Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Az elnökválasztás első fordulóját az elismerten oroszpárti és legionárius szimpátiával rendelkező Călin Georgescu nyerte meg elsöprő fölénnyel, közel 350 ezer szavazatnyi előnnyel a következő jelölt, Elena Lasconi előtt. A hivatalos adatok szerint Georgescu a diaszpórában is a legtöbb szavazatot kapta, de a külföldön leadott román szavazatoknak köszönhetően előzte meg Elena Lasconi (USR) Marcel Ciolacut (PSD).
2024. november 25., 12:292024. november 25., 12:29
A Hotnews.ro portál gyorselemzése szerint Elena Lasconi majdnem tízszer annyi szavazatot gyűjtött a diaszpórában, mint Marcel Ciolacu.
Utána Elena Lasconi, az USR jelöltje következik 213 568 szavazattal (26,83 százalék).
A harmadik helyen a diaszpórában George Simion végzett 12,07 százalékkal. A negyedik helyen Mircea Geoană végzett a szavazatok 4,88 százalékával.
Nicolae Ciucă PNL-elnök 36 866 szavazatot, azaz 4,63 százalékot kapott, míg Marcel Ciolacu miniszterelnök és PSD-elnök 22 837-et, azaz a leadott szavazatok 2,87 százalékát. A diaszpórában együtt 59 703 voksot, azaz 7,5 százalékot sikerült megszerezniük.
A hivatalos adatok szerint a diaszpórában összesen 821 703 szavazati joggal rendelkező román szavazott.
Elena Lasconi viszont olyan országokban szerezte meg a szavazatok többségét, mint Lengyelország, az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Ukrajna, Törökország.
A romániai elnökválasztás első fordulójában résztvevő román állampolgárságú moldovaiak többsége, 56,65 százaléka a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjére, Elena Lasconira szavazott – írta hétfőn a Moldpres hírügynökségre hivatkozva az Agerpres. A második helyen a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje, Nicolae Ciucă végzett, aki 16.175 szavazatot (20,1 százalék) kapott a moldovai választóktól, a harmadik helyet pedig a hivatalban lévő román miniszterelnök, Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje szerezte meg, akit 5563 választó (6,91 százalék) támogatott. Mircea Geoană független jelölt támogatottsága 5,67 százalékos (4567 szavazat), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjéé, George Simioné 3,98 százalékos (3202) volt a kettős állampolgárságú moldovaiak körében.
A Moldovai Köztársaságban 59 szavazóhelyiségben lehetett szavazni a romániai elnökválasztás első fordulójában, és a három nap alatt több mint 80 ezer román állampolgárságú moldovai élt szavazati jogával. Ez a szám majdnem kétszerese a 2019-es romániai elnökválasztás első fordulójában regisztrált adatnak, amikor több mint 43 ezer román állampolgárságú választó szavazott Moldovában.
Ukrajna az orosz ellentámadások miatt elvesztette az oroszországi Kurszki területen korábban megszerzett terület több mint 40 százalékát – jelentette a Reuters a hétvégén az ukrán vezérkar egyik forrására hivatkozva.
Libanon ideiglenesen fellélegezhet, ha beigazolódnak az értesülések: „nagyon közel van” egy tűzszüneti megállapodás Izrael és a Hezbollah libanoni fegyveres csoport között – mondta egy regionális forrás a CNN-nek.
Donald Trump csapata szankciókat készíthet elő a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen a Benjamin Netanjahu és Joáv Gallant ellen kiadott elfogató parancsok miatt.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után Franciaország is jelezte, hogy engedélyezi Ukrajnának nagy hatótávolságú fegyverek bevetését orosz területen lévő célpontok ellen.
Üdvözölte szombaton a külügyminisztérium, hogy a kínai hatóságok 2025. december 31-ig törölték a román állampolgárok vízumkötelezettségét.
Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök este.
Vasárnap 15 óráig 492 940 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A magyar származású Gorka Sebestényt nevezte meg terrorizmus elleni főigazgatóként és elnöki tanácsadóként Donald Trump pénteken.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
szóljon hozzá!