokon.

Stoltenberg: Ukrajna dolga lesz eldönteni, milyen kompromisszumokra hajlandó a háborút lezáró tárgyalásokon
2024. április 07., vasárnap

Kivonták az izraeli csapatok jelentős részét a Gázai övezetből, de egy dandár még ott maradt

Kivonták az izraeli csapatok jelentős részét a Gázai övezetből – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője vasárnap.

Kivonták az izraeli csapatok jelentős részét a Gázai övezetből, de egy dandár még ott maradt
2024. április 07., vasárnap

Zelenszkij: Ukrajna kifogyhat a légvédelmi rakétákból, az oroszok 300 ezernél is több embert mozgósíthatnak

Ukrajna kifogyhat a légvédelmi rakétákból, ha Oroszország folytatja intenzív, nagy hatótávolságú bombázó hadjáratát – figyelmeztetett Volodimir Zelenszkij elnök szombaton.

Zelenszkij: Ukrajna kifogyhat a légvédelmi rakétákból, az oroszok 300 ezernél is több embert mozgósíthatnak
2024. április 07., vasárnap

Tüntetéseken követelték Netanjahu lemondását – Irán támadással fenyegette meg Izraelt

Újabb kormányellenes megmozdulásokat tartottak szombaton Izraelben, a tüntetők ismét Tel-Aviv, Cezárea és Haifa utcáira vonulva követelték Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök lemondását és az előrehozott választásokat.

Tüntetéseken követelték Netanjahu lemondását – Irán támadással fenyegette meg Izraelt
2024. április 07., vasárnap

FRISSÍTVE – Peter Pellegrini győzött a szlovákiai államfőválasztáson

Peter Pellegrini, a szlovák parlament és a második legnagyobb kormánypárt, a Hang (Hlas-SD) elnöke a leadott voksok 53,26 százalékával vezet a szlovák államfőválasztás szombaton tartott második, döntő fordulójában.

FRISSÍTVE – Peter Pellegrini győzött a szlovákiai államfőválasztáson