Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Az elnökválasztás első fordulóját az elismerten oroszpárti és legionárius szimpátiával rendelkező Călin Georgescu nyerte meg elsöprő fölénnyel, közel 350 ezer szavazatnyi előnnyel a következő jelölt, Elena Lasconi előtt. A hivatalos adatok szerint Georgescu a diaszpórában is a legtöbb szavazatot kapta, de a külföldön leadott román szavazatoknak köszönhetően előzte meg Elena Lasconi (USR) Marcel Ciolacut (PSD).
2024. november 25., 12:292024. november 25., 12:29
A Hotnews.ro portál gyorselemzése szerint Elena Lasconi majdnem tízszer annyi szavazatot gyűjtött a diaszpórában, mint Marcel Ciolacu.
Utána Elena Lasconi, az USR jelöltje következik 213 568 szavazattal (26,83 százalék).
A harmadik helyen a diaszpórában George Simion végzett 12,07 százalékkal. A negyedik helyen Mircea Geoană végzett a szavazatok 4,88 százalékával.
Nicolae Ciucă PNL-elnök 36 866 szavazatot, azaz 4,63 százalékot kapott, míg Marcel Ciolacu miniszterelnök és PSD-elnök 22 837-et, azaz a leadott szavazatok 2,87 százalékát. A diaszpórában együtt 59 703 voksot, azaz 7,5 százalékot sikerült megszerezniük.
A hivatalos adatok szerint a diaszpórában összesen 821 703 szavazati joggal rendelkező román szavazott.
Elena Lasconi viszont olyan országokban szerezte meg a szavazatok többségét, mint Lengyelország, az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Ukrajna, Törökország.
A romániai elnökválasztás első fordulójában résztvevő román állampolgárságú moldovaiak többsége, 56,65 százaléka a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjére, Elena Lasconira szavazott – írta hétfőn a Moldpres hírügynökségre hivatkozva az Agerpres. A második helyen a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltje, Nicolae Ciucă végzett, aki 16.175 szavazatot (20,1 százalék) kapott a moldovai választóktól, a harmadik helyet pedig a hivatalban lévő román miniszterelnök, Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje szerezte meg, akit 5563 választó (6,91 százalék) támogatott. Mircea Geoană független jelölt támogatottsága 5,67 százalékos (4567 szavazat), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjéé, George Simioné 3,98 százalékos (3202) volt a kettős állampolgárságú moldovaiak körében.
A Moldovai Köztársaságban 59 szavazóhelyiségben lehetett szavazni a romániai elnökválasztás első fordulójában, és a három nap alatt több mint 80 ezer román állampolgárságú moldovai élt szavazati jogával. Ez a szám majdnem kétszerese a 2019-es romániai elnökválasztás első fordulójában regisztrált adatnak, amikor több mint 43 ezer román állampolgárságú választó szavazott Moldovában.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!